Skąd się bierze smog? Czujniki smogu

W dzielnicowych mediach utarło się twierdzenie, że to Zacisze jest sprawcą słabej jakości powietrza w dzielnicy. Tymczasem niezależne czujniki pomiaru wskazują zupełnie coś innego. W dniu, gdy cała Warszawa ma zanieczyszczone powietrze, Zacisze jawi się jako oaza czystości.

Czujniki na Targówku

Do tej pory mamy dwa czujniki pomiaru na Targówku. Pierwszy z nich jest zlokalizowany na Osiedlu Wilno w okolicach ulicy Zamkowej. Drugi natomiast jest usytuowany na skrzyżowaniu ulic Gilarskiej i Samarytanki. Oba czujniki są częścią ogólnopolskiej sieci niezależnych czujników badających jakość powietrza. Dzięki nim każdy mieszkaniec w dowolnym momencie może sprawdzić, jaka jest jakość powietrza w jego okolicy.

Czujniki za Zaciszu

Na Zaciszu zlokalizowane są na razie dwa czujniki (wcześniej były trzy) Dzięki nim możemy zacząć dociekać i lokalizować przyczyny smogu. Z dzisiejszej obserwacji wynikało, że przy czujniku „gilarskim” powietrze jest bardzo dobrej jakości. Co jest w sprzeczności z tezą, że to mieszkańcy Zacisza powodują zanieczyszczenie powietrza. Natomiast przy czujniku na ulicy Zamkowej powietrze było bardzo złej jakości. To wskazuje na to, iż upraszczanie źródła zanieczyszczeń może być dużym błędem. Przyczyn może być wiele, należą do nich takie czynniki jak: Spalarnia Śmieci, natężenie ruchu samochodowego, liczne zakłady przemysłowe na Targówku.

Pomiary z czujników

Na razie na podstawie odczytu dwóch czujników ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, skąd  się biorą zanieczyszczenia. Z całą pewnością warto, aby sieć czujników systematycznie się powiększała. Co w przyszłości spowoduje, że pokryje całą naszą dzielnicę. Dzięki czemu będzie można dokładnie monitorować stan powietrza na Targówku. Dużą rolę w tym procesie będą odgrywać zwykli mieszkańcy, którzy będą mogli w dowolnym momencie wejść na stronę internetową i zweryfikować gdzie są skutki a gdzie przyczyny. Czy przypadkiem mieszkańcy Zacisza są tylko wygodnym winowajcą dla Spalarni Śmieci, czy też coraz bardziej zakorkowanej dzielnicy.

zacisze zielona wyspa - Skąd się bierze smog? Czujniki smogu - zanieczyszczenia, zacisze, targówek, smog, Skąd się bierze smog, Czujniki, czujnik powietrza
Zacisze „ZIELONA OAZA” na tle całego miasta
Rozbudowa sieci czujników

Ciekawym projektem rozszerzającym możliwości sieci czujników są projekty z Budżetu Partycypacyjnego. Zakładają one dodanie pięciu czujników do obecnych dwóch. W efekcie  sieć będzie dużo dokładniejsza. Wtedy o wiele prościej będzie można stwierdzić, z której strony wytwarzany jest smog. Może wtedy okazać się, że pochodzi od zakorkowanej w godzinach szczyty ulicy Radzymińskiej. Droga ta w godzinach szczytu stoi, a są to przecież setki samochodów poruszających się w żółwim tempie. Jak wszyscy wiemy, to właśnie wtedy auto emituje najwięcej zanieczyszczeń.

awaria spalarni na Targowku - Skąd się bierze smog? Czujniki smogu - zanieczyszczenia, zacisze, targówek, smog, Skąd się bierze smog, Czujniki, czujnik powietrza
Awaria Spalarni Śmieci 4.08.2017 r. Czarne kłęby dymu z komina. Źródło: Warszawa bez smogu https://www.facebook.com/warszawabezsmogu/posts/720127441505808

Artykuł w Gazecie Wyborczej o awarii Spalarni Śmieci

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że nasi włodarze przestaną patrzeć na sprawę jednotorowo. Zaprzestaną wskazywania jednej wątpliwej przyczyny i zaczną myśleć całościowo, czyli będą poszukiwać optymalnego rozwiązania.

MT