Wokół drzewa

Z radością informujemy, że w stolicy rusza program wiosennych nasadzeń. Akcja koordynowana przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy sprowadzi do miasta blisko pięć tysięcy drzew. 

Tylko w najbliższy weekend w Warszawie zostanie posadzonych ponad trzysta drzew. W nasadzeniach przyulicznych wykorzystane zostaną m.in. lipy warszawskie, dęby, wiśnie szlachetne oraz jesiony, czyli gatunki, które poradzą sobie w trudnych, miejskich warunkach.

Wiceprezydent m.st Warszawy, Michał Olszewski zachęca do włączenia się mieszkańców do wspólnego sadzenia – Nie możemy biernie czekać, aż parlamentarzyści zmienią ustawę o ochronie przyrody. Nie naprawią tym już szkód, które wyrządzili złym prawem. Musimy działać i do tego samego zachęcamy mieszkańców Warszawy. Co prawda nie możemy powstrzymać pił tnących drzewa na prywatnych działkach, ale możemy sadzić nowe na terenach publicznych (…). –

Wszyscy warszawiacy mogą brać aktywny udział w akcji nasadzeń. Organizatorzy zapraszają w sobotę  18 marca do sadzenia mniejszych, leśnych drzewek w lesie przy ul. Lucerny. Start akcji w pobliżu ronda u zbiegu ulic Trakt Lubelski i Lucerny o godz. 10.00. Zalesionych zostanie blisko 30 arów. Dla chętnych przygotowano łopaty oraz gorącą herbatę. Akcję prowadzą Lasy Miejskie-Warszawa.

– Weekendowa akcja to dopiero początek działań zmierzających do zazielenienia stolicy. Trwają przygotowania do prawdziwej „ofensywy” nasadzeń, którą przeprowadzimy w tym roku na ponad pięćdziesięciu dużych ulicach – mówi Renata Kuryłowicz, pełnomocnik Prezydent m.st. Warszawy ds. zieleni.

Jednocześnie na Targówku, jak informuje Zarząd Oczyszczania Miasta, na rosnące przy ul. Odrowąża, Radzymińskiej i Myszkowskiej topole zakładane są specjalne linki. Ich rolą jest utrzymanie stabilności i równowagi drzew, które narażone są na rozłamania podczas silnych porywów wiatru.

Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji nasadzeń. Miejmy nadzieję, że wiosna przywita nas bujną zielenią, a ochrona i pielęgnacja drzew nie będzie jedynie jednorazowym zrywem.

Joanna Karczmarczyk.

 

 

 

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.