Mobilne parkowanie w Warszawie

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie rozpoczął testy Systemu Informacji Parkingowej. W ramach projektu czujniki i kamery zostały rozmieszczone na dwóch dużych parkingach w Warszawie. Jest dostępna także specjalna aplikacja mobilna, która pomoże znaleźć wolne miejsce postojowe w centrum.

 


Testy związane z przedsięwzięciem prowadzi firma Comarch Polska SA, wybrana w przetargu na pilotażowe uruchomienie i obsługę takiego systemu na terenie warszawskiej Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. System ma kontrolować poziom zapełnienia miejsc postojowych i w prosty sposób przekazywać taką informację kierowcom. Testowane są dwa różne rozwiązania. Pierwsze wykorzystuje bezprzewodowe czujniki montowane w nawierzchni miejsc parkingowych – takie czujniki pojawiły się na parkingu przy pl. Konstytucji. Drugim rozwiązaniem są kamery instalowane na latarniach – w chwili obecnej taka kamera znajduje się na parkingu przed Dworcem Centralnym (od strony ul. E. Plater).

Jak to działa? To bardzo proste. Wolne miejsca postojowe wskazuje aplikacja mobilna ”Smart Parking Warszawa”, która w chwili obecnej znajduje się w fazie testów. Po uruchomieniu aplikacji pojawia się mapa miasta, z widoczną liczbą wolnych miejsc postojowych (w kółku). Aby wyświetlić poszczególne parkingi, należy kliknąć na kółko z liczbą wolnych miejsc. Teraz możemy już wybrać interesujący nas parking i sprawdzić dokładną lokalizację wolnego miejsca postojowego. Jeśli znajdziemy wolne miejsce, zaznaczamy je i klikając na niebieską strzałkę przechodzimy do nawigacji. Teraz wystarczy określić swoją lokalizację i w drogę. Nawigacja doprowadzi nas do wolnego miejsca postojowego, jest aktualizowana co minutę, zatem zawsze pokazuje aktualne dane.

Testy systemu potrwają do końca grudnia 2016 roku. W zależności od wyników testów i możliwości budżetowych ZDM planuje rozszerzyć działanie systemu na kolejne parkingi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.