Dzień Optymizmu na Targówku

Wczoraj, 10 maja pod Urzędem Dzielnicy Targówek odbyła się VI Parada Optymistycznych Przedszkoli. Jak przebiegała i na czym polega zamysł Dnia Optymizmu? – o tym poniżej.

Program „Optymistyczne Przedszkole” to inicjatywa autorstwa śp. Ireny Dzierzgowskiej wiceminister Edukacji Narodowej w latach 1997-2000, autorki wielu publikacji dla Oświaty oraz Mireli Nawrot dyrektorki Ośrodka „Partner”, wykładowczyni oraz autorki publikacji dla przedszkoli. Obie Panie wdrożyły program w 2004 roku i do dnia dzisiejszego jego założenia są z powodzeniem realizowane.

„Optymistyczne przedszkole” jest programem samokształcenia, skierowany jest do wszystkich placówek szczebla przedszkolnego, zarówno państwowych jak i prywatnych.  Założeniem autorek jest bardzo proste: dzięki określonym metodom, wyszczególnionym zasadom postępowania oraz sposobom motywowania nauczyciele oraz rodzice są w stanie wychować dzieci na zaradnych i optymistycznych dorosłych.

Dzięki szczegółowym opracowaniom programu nauczyciele przedszkolni są w stanie efektywnie wpływać na podopiecznych. W siedmiomodułowym programie znajdziemy zagadnienia dotyczące m.in. wychowania, inteligencji wielorakich, umiejętności czy sukcesu dziecka. Mamy do czynienia z rzetelnym opracowaniem każdego obszaru współpracy między dzieckiem a dorosłym, nie tylko w układzie dziecko-rodzic czy dziecko-nauczyciel, ale również dziecko-personel.

Program chwali sobie większość nauczycieli, którzy konsekwentnie realizują dostępne scenariusze zajęć, dlatego bardzo spodobały się nam aktywne obchody Dnia Optymizmu na Targówku. W święcie udział wzięły wszystkie przedszkola realizujące program w naszej dzielnicy. Wielobarwny orszak przedszkolny, rozśpiewany i uśmiechnięty został przywitany pod Urzędem przez Sławomira Antonika – Burmistrza Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy oraz Katarzynę Majdurę – Naczelnik Wydziału Edukacji i Wychowania.

Dzień Optymizmu to dzień, w którym podkreślamy, jak ważne jest dzielenie się swoim pozytywnym podejściem do życia, które tak bardzo wpływa na nasze zdrowie psychiczne oraz fizyczne, rozwój oraz sukces. Z tej okazji przedszkolaki przygotowały dla Burmistrza autorskie kartki z optymistycznymi przesłaniami. Dzieci zaśpiewały hymn optymistów oraz hymn Targówka. Było gwarno i wesoło. W radosnych obchodach nie przeszkodził wietrzny dzień, spośród chmur przebijało się słońce, a dzieci szczerze cieszyły się z udziału w optymistycznej paradzie.

Program „Optymistyczne Przedszkole” jest programem ogólnopolskim, dostępnym dla wszystkich placówek przedszkolnych. 

Joanna Karczmarczyk

 

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.