Dzień Optymizmu na Targówku

Wczoraj, 10 maja pod Urzędem Dzielnicy Targówek odbyła się VI Parada Optymistycznych Przedszkoli. Jak przebiegała i na czym polega zamysł Dnia Optymizmu? – o tym poniżej.

Program „Optymistyczne Przedszkole” to inicjatywa autorstwa śp. Ireny Dzierzgowskiej wiceminister Edukacji Narodowej w latach 1997-2000, autorki wielu publikacji dla Oświaty oraz Mireli Nawrot dyrektorki Ośrodka „Partner”, wykładowczyni oraz autorki publikacji dla przedszkoli. Obie Panie wdrożyły program w 2004 roku i do dnia dzisiejszego jego założenia są z powodzeniem realizowane.

„Optymistyczne przedszkole” jest programem samokształcenia, skierowany jest do wszystkich placówek szczebla przedszkolnego, zarówno państwowych jak i prywatnych.  Założeniem autorek jest bardzo proste: dzięki określonym metodom, wyszczególnionym zasadom postępowania oraz sposobom motywowania nauczyciele oraz rodzice są w stanie wychować dzieci na zaradnych i optymistycznych dorosłych.

Dzięki szczegółowym opracowaniom programu nauczyciele przedszkolni są w stanie efektywnie wpływać na podopiecznych. W siedmiomodułowym programie znajdziemy zagadnienia dotyczące m.in. wychowania, inteligencji wielorakich, umiejętności czy sukcesu dziecka. Mamy do czynienia z rzetelnym opracowaniem każdego obszaru współpracy między dzieckiem a dorosłym, nie tylko w układzie dziecko-rodzic czy dziecko-nauczyciel, ale również dziecko-personel.

Program chwali sobie większość nauczycieli, którzy konsekwentnie realizują dostępne scenariusze zajęć, dlatego bardzo spodobały się nam aktywne obchody Dnia Optymizmu na Targówku. W święcie udział wzięły wszystkie przedszkola realizujące program w naszej dzielnicy. Wielobarwny orszak przedszkolny, rozśpiewany i uśmiechnięty został przywitany pod Urzędem przez Sławomira Antonika – Burmistrza Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy oraz Katarzynę Majdurę – Naczelnik Wydziału Edukacji i Wychowania.

Dzień Optymizmu to dzień, w którym podkreślamy, jak ważne jest dzielenie się swoim pozytywnym podejściem do życia, które tak bardzo wpływa na nasze zdrowie psychiczne oraz fizyczne, rozwój oraz sukces. Z tej okazji przedszkolaki przygotowały dla Burmistrza autorskie kartki z optymistycznymi przesłaniami. Dzieci zaśpiewały hymn optymistów oraz hymn Targówka. Było gwarno i wesoło. W radosnych obchodach nie przeszkodził wietrzny dzień, spośród chmur przebijało się słońce, a dzieci szczerze cieszyły się z udziału w optymistycznej paradzie.

Program „Optymistyczne Przedszkole” jest programem ogólnopolskim, dostępnym dla wszystkich placówek przedszkolnych. 

Joanna Karczmarczyk

 

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.