Pożegnanie z Bysiem

W miniony weekend mieliśmy okazję po raz ostatni zobaczyć młodziutkiego Bysia II, drugiego nosorożca indyjskiego urodzonego w Polsce, w warszawskim zoo. Młody nosorożec pancerny wyrusza do Francji, by przedłużyć swój niezwykle cenny i zagrożony gatunek.

Według wierzeń Azjatów krew i róg nosorożca mają cudowną uzdrawiającą moc. Rzekoma siła i witalność płynące z rogu stanowią ogromną zachętę dla kłusowników i przestępców polujących na te zwierzęta. Wskutek bezpodstawnych wierzeń oraz niszczenia środowiska naturalnego nosorożce pancerne narażone są na wyginięcie. W walkę o przetrwanie gatunku muszą włączyć się światowe organizacje na rzecz zwierząt oraz należące do nich jednostki m.in. Warszawski Ogród Zoologiczny.

Byś jest drugim dzieckiem Shikari i Kuby i tak jak jego młodszy brat kilka lat temu, Byś również wyruszy do Francji. Półtoraroczny nosorożec jest gotowy do samodzielnego życia bez mamy w Le Fleshe, w jednym z francuskich ogrodów zoologicznych.

Dzięki listowi otrzymanemu ze stołecznego zoo wiemy, że za miejsce docelowe, do jakiego trafi młody nosorożec, odpowiada koordynator gatunku. Jesteśmy zatem spokojni o przyszły los Bysia. Osoby odpowiedzialne za takie decyzje mają obowiązek gromadzić wszelkie dane na temat ilości, pokrewieństwa, struktury wiekowej i płciowej populacji danego gatunku. ‘’(…) Każde zwierzę jest ściśle zidentyfikowane, posiada swój rodowód i historię zdrowia. Na tej podstawie koordynator dobiera pary lub skład stad przeznaczonych do rozmnażania (…)’’.

We francuskim ogrodzie Byś u boku niespokrewnionej z nim samicy będzie walczył o przetrwanie własnego gatunku. Trzymamy kciuki za szybką adaptację nosorożca w nowym środowisku.

Joanna Karczmarczyk

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.