Budżet Partycypacyjny do poprawki? Napraw go osobiście

Budżet Partycypacyjny z założenia ma służyć mieszkańcom. Jest ukłonem w stronę ludzi, którzy pragną decydować o pieniądzach przeznaczanych na wspólne cele. Opinie o nim są różne, ale nadal cieszy się zainteresowaniem wśród mieszkańców, zarówno tych zgłaszających projekty, jak i tych głosujących na nie. Jest jeszcze jedna grupa, która może mieć realny wpływ na kształt procesu dzielenia pieniędzy między wyznaczonymi obszarami dzielnic. Jest to zespół dzielnicowy, do którego możesz dołączyć.

Jeśli chcesz poznać budżet partycypacyjny „od kuchni”? Jeśli zależy Ci na poprawie jakości działań związanych z dysponowaniem środkami z budżetu? Jeśli chcesz włączyć się w prowadzenie akcji informacyjnej? Weź udział w pracach jednego z zespołów dzielnicowych.

Przyjdź na spotkanie rekrutacyjne w swojej dzielnicy, aby dołączyć do zespołu ludzi, którzy pragną mieć wpływ na jakość przeprowadzanych działań.

„Jeśli reprezentujesz organizację pozarządową, przyjdź na spotkanie dla NGO – osoby obecne na tym spotkaniu wybiorą spomiędzy siebie 5 członków zespołu. Aby wziąć udział w pracach zespołu z ramienia organizacji pozarządowej, należy przynieść oświadczenie o reprezentowaniu tej organizacji.”

Osoby, które nie reprezentują żadnej organizacji, zapraszamy na spotkanie dla mieszkańców. Spośród obecnych wylosowanych zostanie 6 mieszkańców, którzy wejdą w skład zespołu. „Aby wziąć udział w pracach zespołu z ramienia organizacji pozarządowej, należy podpisać oświadczenie o reprezentowaniu tej organizacji – wzór TUTAJ. Na spotkanie rekrutacyjne przynieś również zaświadczenie podpisane przez przedstawicieli organizacji o tym, że wyznaczają Cię na swojego reprezentanta – wzór TUTAJ.

Pamiętajcie jednak, członkowie zespołu nie będą mogli zgłaszać pomysłów w tej dzielnicy, w której wchodzą w skład Zespołu. Złamanie tej zasady będzie skutkowało usunięciem członka z Zespołu.

Na stronie Urzędu Miasta przeczytamy ponadto:

„W skład każdego z dzielnicowych Zespołów ds. budżetu partycypacyjnego wchodzi:

– do 6 mieszkańców

– do 5 przedstawicieli organizacji pozarządowych

– radni dzielnicowi (po 1 z każdego klubu oraz 1 przedstawiciel radnych nieprzynależnych do żadnego z klubów)

– do 5 przedstawicieli jednostek niższego rzędu np. radnych osiedlowych

– od 4 do 5 urzędników dzielnicowych wskazanych przez burmistrza

– przedstawiciel młodzieżowej rady dzielnicy

– przedstawiciel dzielnicowej rady seniorów.”

Dołączenie do zespołu wiąże się z uczestnictwem w spotkaniach, odbywających się około 15 razy w roku z różną częstotliwością. Godziny spotkań ustalane są przez członków zespołu.

Jako członek zespołu będziesz mógł włączyć się również w inne działania (maratony pisania projektów, spotkania konsultacyjne dla projektodawców, kampania informacyjna itp.). Zespół powoływany jest na czas trwania jednej edycji budżetu partycypacyjnego, czyli na około rok.

Na Targówku rekrutacja do zespołu budżetu partycypacyjnego odbędzie się 19 października (czwartek), godz. 17.00 w Urzędzie Dzielnicy Targówek, ul. Kondratowicza 20.

Zadecyduj, gdzie chcesz być i miej wpływ na pieniądze swojej dzielnicy.

JK

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.