Decyduj o kasie! Budżet partycypacyjny 2018 na Targówku wystartował

Nowoczesny plac zabaw, kurs hiszpańskiego dla seniorów czy rewitalizacja osiedlowych chodników? Jakie projekty zrealizowane zostaną w ramach budżetu partycypacyjnego? W dniu 1 grudnia 2016 roku na Targówku wystartowała czwarta edycja Budżetu Partycypacyjnego, czyli rozpoczął się proces, w którym każdy mieszkaniec Warszawy może wpłynąć na wydatkowanie budżetu dzielnicy. Możemy tego dokonać poprzez zgłoszenie własnego pomysłu, bądź  też za sprawą głosowania na zgłoszone projekty.

Każdy mieszkaniec Warszawy może zgłosić swój autorski projekt. Pomysłodawcą może być również osoba niepełnoletnia, której opiekun prawny wypełni specjalny formularz, dostępny tu: http://twojbudzet.um.warszawa.pl/materia-y-do-pobrania . Nie trzeba być zameldowanym w Warszawie, wystarczy w niej mieszkać, by projekt wziął udział w głosowaniu.

Jak podaje Urząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, na projekty lokalne oraz te o charakterze ogólnodzielnicowym przeznaczona została kwota 3 126 600 złotych. Zgodnie z Miejskim Systemem Informacyjnym dzielnica Targówek podzielona jest na 5 obszarów terytorialnych:

  • Bródno
  • Bródno Podgrodzie
  • Targówek Mieszkaniowy
  • Targówek Fabryczny z Elsnerowem i Utratą
  • Zacisze

W każdym obszarze do wykorzystania na projekty przeznaczone jest 521 100 złotych. Limit na jeden projekt wynosi 400 000 złotych. Na projekty ogólnodzielnicowe przeznaczona jest kwota 521 100 złotych, bez limitu na projekt.

 

Pieniądze zatem są, wystarczy tylko dobry pomysł. Pomysły mogą dotyczyć wielu obszarów, począwszy od sportu, rekreacji, poprzez edukację i kulturę, kończąc na komunikacji czy ochronie środowiska. A i tak nie zostaną wyczerpane wszystkie możliwości. Ogólne założenie jest takie, by wszelkie pomysły dotyczyły działań oraz wydarzeń na rzecz integracji społeczności lokalnej.

Jeśli zatem mają Państwo ochotę postawić w swoim prywatnym ogrodzie ogromną huśtawkę dla wnuków, to nie macie szans na przychylne rozpatrzenie wniosku, chyba, że udostępnicie tę atrakcję dla wszystkich dzieci z osiedla, ustawiając ją na publicznym deptaku. Wówczas istnieje szansa, że pomysł przypadnie do gustu większej grupie głosujących.

Kino plenerowe? Kurs pisania bajek? Nowe zagospodarowanie starego podwórka? Ścianka wspinaczkowa w parku? Podjazdy dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich? Koncerty dla seniorów? Wszelkie społecznie pożyteczne projekty zwracają uwagę głosujących, a tym samym mogą się okazać strzałem w dziesiątkę.

Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie https://twojbudzet.um.warszawa.pl/, złożyć papierową wersję formularza zgłoszeniowego w Wydziale Obsługi Mieszkańców Urzędu Dzielnicy Targówek lub przesłać ją pocztą na adres: Urząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, ul. L . Kondratowicza 20, 00-983 Warszawa, z dopiskiem „Budżet partycypacyjny 2018”.

Pomysłodawcy otoczeni są wyjątkową opieką. W razie pytań mogą pisać na adres:  targowek-bp@targowek.waw.pl . Do kontaktu zaprasza koordynator d. budżetu partycypacyjnego w Dzielnicy Targówek, Sylwia Weilandt. Pomocą i radą służą również pozostali pracownicy merytoryczni pracujący od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00 w Urzędzie Gminy.

Projekty można zgłaszać do 23 stycznia 2017 r. Pomysłodawcom życzymy powodzenia!

Joanna Karczmarczyk

 

 

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.