Rekonstrukcja Bitwy o Olszynkę Grochowską

Już w najbliższą sobotę, 25 lutego o godzinie 12.00 w Parku im. Płk. Jana Szypowskiego ‘’Leśnika’’ rozpoczną się uroczyste obchody 186. rocznicy Bitwy o Olszynkę Grochowską.

Oddziały rekonstruktorów z Federacji Kawalerii Ochotniczej przemaszerują po odprawie dowódców na pole bitwy pod Olszynkę Grochowską. Oficjalna część obchodów rozpocznie się ok. godziny 13.15 pod Pomnikiem Bitwy o Olszynkę Grochowską.

Postanowiliśmy dowiedzieć się, jaka idea przyświeca organizatorom uroczystości. O opinię poprosiliśmy rekonstruktora z pułku 4 Piechoty — Idea to przypomnieć jedno z największych zwycięstw oręża polskiego w XIX wieku. Zwycięstwa, które urosło do rangi legendy przekazywanej następnie kolejnym pokoleniom Polaków pod zaborami. Było to jedno z największych zwycięstw tego wieku – co warte podkreślenia – wywalczone całkowicie własnymi siłami —

Jak zapewniają organizatorzy, w tym roku obchody będą miały bardzo interesujący i aktualny akcent. Po wystąpieniach okolicznościowych oraz złożeniu wieńców, odbędzie się spektakl oparty o napisaną przez Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego ‘’Konstytucję dla Europy 1831’’. Inscenizacja przygotowana została przez Stowarzyszenie polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji. Reżyserem spektaklu jest Olgierd Łukaszewicz, który również zagra w ww. sztuce.

Dla pasjonatów odtwarzania przeszłości, dla wszystkich miłośników historii szykuje się prawdziwa gratka zwieńczająca uroczystość, czyli inscenizacja bitwy o Olszynkę Grochowską z udziałem grup rekonstrukcyjnych.

Serdecznie zapraszamy na żywą lekcję historiibo jak zapewnia nas rekonstruktor — Warto swoją obecnością uczcić pamięć poległych żołnierzy i ważne wydarzenie historyczne, które tchnęło nadzieję na odzyskanie suwerenności Polski. —

Joanna Karczmarczyk.

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.