Dobry Targówek, zła Wola

Na naszych oczach powstaje druga linia metra. Na Targówku mieszkaniowym prace przy obu stacjach idą pełną parą, a co za tym idzie są duże zmiany komunikacyjne w tej okolicy.

Podpisanie umowy i przygotowania

Zgodnie z obietnicami ratusza podpisano umowę, w której wykonawca zobowiązał się w maju 2019 zakończyć budowę. Po tej dacie pozostaną odbiory techniczne i przeciwpożarowe. Oby tym razem obyło się bez opóźnień, jak miało to miejsce w przypadku centralnego odcinka, którego huczne otwarcie nastąpiło na jesieni 2014. Pierwszy przejazd z pasażerami miał miejsce dopiero w marcu 2015, a to wydarzenie odbyło się już bez takiej pompy. W tej chwili wiadomo, że budowa trwa na Targówku zgodnie z planem i powinna trwać na Woli. No właśnie, powinna…

Druga linia metra

Obecny tzw. II etap drugiej linii metra realizowany jest przez te same spółki, co poprzedni etap tj. włoskie Alstaldi i tureckie Gülermak. Firmy na etapie centralnego odcinka pracowały wspólnie, teraz stanęły osobno do przetargów. Na odcinek wschodni w kierunku Targówka wygrała firma Alstaldi, a w kierunku zachodnim na Wolę firma Gülermak. Każda z firm zaproponowała najniższą kwotę na swoim odcinku, oferując mniej niż liczba środków zabezpieczonych na ten cel przez miasto. Miasto zarezerwowało kwotę ponad 3 miliardów złotych, a pracę wyceniono na około 2 miliardy złotych. Oczywiście nie obyło się bez pewnych obsunięć m.in. z powodu olbrzymiej liczby pytań od uczestników przetargu. Otwarcie kopert (wybór wykonawcy) przesunięto z lipca 2015 na marzec 2016. Od tego momentu powinny trwać końcowe prace przy
gotowawcze w dzielnicach, pozwalające na rozpoczęcie prac. Na Woli jednak początku budowy wciąż nie widać. Odcinek w tym kierunku od samego początku był kłopotliwy. Podczas konsultacji społecznych mieszkańcy wyrażali swój niepokój, dotyczący planowanej trasy, która biegnie pod mieszkaniami wielu ludzi. Efektem finalnym jest teraz niepełna dokumentacja. To powoduje brak zgody wojewody na rozpoczęcie budowy. Mimo to urząd miasta twierdzi, że posiada wszystkie niezbędne zgody formalne. Na co wtóruje wojewoda, że brakuje decyzji środowiskowej. Impas trwa w najlepsze.

Co nas czeka?

Na całej tej sytuacji ucierpią mieszkańcy Woli, a także Bemowa. Liczba osiedli budowanych w tamtych okolicach jest ogromna, a deweloper każdej budowy chwali się, że budowane bloki są obok planowanych stacji metra. Warto zatem podkreślić, że u nas na Targówku wszystko idzie zgodnie z planem. Chociaż problem związany z bazarkiem przy ul. Trockiej mógł jednak zostać lepiej rozwiązany.
Hubert Zembrowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.