Niemieckie obozy śmierci. Nie inaczej

Organizatorzy akcji #GermanDeathCamps pragną prawdy. Przekonują, że ich działania są odpowiedzią na ignorancję i arogancję niemieckiej telewizji ZDF. Przekonują skutecznie.

Początkiem tej historii jest oburzenie 96-letniego Polaka, Karola Tendery, który 15 lipca 2013 roku zobaczył w niemieckiej stacji zapowiedź programu dokumentalnego. Hitlerowskie obozy koncentracyjne w Majdanku i Oświęcimiu zostały w niej nazwane „polskimi obozami zagłady”. Były więzień KL Auschwitz Birkenau postanowił wytoczyć stacji proces, za używanie nieprawdziwego i obraźliwego sformułowania.

Tendera proces wygrał, telewizja ZDF zobowiązała się, zgodnie z wyrokiem sądu, przeprosić poszkodowanego. Niestety, forma przeprosin, czyli umieszczenie ich w słabo widocznym miejscu, nie spodobała się zarówno Tenderze, jak i internautom. Była swoistym przykładem nie przyznania się do winy, przerzucania się odpowiedzialnością i umniejszaniem znaczenia popełnionego błędu.

Reakcja internautów i ogólne poruszenie sprawą Tendery przyczyniły się do powstania akcji #GermanDeathCamps. Organizatorzy, czyli portal Żelazna Logika (www.zelaznalogika.net) tak opisują swój pomysł:

„Akcja jest prosta. Bierzemy którąś z grafik i wklejamy ją na stronach facebookowych niemieckich mediów, z ZDF na czele i tagujemy jednym z tagów: #GermanDeathCamps, #GermanNotNazi, #GermanNotPolish lub wszystkimi na raz. Jeśli ktoś chce, to dodajemy od siebie parę zdań po angielsku lub niemiecku. BEZ OBELG! Piszemy grzecznie, acz stanowczo. (…) Akcja ma być głośna i skuteczna, a nie obraźliwa!”  

Czy akcja wpłynie na zaniechanie używania nieprawdziwego określenia przez zagraniczne media? Czy zostanie ono usunięte z przemówień i prasy? Liczymy na to, że rzeczowe i nie agresywne uświadamianie przyczyni się do zmiany postrzegania niemieckich obozów zagłady. Obozy te były zakładane przez nazistowskie Niemcy w czasie okupacji naszego kraju, kiedy państwo polskie nie istniało. Niemieckie! obozy śmierci. Nie inaczej.

Joanna Karczmarczyk.

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.