Amsterdam nie jest za Miedzą, czyli poważne problemy radnych Targówka

Pole PGR Bródno podlega aktualnie procesowi przemian architektonicznych. Na terenie ogromnego terenu pomiędzy ulicami: św. Wincentego, Samarytanki oraz Gilarskiej powstają dwa duże, nowoczesne osiedla mieszkaniowe – Nowy Targówek oraz Os. Amsterdam. Zagęszczenie mieszkańców w tej części Targówka będzie tak duże, że istnieją poważne obawy dotyczące kłopotów z parkowaniem, zbyt małą przepustowością ul. św. Wincentego czy obłożeniem komunikacyjnym w tej części dzielnicy. Co jednak jest ważniejsze dla radnych Targówka? Debatowanie o tym, przy jakich ulicach będą mieszkać szczęśliwi posiadacze nowych mieszkań. Czy Amsterdamu nie będzie za Miedzą? A Nowy Targówek będzie przy Niwie czy Płosie?

Losy PGR-u Bródno przesądzone zostały w 2015 roku, gdy Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR) sprzedała pierwsze 4 ha firmie Atal z Cieszyna. Trzyetapowa inwestycja budowlana mało znanej w stolicy firmy wystartowała w pierwszym kwartale 2016 roku, budując w sumie około 1000 mieszkań w części PGR-u zlokalizowanej najbliżej ul. św. Wincentego i ogródków działkowych.

Drugą część, prawie 4-hektarową, leżącą najbliżej Korzona i Samarytanki, sprzedano firmie Dom Development, dobrze znanej na Targówku z inwestycji mieszkaniowych.

Niedługo potem Hanna Gronkiewicz-Waltz oświadczyła, że na trzeciej części działki, przekazanej przez ANR miastu, powstanie nowoczesny kompleks szkolno-przedszkolny z osobnymi wejściami do szkoły i przedszkola. Cały obiekt wraz z bazą sportową i gastronomiczną ma pomieścić 800 dzieci.

Na sprzedaż wystawiona została również ostatnia wolna działka w narożniku Gilarskiej i św. Wincentego o powierzchni 6,5 ha. Do tej pory nie znaleziono kupca, ale ze względu na atrakcyjną lokalizację, nie mamy wątpliwości, że zostanie w końcu wykupiona.

„Znikające pole PGR”, jak piszą o rozsprzedanym terenie portale, to teren, który wraz z napływem nowych mieszkańców będzie generował problemy, o których należało by rozmawiać. „Duże skupisko ludzi wiąże się z napływem samochodów. Już teraz brakuje miejsc” skarży się naszej redakcji mieszkaniec Zacisza. Brak miejsc parkingowych to nie jedyny problem, który może przytłoczyć dzielnicę. Nie od dziś Targówek walczy z problemami komunikacyjnymi. Mieszkańcy zwracają uwagę na wiecznie zakorkowaną ul. św. Wincentego, zbyt wąską ul. Gilarską i utrudniony wyjazd z Targówka, który niewątpliwie wiąże się również z budową drugiej linii metra. Wieloletni mieszkańcy dzielnicy dostrzegają konieczność rozwiązywania przez radnych istniejących problemów, czyli wprowadzenie dodatkowych linii autobusowych oraz powrót do debaty o budowie mostu Krasińskiego, o którym pisaliśmy tu: https://mieszkaniectargowka.pl/index.php/2016/12/21/nie-bedzie-mostu-krasinskiego/.

I nagle wobec powyższych zagadnień, niczym żart warty tynfa, dociera do nas informacja, że w minioną środę radni przegłosowali nadanie ulicom powstałym na terenie dawnego PGR-u „wiejskich” nazw. Zatem rozbawieni śpieszymy donieść, że ulice o nazwie Miedza, Niwa i Płosa zostały odrzucone w głosowaniu radnych Targówka. Co weselsze, ostateczną decyzję w sprawie wyżej wymienionych nazw podejmie Rada Warszawy, która, jak zauważył portal www.targówek.info  (w artykule poświęconym dawnej ul. Kraśnickiej, dziś ul. generała Tadeusza Rozwadowskiego) nie sugeruje się zbytnio zdaniem naszych dzielnicowych przedstawicieli.  

W związku ze zbliżającym się weekendem oraz humorystycznym zakończeniem tygodnia, w jakie wprowadziła naszą redakcję rada dzielnicy, proponujemy Wam zabawę. Wymyślcie nazwy dla ulic, które przebiegać będą przez teren dawnego PGR-u Bródno. Obiecujemy, że nie będziemy przeprowadzać głosowania. A tak całkiem poważnie, to z niecierpliwością czekamy na budowę mostu Krasińskiego, który w znaczny sposób wpłynąłby na rozwiązanie problemów transportowych dzielnicy.  

Joanna Karczmarczyk

 

 

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Jedna myśl na temat “Amsterdam nie jest za Miedzą, czyli poważne problemy radnych Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.