Co łączy Trasę Toruńską z Trasą Łazienkowską?

 Dwie trasy szybkiego ruchu. Dwie przebiegające przez prawobrzeżne dzielnice. Obie budowane w latach 70-tych. Każda o długości 8 km. Ale to nie wszystkie wspólne punkty.

Zapewne kierowcy pokonujący codziennie jedną z powyżej wymienionych tras domyślą się, że punktem wspólnym jest korek. W przypadku sześciopasmowej Trasy Łazienkowskiej mamy do czynienia liczbą 57 469 samochodów na dobę. Nie dziwi nas zupełnie ten fakt, bowiem, jak podaje Zarząd Dróg Miejskich, każdej doby granice Warszawy przekracza blisko milion pojazdów. Zator spowodowany ogromnym natężeniem ruchu jest chlebem powszednim przemieszczającego się autem warszawiaka.

Warunki ruchu drogowego są systematycznie monitorowane przez System Automatycznych Pomiarów Ruchu złożony ze 110 punktów. W podsumowaniu za rok 2016 przeczytać możemy, że najbardziej zatłoczoną trasą wylotową jest Trasa Toruńska – średnio jeździ nią 73 376 pojazdów na dobę. Bródnowski odcinek S8 wyprzedził m.in. ulicę Puławską (67 585 samochodów), Pułkową (62 671) oraz Modlińską (52 552). Zarząd Dróg Miejskich podkreśla, że natężenie ruchu na wylotówce przebiegającej skrajem Bródna znacznie wzrosło po zakończeniu przebudowy Mostu Grota-Roweckiego.

Co jeszcze ‘’stoi’’ w prawobrzeżnej części miasta? Kierowcy ustawicznie narzekają na ul. Radzymińską, w raporcie czytamy o 40 847 samochodach przejeżdżających tam w ciągu doby. To samo dotyczy Ronda Żaba i ul. Św. Wincentego oraz Odrowąża.

Jak zatem upłynnić ruch? Stołeczny Ratusz nie proponuje satysfakcjonujących rozwiązań. Zrezygnował właśnie z budowy Mostu Krasińskiego, odrzucane są propozycje budowy nowych dróg, które rzekomo generowałyby zwiększenie natężenia ruchu.

Na jakie projekty możemy liczyć? Miejmy nadzieję, że wykonywane przez Zarząd Dróg Miejskich pomiary ruchu w stolicy posłużą naszym włodarzom do podejmowania satysfakcjonujących działań.

Joanna Karczmarczyk.

 

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.