Budżet Partycypacyjny 2018. Uspokojenie ruchu drogowego i poprawa bezpieczeństwa na Osiedlu Wilno

W strukturze wypadków głównie dominują wypadki z udziałem pieszych. To kategoria zdarzeń, która generuje zdecydowanie najwyższy odsetek ofiar śmiertelnych. Najczęściej spowodowane nadmierną prędkością i brawurą kierowców.

Główną intencją wprowadzenia zmian dzięki projektowi (numer 1537), poza poprawą bezpieczeństwa jest przywrócenie lokalnego charakteru Osiedlu Wilno oraz w jego okolicy. Proponowane rozwiązania to:

1. Wprowadzenie strefy „Tempo 30”: całkowity obszar Osiedla Wilna.

2. Nowa organizacja ruchu – skrzyżowanie równorzędne: skrzyżowanie ulic: Zamkowa/Montwiłłowska z Wierną.

3. Zastosowanie tzw. „esowania jezdni”: ulica Zamkowa.

4. Budowa minironda: skrzyżowanie ulic: Zamkowa/Przecławska z Bukowiecka/Klukowska.

5. Utworzenie dodatkowego przejścia dla pieszych: ulica Klukowska.

6. Dodatkowe rozwiązania: np. lustra drogowe na skrzyżowaniach.

Ten projekt to zdecydowane przeciwdziałanie zachowaniu przekraczania znacznych prędkości przez kierowców, które od dłuższego czasu stały się nagminne. Takim zchowaniom sprzyjają nowe, długie i proste osiedlowe drogi. Sytuacje takie widoczne są każdego dnia, zarówno u kierowców samochodów osobowych, skuterów jak i autobusów ZTM. W ten sposób dochodzi do wielu kolizji drogowych i niebezpiecznych sytuacji z udziałem pieszych.

Wszystkie zaproponowane rozwiązania w projekcie zgłoszonym do Budżetu Partycypacyjnego 2018 przyczynią się w ogromnym stopniu do poprawy bezpieczeństwa na Osiedlu Wilno, a w szczególności bezpieczeństwa dzieci. Zrealizowanie projektu pozwoli na zmianę zachowań kierujących pojazdami nagminnie poruszających się z niedozwoloną prędkością na terenie zabudowanym. Zmusi ich także do zachowania większej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych. Te zmiany to szansa na poprawę bezpieczeństwa dla uczestników ruchu oraz ograniczenie narastającej liczbie kolizji i zdarzeń drogowych, niestety także z udziałem pieszych.

Jedno jest pewne. Osiedle Wilno zasługuje na zmiany.

Jaroslaw Fratczak budzet partycypacyjny 2018 - Budżet Partycypacyjny 2018. Uspokojenie ruchu drogowego i poprawa bezpieczeństwa na Osiedlu Wilno - Uspokojenie ruchu drogoweg, Osiedle Wilno, budżet partycypacyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.