Targówek będzie większy? Zakończono konsultacje społeczne

Właśnie zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zmiany statutu Targówka. Z informacji zamieszczonych na stronie urzędu dzielnicy wynika, że większość respondentów jest za zmianą granic dzielnicy. Jaki będzie finał przeprowadzonych konsultacji? Czy Targówek zbliży się do Pragi?

O konsultacjach społecznych pisaliśmy na początku września tu. Zgodnie ze statutem tereny pomiędzy torami kolejowymi (linia w kierunku Legionowa) a ulicą Piotra Wysockiego należą jeszcze do Pragi-Północ. Przeprowadzone konsultacje miały ustalić wolę mieszkańców dzielnicy Targówek w sprawie proponowanej przez władze zmiany, a mianowicie włączenia ww. terenów do naszej dzielnicy. Tereny, które po konsultacjach społecznych, zaopiniowaniu przez radę dzielnicy oraz ostatecznej decyzji rady miasta mają stać się częścią Targówka, zostaną uporządkowane oraz zagospodarowane.

Prawdą jest, że tereny o których mowa są obecnie zaniedbane i stanowią składowisko odpadów betonowych firmy TREE, specjalizującej się w wykonywaniu kompleksowych robót rozbiórkowych. W raporcie przeczytamy:  „(…) Firma nie dotrzymuje warunków decyzji (zezwolenia), łamie wszystkie warunki umowy, a mimo to hałdy odpadów ciągle rosną i sięgają już ok. 10 m wysokości i ciągną się na długim obszarze (…)”.  

Logiczne wydaje się, że osoby mieszkające w pobliżu, nie chcą mieć do czynienia z pyłem i hałasem. Czy jednak przejęcie terenu przez władze Targówka zmieni ich sytuację, jeśli, jak czytamy w raporcie: „(…)Firma dzierżawi obszar od ul. Poborzańskiej do Krakusa i ma zgodę od Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy – z Biura Ochrony Środowiska, podpisaną przez P. Dorotę Jedynak – Zastępcę Dyrektora – na okres 10 lat.”?

W raporcie z konsultacji możemy przeczytać, że osoby opowiadające się za zmianą granic dzielnicy, uważają, że obszar między torami a ul. Wysockiego w naturalny sposób przynależy do naszej dzielnicy. Czy naturalne usytuowanie powinno mieć wpływ na przypisanie tej części dzielnicy do Targówka? Być może jest to wystarczający argument, jednak nie w sytuacji, gdy dzielnica boryka się z problemem komunikacyjnymi, a w planach dotyczących nowego obszaru pojawia się inwestycja mieszkaniowa na 1,5 tys. nowych mieszkańców.

Oponenci pomysłu przyłączenia części Pragi-Północ do Targówka bardzo trafnie określają aktualne, nierozwiązane problemy mieszkańców Targówka. Wskazują konieczność budowy mostu Krasińskiego oraz dodatkowego wyjazdu z ul. Odrowąża, przez wiadukt, na Rondo Żaba. Zwracają uwagę na liczne utrudnienia związane ze zmianą granic „(…)w postaci zwiększenia ruchu komunikacyjnego na głównych ulicach Targówka i związane z tym korki (Wysockiego, Wincentego, Bazyliańska, Bartnicza), brak miejsc parkingowych, zwiększenia obciążenia placówek przedszkolnych i szkolnych, placówek medycznych (…).”

Czytając raport, mamy wrażenie, że nieliczni oponenci rozważniej podchodzą do planowania inwestycji niż urzędnicy, którzy pochopnie, a nieraz bezmyślnie kierują interesami naszej dzielnicy.

Co się wydarzy dalej? Czy tereny, które przejdą pod pieczę władz Targówka staną się chlubą decyzji dzielnicy? A może przysporzą mieszkańcom problemów? Zachęcamy do zapoznania się z raportem z konsultacji społecznych.

Zapraszamy do dyskusji.

JK

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.