Bezpłatne przedszkola, 1000 zł w kieszeni więcej

Władze Warszawy wprowadzają kolejne zmiany w zakresie wsparcia rodziny. Od 1 września 2017 roku dzieci będą korzystać z zajęć w przedszkolach nieodpłatnie.

Po wakacjach w stolicy 46 000 dzieci skorzysta z opieki przedszkolnej. Od września br. rodzice zostaną zwolnieni z opłat naliczanych do tej pory za każdą godzinę pobytu dziecka w placówce powyżej 5 godzin. Jedyną wnoszoną opłatą będzie koszt posiłków. Jest to kolejny, po bezpłatnej komunikacji dla uczniów oraz bonie żłobkowym, ukłon w stronę rodziny.

Od 2013 roku opłata przedszkolna wynosiła 1 zł za każdą godzinę powyżej przysługujących nieodpłatnie 5 godzin. Zakładając, że dziecko spędzało w placówce czas od godz. 7.00 do 15.00, a jak większość z Was wie, jest to raczej scenariusz optymistyczny, dzienna opłata wynosiła 3 zł, co daje 60 zł miesięcznie. Do tej kwoty należy doliczyć koszt wyżywienia. Dzienna stawka za pierwsze i drugie śniadanie, dwudaniowy obiad oraz podwieczorek wynosi ok. 8 zł. Sumując ją z opłatą za pobyt, miesięczna opłata za przedszkole publiczne wynosi 220 zł. A zauważmy, że nie przedstawiamy w naszych rachunkach kosztów dodatkowych związanych z wyjściami do teatru, kina, wycieczkami, składkami na komitet rodzicielski, z którego finansowane są m.in. materiały plastyczne czy upominki świąteczne.

Dzięki propozycji władz Warszawy rodzice będą mogli zatrzymać w domowym budżecie nawet 1000 zł rocznie. Być może w skali roku ta kwota nie robi wrażenia, ale jesteśmy pewni, że odciążenie rodziców w comiesięcznych opłatach będzie odczuwalne dla wszystkich członków rodziny.

Zgodnie z zapowiedziami władz polityka prorodzinna nabiera tempa. Zniesieniu opłat za przedszkole towarzyszy budowa nowych placówek oraz adaptacja lub remonty istniejących. W 2017 roku przybędzie 5 tys. miejsc w przedszkolach państwowych. Również w roku bieżącym zakończy się budowa 9 przedszkoli, z czego m.in. 4 powstaną na Białołęce.

Joanna Karczmarczyk

 

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.