Nieodpłatna pomoc prawna w stolicy
W 2015 roku uchwalona została ustawa o uruchomieniu w Warszawie 35 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. Mieszkańcy mogą udać się do 17 punktów radcowsko-adwokackich oraz 18 powierzonych organizacjom pozarządowym.
Jak czytamy na stronie Urzędu Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy: ‘’W zakresie programów świadczone są: indywidualne poradnictwo prawne, grupy edukacji prawnej, a w niektórych programach ponadto oferowana jest asysta i wsparcie dla osób potrzebujących w kontaktach z instytucjami w tym, z wymiarem sprawiedliwości’’.
Z porady mogą skorzystać:
– młodzież do 26 roku życia,
– osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny,
– seniorzy po ukończeniu 65 lat,
– osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej,
– kombatanci,
– weterani,
– zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.
W tym roku, w związku z nowelizacją ustawy nieodpłatną pomoc prawną mogą uzyskać również kobiety w ciąży, po przedłożeniu dokumentu potwierdzającego ciążę (np. zaświadczenie lekarza stwierdzające ciążę lub też karta przebiegu ciąży).
Na Targówku działają dwa punkty, w których możemy uzyskać pomoc specjalistów. Punkt Informacyjno-Konsultacyjny Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy mieszczący się przy ul. Św. Wincentego 87. Interesanci przyjmowani są od poniedziałku do piątku w godzinach 15.00 – 19.00. Nieodpłatna pomoc prawna udzielana jest przez adwokata i radcę prawnego.
Drugim miejscem pomocy jest Punkt Informacyjno-Konsultacyjny Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy przy ul. Św. Wincentego 87. Działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30 – 12.30. Punkt prowadzony jest przez organizację pozarządową: Fundacja Edukacji Nowoczesnej.
Joanna Karczmarczyk.