Nieodpłatna pomoc prawna w stolicy

W 2015 roku uchwalona została ustawa o uruchomieniu w Warszawie 35 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. Mieszkańcy mogą udać się do 17 punktów radcowsko-adwokackich oraz 18 powierzonych organizacjom pozarządowym.

Jak czytamy na stronie Urzędu Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy: ‘’W zakresie programów świadczone są: indywidualne poradnictwo prawne, grupy edukacji prawnej, a w niektórych programach ponadto oferowana jest asysta i wsparcie dla osób potrzebujących w kontaktach z instytucjami w tym, z wymiarem sprawiedliwości’’.

Z porady mogą skorzystać:

– młodzież do 26 roku życia,

– osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny,

– seniorzy po ukończeniu 65 lat,

– osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej,

– kombatanci,

– weterani,

– zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.

W tym roku, w związku z nowelizacją ustawy nieodpłatną pomoc prawną mogą uzyskać również kobiety w ciąży, po przedłożeniu dokumentu potwierdzającego ciążę (np. zaświadczenie lekarza stwierdzające ciążę lub też karta przebiegu ciąży).

Na Targówku działają dwa punkty, w których możemy uzyskać pomoc specjalistów. Punkt Informacyjno-Konsultacyjny Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy mieszczący się przy ul. Św. Wincentego 87. Interesanci przyjmowani są od poniedziałku do piątku w godzinach 15.00 – 19.00. Nieodpłatna pomoc prawna udzielana jest przez adwokata i radcę prawnego.

Drugim miejscem pomocy jest Punkt Informacyjno-Konsultacyjny Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy przy ul. Św. Wincentego 87. Działa od poniedziałku do piątku w godzinach  8.30 – 12.30. Punkt prowadzony jest przez organizację pozarządową: Fundacja Edukacji Nowoczesnej.

Joanna Karczmarczyk.

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.