‘’Do stajenki!” – dołącz do Orszaku Trzech Króli na Bródnie

6 stycznia 2017 r. w Dzień Objawienia Pańskiego już po raz 9. Orszak Trzech Króli wyruszy do Stajenki w poszukiwaniu Dzieciątka. Największe Jasełka na świecie, czyli przedstawienie podróży Trzech Mędrców ze Wschodu to inicjatywa lokalnej społeczności, która wspierana jest przez powołaną w 2010 roku Fundację Orszak Trzech Króli. Tradycja wywodząca się z Hiszpanii znalazła swoich zwolenników na całym świecie. W Warszawie Orszak przejdzie w Śródmieściu oraz na Bródnie.
To radosne wydarzenie przyciąga co roku nowe grupy ludzi. To właśnie dobrowolne zaangażowanie w to wyjątkowe przedsięwzięcie stanowi o fenomenie prezentowanego wydarzenia. Lokalna społeczność: całe rodziny, szkoły, dzieci i młodzież, seniorzy, wszyscy którzy pragną pójść w tym wielobarwnym korowodzie mogą przyczynić się do jego uświetnienia. Święto Trzech Króli to istotne święto w kalendarzu liturgicznym, a wystawiane podczas niego Jasełka to okazja do wspólnego celebrowania.

W Warszawie organizowane są dwa Orszaki. Pierwszy, centralny Orszak Trzech Króli wyruszy o godz. 12 z pl. Zamkowego i Traktem Królewskim przejdzie na pl. Piłsudskiego. Uczestnicy drugiego spotkają się na Targówku. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Pokój i Dobro”. Na Bródnie Orszak Trzech Króli rozpocznie się od mszy św. o godz. 12:00 w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, przy ul. Wysockiego 8. O godzinie 13:30 cały Orszak wyruszy śladem Świętej Rodziny ze skrzyżowania ulic Bartniczej i Wysockiego (spod Domu Kultury Świt). Głównemu Orszakowi towarzyszyć mają Orszaki dziecięce – zielony (azjatycki), czerwony (europejski) oraz niebieski (afrykański), czyli ponad 300 dzieci i 200 opiekunów.

Ten wyjątkowy spacer prowadzony będzie ul.Bartniczą w stronę Parku Bródnowskiego, po drodze zobaczyć będzie można scenki prezentujące wydarzenia towarzyszące Narodzeniu Pańskiemu. Zwieńczeniem wydarzenia będzie stacja w Parku Bródnowskim, gdzie również zaplanowane są wystepny na scenie głównej. Dla najmłodszych uczestników wielką atrakcją będzie przygotowana Stajenka z żywymi zwierzętami.
Organizatorzy Orszaku zapowiedzieli zmiany w komunikacji miejskiej. ZTM informuje, że w przypadku braku możliwości przejazdu ciągiem ulic Bartnicza – Wyszogrodzka autobusy linii 114 i 204 będą kierowane na poniższe trasy objazdowe:
114 – w obu kierunkach od skrzyżowania Wysockiego/Bartnicza: Wysockiego – Matki Teresy z Kalkuty – Chodecka i dalej własną trasą; 204 – w obu kierunkach od skrzyżowania Wysockiego/Bartnicza: Wysockiego – Bazyliańska – Kondratowicza i dalej własną trasą. Dodatkowo, dla zainteresowanych uczestnictwem w Orszaku w Śródmieściu w godzinach 10:00 – 15:00 Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalną linię tramwajową 71, która będzie kursowała na trasie:
ANNOPOL – Rembielińska – Matki Teresy z Kalkuty – Odrowąża – 11 Listopada – Targowa – al. Solidarności – Wolska – CM.WOLSKI

Każdy z uczestników otrzyma papierową koronę, śpiewnik z kolędami oraz naklejkę. 6 stycznia kolorowe Orszaki przejdą aż w 515 miejscowościach w całej Polsce. – Fenomen Orszaku nie tyle kryje się w tym, że z roku na rok przybywa miejsc gdzie jest organizowany – podkreśla Maciej Marchewicz, z Rady Fundacji Orszak Trzech Króli – tylko w tym, że uruchamia tyle obywatelskiego działania rodziców, dzieci, szkół, ośrodków kultury czy parafii. Orszak rzeczywiście potrafi łączyć choćby tym, że nie idzie przeciw komukolwiek, tylko każdego zaprasza swoim zawołaniem: Do stajenki!

Joanna Karczmarczyk

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.