Bezpłatne przedszkola, 1000 zł w kieszeni więcej

Władze Warszawy wprowadzają kolejne zmiany w zakresie wsparcia rodziny. Od 1 września 2017 roku dzieci będą korzystać z zajęć w przedszkolach nieodpłatnie.

Po wakacjach w stolicy 46 000 dzieci skorzysta z opieki przedszkolnej. Od września br. rodzice zostaną zwolnieni z opłat naliczanych do tej pory za każdą godzinę pobytu dziecka w placówce powyżej 5 godzin. Jedyną wnoszoną opłatą będzie koszt posiłków. Jest to kolejny, po bezpłatnej komunikacji dla uczniów oraz bonie żłobkowym, ukłon w stronę rodziny.

Od 2013 roku opłata przedszkolna wynosiła 1 zł za każdą godzinę powyżej przysługujących nieodpłatnie 5 godzin. Zakładając, że dziecko spędzało w placówce czas od godz. 7.00 do 15.00, a jak większość z Was wie, jest to raczej scenariusz optymistyczny, dzienna opłata wynosiła 3 zł, co daje 60 zł miesięcznie. Do tej kwoty należy doliczyć koszt wyżywienia. Dzienna stawka za pierwsze i drugie śniadanie, dwudaniowy obiad oraz podwieczorek wynosi ok. 8 zł. Sumując ją z opłatą za pobyt, miesięczna opłata za przedszkole publiczne wynosi 220 zł. A zauważmy, że nie przedstawiamy w naszych rachunkach kosztów dodatkowych związanych z wyjściami do teatru, kina, wycieczkami, składkami na komitet rodzicielski, z którego finansowane są m.in. materiały plastyczne czy upominki świąteczne.

Dzięki propozycji władz Warszawy rodzice będą mogli zatrzymać w domowym budżecie nawet 1000 zł rocznie. Być może w skali roku ta kwota nie robi wrażenia, ale jesteśmy pewni, że odciążenie rodziców w comiesięcznych opłatach będzie odczuwalne dla wszystkich członków rodziny.

Zgodnie z zapowiedziami władz polityka prorodzinna nabiera tempa. Zniesieniu opłat za przedszkole towarzyszy budowa nowych placówek oraz adaptacja lub remonty istniejących. W 2017 roku przybędzie 5 tys. miejsc w przedszkolach państwowych. Również w roku bieżącym zakończy się budowa 9 przedszkoli, z czego m.in. 4 powstaną na Białołęce.

Joanna Karczmarczyk

 

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.