Matka Teresy z Kalkuty nadal wzbudza kontrowersje?

Przeszło 6 lat temu stołeczni radni zadecydowali o zmianie nazwy ulicy Budowlanej na Bródnie. Matka Teresa z Kalkuty to propozycja, która została zgłoszona do miasta przez Stowarzyszenie Wymiany i Pojednania. Ulica biegnąca od Wysockiego do św. Wincentego dziś nosi nazwę Matki Teresy z Kalkuty i nadal wzbudza wiele emocji wśród mieszkańców Targówka. Przyczyną podwyższenia niektórych ciśnień jest niewątpliwie postać Matki Teresy, zakonnicy, która w roku 1948 założyła zgromadzenie Misjonarek Miłości w Indiach.

Matka Teresa z Kalkuty, a właśc. Agnes Gonxha Bojaxhiu prowadziła przez ponad 45 lat hospicja dla potrzebujących, otwierała kliniki dla trędowatych, zajmowała się ludźmi odrzuconymi przez resztę społeczeństwa ze względu na ubóstwo lub choroby. Zwolennicy misjonarki podkreślają jej ogromny wkład w pracę misyjną, altruistyczne oddanie najbardziej potrzebującym. Matka Teresa otwierała domy dziecka, kliniki oraz hospicja. Jej działalność w Kalkucie sprawiła, że do zgromadzenia przyłączało się coraz więcej osób, czy to poprzez bezpośrednie wstąpienie czy też za sprawą finansowania konkretnej pomocy. Wielka misja rozprzestrzeniła się poza granice Indii, z chwilą śmierci Matki Teresy, w roku 1997, w 100 krajach działało 517 misji.

Co zatem sprawia, że sześcioletnia nazwa dawnej ulicy Budowlanej nadal potrafi zdenerwować niektórych mieszkańców?

Od wielu lat wokół postaci Matki Teresy z Kalkuty pojawiają się liczne kontrowersje. Do największych zaliczyć należy metody pracy z podopiecznymi, o których w roku 1991 pisał dr Robin Fox na łamach „The Lancet”. Fox kwestionuje opiekę medyczną misjonarzy, którzy nie posiadali odpowiedniego wykształcenia, a tym samym szkodzili potrzebującym. Misjonarce zarzuca się również chrzczenie wbrew wyznaniu potrzebujących, nawiązywanie kontaktów z podejrzanymi sponsorami czy też hołubienie cierpienia w imię wiary w Chrystusa.

Lista zasług i przewinień Matki Teresy rozrasta się z każdą kolejną publikacją. Głosy zainteresowanych tematem docierają z różnych stron. Możemy poznać opinię jednej z misjonarek zgromadzenia http://www.nybooks.com/articles/1996/07/11/the-shadow-saint/, możemy poczytać o rzekomych kłamstwach http://www.fmh-child.org/Stern.htm. Dotrzemy również do pochlebstw i nagród, chociażby Pokojowej Nagrody Nobla przyznanej „za walkę z biedą i cierpieniem, (…)”.

Jaka była Matka Teresa z Kalkuty? Czy jej postać została wyniesiona na piedestał niezasłużenie? Czy badacze zajmujący się analizą działalności misjonarki, osoby związane z nią za jej życia, zarówno zwolennicy jak i krytycy, w rzetelny sposób dostarczają nam faktów służących naszej ocenie?  

Zachęcamy do udziału w dyskusji poświęconej Matce Teresie, bowiem to ona wzbudza, co jakiś czas, zamęt wśród mieszkańców Targówka.

JK

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.