Potrzebny Dom Pomocy Społecznej. List od czytelnika

Do naszej redakcji dotarł przejmujący list, dotyczący stworzenia na Targówku Domu Pomocy Społecznej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zachęcamy do zapoznania się z postulatami Rodziców niepełnosprawnych powyżej 41 r. ż., którzy szukają rzeczywistej pomocy dla swoich dorosłych, ale niesamodzielnych dzieci.

„Drodzy Samorządowcy i Radni mieszkańcy Targówka m.st. Warszawy,

W dniu 26 kwietnia w Pałacu Kultury i Nauki o godzinie 16.30 odbyło się posiedzenie Komisji Pomocy Społecznej i Przeciwdziałania Patologiom. Tematem było uruchomienie Domu Pomocy Społecznej (DPS) dla osób z niepełnosprawnością intelektualną na Targówku na wniosek Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych (KSN) przy parafii św. Mari Magdaleny na Bródnie. Na komisji podjęto uchwałę o uruchomieniu Domu Pomocy Społecznej na Targówku jako zadanie własne m.st Warszawy. Mamy nadzieję, że uchwała trafi pod głosowanie Rady Warszawy już 11 maja br. Prosimy o obecność  wszystkich Radnych z dzielnicy i poparcie tej ważnej uchwały dla rodzin z Targówka. Jeśli uchwała nie przejdzie, potwierdzeniem będzie, że Katolickie Stowarzyszenie jest dyskryminowane.

KSN domaga się od samorządu uruchomienia jako zadanie własne miasta st. Warszawy Domu Pomocy Społecznej na Targówku. Jesteśmy bardzo zdeterminowani, przekroczyliśmy 67 rok życia, wśród nas jest 85 owdowiałych matek. Nie możemy i nie będziemy już dłużej czekać. Chcemy wiedzieć, gdzie będą przebywać nasze dzieci niezdolne do samodzielnej egzystencji po naszym odejściu. Nie jesteśmy zainteresowani mieszkaniami chronionymi i wspomaganymi na krótki czas oraz innowacjami wchodzącymi w życie. Te mogą być dla osób z lekkim stopniem niepełnosprawności intelektualnej. A dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności intelektualnej nie zdają egzaminu.  Interesuje nas DPS na stałe do ich odejścia. Nasi niepełnosprawni są zintegrowani ze społecznością lokalną, mają prawo tutaj mieszkać po odejściu swoich rodziców. Nie wolno wyrywać ich ze środowiska. Na Targówku zamieszkuje 124 316 mieszkańców, dotychczas nie uruchomiono jeszcze żadnego DPS. Nasi mieszkańcy są upychani do przestarzałych, wielkich DPS daleko poza miasto, gdzie nikt nie będzie mógł ich odwiedzić.

Dzielnica na początku błyskawicznie zareagowała i zaproponowała miastu budynek przy ul. Majowej 2, ale po rozmowie z miastem sprawa została zawieszona, i co dalej?

Prosimy o kolejne skuteczne poszukiwania miejsca, do skutku. Pytamy, czy nasze Władze i radni mają coś do powiedzenia, reprezentują przecież mieszkańców, którzy wybrali ich w wyborach. Na spotkanie w/w komisji przyszli zainteresowani DPS rodzice z Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych ze swoimi niepełnosprawnymi dziećmi trzymającymi hasła argumentujące, dlaczego nie chcą być usuwani z dobrze znanego, własnego środowiska. Przyszły osoby ze Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej z Suwalskiej, niezrzeszeni z Targówka, ze wspierających stowarzyszeń z innych dzielnic Warszawy popierając uruchomienie DPS na Targówku. Ponownie prosimy Pana Burmistrza Sławomira Antonika o powrócenie do tematu i szukanie kolejnego budynku na DPS o większym metrażu niż na ul. Majowej 2, czy też znalezienie miejsca na wybudowanie nowego, tak by Targówek nie tylko błyskał światłem fajerwerków w parku, ale i dobrem dla rodzin zagrożonych wykluczeniem.

Na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej Prezes Stowarzyszenia Ligia Szczepaniak podsumowała, że na Targówku są kompetentni urzędnicy z doświadczeniem. Jeśli miasto st. Warszawa zapewni środki na DPS dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, to powstanie piękne dzieło, którym będą mogli pochwalić się nie tylko radni, ale i prezydent miasta st. Warszawy. Dzielnica Targówek będzie wzorem dla innych dzielnic stolicy. Czekamy na zajęcie stanowiska przez naszego Pana Burmistrza w tej sprawie. Posiedzenie w PKiN można było zobaczyć w Telewizyjnym Kurierze Warszawskim 26 kwietnia o godzinie 18.30. i 29 kwietnia o  godz. 20.10. Przeczytać o nim można było w Gazecie Wyborczej z dnia 26 kwietnia na str.4.

Mieszkańcy Targówka niespokojni o przyszłość swoich dzieci z niepełnosprawnością intelektualną powyżej 41 r.ż. proszeni są pilnie o kontakt telefoniczny tel. 503 921 805.”

 

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Jedna myśl na temat “Potrzebny Dom Pomocy Społecznej. List od czytelnika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.