E-składka – od 2018 roku jeden przelew do ZUS

Od 1 stycznia przedsiębiorcy opłacą składki jednym przelewem na swój numer rachunku składkowego. Koniec z trzema lub czterema przelewami miesięcznie. Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dumą informują o planowanych zmianach, a nas bawi tak opóźniona względem nowoczesnych rozwiązań informatycznych rewolucja. E-składka to jedna z wielu nowych funkcjonalności wdrażanych w ramach Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS.

Zamiast trzech albo czterech przelewów miesięcznie przedsiębiorcy będą wysyłać tylko jeden przelew łącznie na:

  • ubezpieczenia społeczne,
  • ubezpieczenie zdrowotne,
  • Fundusz Pracy,
  • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • Fundusz Emerytur Pomostowych.

Obecnie wypełnianie przelewów jest pracochłonne i wieloetapowe. Osoba dokonująca przelewu musi dysponować wieloma danymi, które pomagają księgować i rozliczać wpłaty. Dziś przedsiębiorca podaje:

  • numer konta bankowego (wskazuje ubezpieczenie albo fundusz, którego dotyczy wpłata),
  • Twoje dane identyfikacyjne (NIP, REGON, PESEL, nazwa, imię oraz nazwisko, numer i seria paszportu lub dowodu osobistego),
  • okres rozliczeniowy (miesiąc i rok),
  • numer decyzji/umowy/ tytułu wykonawczego.

Od 1 stycznia przedsiębiorcy będą mogli opłacać składki zwykłym przelewem, takim, jakim np. płaci się za prąd. E-składka to możliwość podania na przelewie tylko jednego numeru rachunku bankowego – Twojego numeru rachunku składkowego. Dokonana wpłata zostanie od razu zaksięgowana przez ZUS i rozliczona na koncie użytkownika.

Każdą wpłatę ZUS podzieli proporcjonalnie na wszystkie ubezpieczenia i fundusze. Zrobi to na podstawie składek z ostatniej deklaracji rozliczeniowej (przekazanej przez przedsiębiorcę albo utworzonej przez ZUS, jeśli osoba jest zwolniona z jej przekazywania). Podzieloną wpłatę ZUS rozliczy na najstarsze zadłużenie na danym ubezpieczeniu albo funduszu.

Numer rachunku składkowego ZUS wyśle do przedsiębiorców listem poleconym. Korespondencja rozpoczęła się 1 października.  

Pamiętaj, jeśli do końca grudnia 2017 roku nie dostaniesz od ZUS informacji o numerze Twojego rachunku albo jeśli zgubisz list od ZUS, koniecznie skontaktuj się z Zakładem. Numer rachunku otrzymasz w każdej placówce ZUS lub w Centrum Obsługi Telefonicznej (nr tel.: 22 560 16 00).

Pamiętaj, jeśli nie będziesz znać swojego numeru rachunku, nie opłacisz składek w 2018 roku. Dotychczasowe rachunki do wpłat zostaną zamknięte 31 grudnia 2017 roku.

Upewnij się, czy ZUS ma Twój aktualny adres. Informację o numerze rachunku składkowego ZUS wyśle na adres siedziby firmy albo na adres do korespondencji.

Na stronie ZUS czytamy:

„Indywidualny numer rachunku składkowego składa się z 26 cyfr. W numerze rachunku będzie zawarty numer identyfikujący ZUS i Twój numer NIP (ostatnie 10 cyfr).

ZUS wykorzysta numer NIP, ponieważ jest on identyfikatorem płatnika składek zarówno dla osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej, jak i dla osoby fizycznej, która opłaca składki na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne.”

Osoby, które dokonują opłat z zagranicy, otrzymają od ZUS swój numer rachunku składkowego, na który będą opłacać jednym przelewem należne składki. „(…)Numer rachunku składkowego jest zgodny ze standardem IBAN, czyli Międzynarodowym Numerem Rachunku Bankowego. Pozostałe zasady płatności z zagranicy nie zmienią się.”

Osoby zainteresowane zmianami w Kompleksowym Systemie Informatycznym zapraszamy na stronę www.zus.pl lub do każdej placówki ZUS.

A wszelkie wątpliwości dotyczące E-składki rozwiejecie tu.

JK

             

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.