„Mieszczanie z Bródna” w Parku Bródnowskim

Rok temu w Parku Bródnowskim odsłonięto projekt monumentalnej rzeźby powstałej wg pomysłu Pawła Althamera. W tym roku „Mieszczanie z Bródna” na stałe zamieszkają w parku w nieco odmienionej postaci.

Już 30 września w Park Bródnowskim stanie wykonany z brązu, ważący blisko dwie tony rzeźbiarski autoportret mieszkańców Bródna. Park Rzeźby zyska tym samym trzynaste dzieło. „Mieszczanie z Bródna” są pracą zbiorową kilkudziesięciu artystów. Jednak impuls do jej powstanie dała Pawłowi Althamerowi słynna rzeźba „Mieszczanie z Calais” Augusta Rodina.

„Mieszczanie z Bródna” mieli swą premierę  w ubiegłym roku w nieco innej, lżejszej formie. Uczestnicy specjalnych warsztatów, czyli seniorzy z Domu Kultury „Lira”, urzędnicy, mieszkańcy ośrodka dla cudzoziemców, parafianie kościoła pw. św. Marii Magdaleny, dzieci z pracowni ceramiki „Umbra”, młodzież, użytkownicy siłowni i biegacze z inicjatywy Park Run oraz aktywiści prowadzący Domek Herbaciany przygotowali prototypy rzeźb z różnych, nietrwałych materiałów, takich jak wiklina czy papier.

Jak przekonuje Zofia Czartoryska z Muzeum Sztuki Nowoczesnej – (…) Według ich projektów wykonany został model umożliwiający wykonanie odlewu, ale zachowujący detale z oryginałów (…). –

W efekcie współpracy kilkudziesięciu artystów powstał dwutonowy odlew z brązu, który na stałe wpisze się w charakter Parku Bródnowskiego. Dzięki realizacji odlewu w partnerstwie z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, koszt dzieła zamknął się w kwocie 100 tys. zł.

Przypominamy, że do tej pory, od roku 2009 Park Rzeźby zaprezentował przed nami dwanaście różnych projektów artystycznych:

Raj, 2009 – Paweł Althamer

Krata, 2009 – Monika Sosnowska

Bez tytułu (przewrócony domek herbaciany z ekspresem do kawy), 2009 – Rirkrit Tiravanija

Sylwia, 2010 – Paweł Althamer i Grupa Nowolipie

Nie jesteś sam (Czy Ziemia istniałaby bez Słońca?), 2010 – Susan Philipsz

Bez tytułu (Interwencje malarskie), 2010 – Katarzyna Przezwańska

Toguna, 2011 – Youssouf Dara i Paweł Althamer

Bródno, 2012 – Jens Haaning

Anioł Stróż, 2013 – Roman Stańczak

Do odnalezienia, 2014  – Ai Weiwei

Zadomowienie, 2015 – Honorata Martin

Drarbinka, 2016 – Nik Kosmas

JK

 

 

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Jedna myśl na temat “„Mieszczanie z Bródna” w Parku Bródnowskim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.