Pożegnanie z Bysiem

W miniony weekend mieliśmy okazję po raz ostatni zobaczyć młodziutkiego Bysia II, drugiego nosorożca indyjskiego urodzonego w Polsce, w warszawskim zoo. Młody nosorożec pancerny wyrusza do Francji, by przedłużyć swój niezwykle cenny i zagrożony gatunek.

Według wierzeń Azjatów krew i róg nosorożca mają cudowną uzdrawiającą moc. Rzekoma siła i witalność płynące z rogu stanowią ogromną zachętę dla kłusowników i przestępców polujących na te zwierzęta. Wskutek bezpodstawnych wierzeń oraz niszczenia środowiska naturalnego nosorożce pancerne narażone są na wyginięcie. W walkę o przetrwanie gatunku muszą włączyć się światowe organizacje na rzecz zwierząt oraz należące do nich jednostki m.in. Warszawski Ogród Zoologiczny.

Byś jest drugim dzieckiem Shikari i Kuby i tak jak jego młodszy brat kilka lat temu, Byś również wyruszy do Francji. Półtoraroczny nosorożec jest gotowy do samodzielnego życia bez mamy w Le Fleshe, w jednym z francuskich ogrodów zoologicznych.

Dzięki listowi otrzymanemu ze stołecznego zoo wiemy, że za miejsce docelowe, do jakiego trafi młody nosorożec, odpowiada koordynator gatunku. Jesteśmy zatem spokojni o przyszły los Bysia. Osoby odpowiedzialne za takie decyzje mają obowiązek gromadzić wszelkie dane na temat ilości, pokrewieństwa, struktury wiekowej i płciowej populacji danego gatunku. ‘’(…) Każde zwierzę jest ściśle zidentyfikowane, posiada swój rodowód i historię zdrowia. Na tej podstawie koordynator dobiera pary lub skład stad przeznaczonych do rozmnażania (…)’’.

We francuskim ogrodzie Byś u boku niespokrewnionej z nim samicy będzie walczył o przetrwanie własnego gatunku. Trzymamy kciuki za szybką adaptację nosorożca w nowym środowisku.

Joanna Karczmarczyk

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *