Budżet Partycypacyjny. Monitoring wizyjny

Monitoring wizyjny jest coraz szerzej stosowanym w Polsce środkiem wzmocnienia zabezpieczenia przestrzeni publicznej.

Monitoring taki posiada już blisko 90% miast powiatowych i wszystkie miasta wojewódzkie. Jak ten trend odbija się na poczuciu bezpieczeństwa zwykłych ludzi i czy nie czują się oni nadmiernie kontrolowani? Czy instalowanie kamer na budynkach, w windach, na ulicach, przy urzędach, w centrach handlowych rzeczywiście zwiększa bezpieczeństwo i sprzyja zmniejszeniu zachowań kryminalnych? Czy nie zmienia to przestrzeni publicznej w ów „Panopticon” – więzienie wymyślone jeszcze w początkach XIX wieku przez wybitnego brytyjskiego filozofa i prawnika Jeremy’ego Benthama, więzienie, w którym niewidoczni strażnicy mogą obserwować stale więźniów spoza weneckich luster?

Przeprowadzona w 2014 roku przez NIK kontrola kilkudziesięciu miejskich systemów monitoringu potwierdziła jego skuteczność. Nawet w mniejszych miastach o wielkości porównywalnej z Zaciszem jak w Łęczycy czy Nowym Tomyślu kamery rejestrowały kilkaset zdarzeń rocznie w większości wykroczeń drogowych, ale również zachowań agresywnych i pobić. Równocześnie mieszkańcy w większości pozytywnie przyjęli instalację kamer, mając świadomość jego zalet.

Zacisze monitoringu niestety nie ma. W efekcie rośnie tu liczba włamań, wypadków i rozbojów. Ideą projektu jest wprowadzenie do przestrzeni publicznej Zacisza pierwszych trzech kamer i rozmieszczenie ich w takich miejscach, by mogli poczuć się bezpiecznie wszyscy mieszkańcy Osiedla, ale szczególnie nasze dzieci uczęszczające do szkoły nr 52 przy ulicy Samarytanki.

Najbliższe lata, budowa i uruchomienie metra już zmieniły i dalej będą zmieniały organizację ruchu samochodowego na terenie Osiedla. Planowane są nowe linie autobusowe, nowe jezdnie i trasy komunikacyjne. Ruch samochodowy przez Osiedle już wzrósł i prawdopodobnie dalej będzie wzrastał. Odpowiedzią na wynikające z tego zwiększenie ryzyka wypadków komunikacyjnych jest właśnie zgłoszony w tegorocznym budżecie partycypacyjnym projekt „Monitoring wizyjny na Zaciszu”. Przewiduje instalację kamer na trzech kluczowych skrzyżowaniach dróg dojazdowych do szkoły 52. Planowane jest ustawienie kamer na skrzyżowaniach:

Mostek nad Strugą na Łokietka

Gilarskiej i Samarytanki

Jórskiego i Łokietka

Takie rozmieszczenie kamer ułatwi identyfikację przemieszczających się blisko szkoły z nadmierną prędkością samochodów, ale pozwoli także na identyfikację sprawców włamań, wypadków drogowych i rozbojów.

To oczywiście nie zakończy projektu. Liczymy na inicjatywę Gminy i instalację kolejnych kamer w następnych latach. Liczymy też, że Gmina opracuje (o ile dotąd tego nie zrobiła) program zapobiegania przestępczości, którego częścią będzie wskazanie monitoringu wizyjnego jako środka zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, i opracuje procedury i program nadzoru nad systemem monitoringu.

Jórskiego Łokietka 1 - Budżet Partycypacyjny. Monitoring wizyjny - zacisze, targówek, Szkoła Podstawowa na 52, Monitoring wizyjny, budżet partycypacyjny, bezpieczeństwo

Gilarska Samarytanki 1 - Budżet Partycypacyjny. Monitoring wizyjny - zacisze, targówek, Szkoła Podstawowa na 52, Monitoring wizyjny, budżet partycypacyjny, bezpieczeństwo

Jedna myśl na temat “Budżet Partycypacyjny. Monitoring wizyjny

 • 20 czerwca 2017 o 22:26
  Permalink

  Kiedyś myślałem, że na Zaciszu jest bezpiecznie. Dopóki nie byłem świadkiem próby gwałtu…
  Do dziś się niepokoję, gdy moi bliscy wracają później.
  Zainstalujmy te kamery!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.