Niemieckie obozy śmierci. Nie inaczej

Organizatorzy akcji #GermanDeathCamps pragną prawdy. Przekonują, że ich działania są odpowiedzią na ignorancję i arogancję niemieckiej telewizji ZDF. Przekonują skutecznie.

Początkiem tej historii jest oburzenie 96-letniego Polaka, Karola Tendery, który 15 lipca 2013 roku zobaczył w niemieckiej stacji zapowiedź programu dokumentalnego. Hitlerowskie obozy koncentracyjne w Majdanku i Oświęcimiu zostały w niej nazwane „polskimi obozami zagłady”. Były więzień KL Auschwitz Birkenau postanowił wytoczyć stacji proces, za używanie nieprawdziwego i obraźliwego sformułowania.

Tendera proces wygrał, telewizja ZDF zobowiązała się, zgodnie z wyrokiem sądu, przeprosić poszkodowanego. Niestety, forma przeprosin, czyli umieszczenie ich w słabo widocznym miejscu, nie spodobała się zarówno Tenderze, jak i internautom. Była swoistym przykładem nie przyznania się do winy, przerzucania się odpowiedzialnością i umniejszaniem znaczenia popełnionego błędu.

Reakcja internautów i ogólne poruszenie sprawą Tendery przyczyniły się do powstania akcji #GermanDeathCamps. Organizatorzy, czyli portal Żelazna Logika (www.zelaznalogika.net) tak opisują swój pomysł:

„Akcja jest prosta. Bierzemy którąś z grafik i wklejamy ją na stronach facebookowych niemieckich mediów, z ZDF na czele i tagujemy jednym z tagów: #GermanDeathCamps, #GermanNotNazi, #GermanNotPolish lub wszystkimi na raz. Jeśli ktoś chce, to dodajemy od siebie parę zdań po angielsku lub niemiecku. BEZ OBELG! Piszemy grzecznie, acz stanowczo. (…) Akcja ma być głośna i skuteczna, a nie obraźliwa!”  

Czy akcja wpłynie na zaniechanie używania nieprawdziwego określenia przez zagraniczne media? Czy zostanie ono usunięte z przemówień i prasy? Liczymy na to, że rzeczowe i nie agresywne uświadamianie przyczyni się do zmiany postrzegania niemieckich obozów zagłady. Obozy te były zakładane przez nazistowskie Niemcy w czasie okupacji naszego kraju, kiedy państwo polskie nie istniało. Niemieckie! obozy śmierci. Nie inaczej.

Joanna Karczmarczyk.

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.