Wybita szyba, skradzione radio. I co dalej?

Na zniszczenia lub kradzież narażeni są wszyscy posiadacze samochodów parkujący na ulicach miast. Niestrzeżone parkingi to łatwo dostępne miejsca dla wszystkich alternatywnych fanów motoryzacji. Wybita szyba, ukradzione radio lub akumulator, oderwane lusterka bądź zabrane kołpaki. To tylko niektóre przykłady wandalizmu, z którymi spotkać możemy się w każdej dzielnicy.

Dziś rano mieszkanka Bródna, jak co dzień, zeszła na parking przy ul. Suwalskiej w okolicach Ogrodu Jordanowskiego, by pojechać swoim samochodem do pracy. Na miejscu spotkała ją niemiła niespodzianka, standardowo zaparkowany samochód miał wywiercony zamek, złodziej ukradł ze środka radio, a bałagan w aucie wskazywał na to, że wandal szukał dodatkowych łupów.

W tym samym czasie, na tym samym parkingu wybito szyby w dwóch innych autach. W jednym również skradziono radio, w drugim złodziej nie znalazł nic wartościowego, w jego ocenie, więc jedynie! pociął tapicerkę fotela kierowcy i uszkodził lusterko, którego nie mógł lub nie chciał do końca oderwać.

To nie pierwsze tego typu wypadki na parkingu przy Suwalskiej. Kilka miesięcy temu czytelnicy zgłaszali nam wybicie szyb, kradzież kołpaków oraz przebicie opon. Czy właściciele samochodów zgłoszą sprawę na Policję? Czy ubezpieczyciel pokryje szkody?

Jak się okazuje, mieszkańcy Targówka dość sceptycznie podchodzą do kontaktu z funkcjonariuszami policji. Twierdzą, że traktowani są niepoważnie, ich zgłoszenia są lekceważone, a na końcu, ze względu na brak dużej szkodliwości czynu bądź brak konkretnych działań, sprawy zostają umarzane.

– Nie chce mi się tracić czasu na rozmowę z nimi. Przecież i tak nic nie zrobią. – kwituje sytuację poszkodowany mieszkaniec Bródna.

Co można zrobić, by uniknąć zniszczenia auta lub jego ogołocenia? Policja apeluje o niepozostawianie w samochodzie wartościowych przedmiotów oraz parkowanie na parkingach strzeżonych. Co jednak z tymi, który mogą skorzystać jedynie z ogólnie dostępnych miejsc parkingowych? Sugeruje się, by wybierać miejsca postojowe w pobliżu kamer miejskich. Teoretycznie sugestie są racjonalne, ale w praktyce nie sprawdzają się i budzą jedynie ironiczny uśmiech na twarzach właścicieli aut.

Ubezpieczenie samochodu wydaje się być najrozsądniejszym sposobem, jednak tu również trafiamy na pewne przeszkody. Oczywiście na pokrycie kosztów naprawy ubezpieczony może liczyć w przypadku uszkodzenia spowodowanego w wyniku działań osób trzecich. Przykładowo „(…)Ubezpieczenie szyb jest często oferowane, za niewielką dopłatą do polisy OC, ale warto dodać, że takie zabezpieczenie jest też zazwyczaj elementem polisy AC” informuje przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej Liberty Direct. W praktyce część kierowców nie korzysta z ubezpieczenia w takich przypadkach, bo jak twierdzą, nie opłaca im się to, mogą stracić przysługujące im zniżki.

Jak widać sprawa nie jest prosta, a walka ze złodziejami zdaje się być przegrana. Warto jednak rozpatrzyć zgłaszanie takich zajść policji, która, być może, po spisaniu protokołu z zajścia, zwiększy patrole w miejscach narażonych na tego typu sytuacje. Ważne również, by przemyśleć wybór ubezpieczyciela. Warto porównać najkorzystniejsze oferty dostępne na rynku nie tylko pod kątem najniższych opłat, ale również pod kątem weryfikacji, czy wybrany pakiet nie dubluje swoich propozycji, za które będziemy niepotrzebnie dopłacać.

Joanna Karczmarczyk

 

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.