Jak zachować bezpieczeństwo, podróżując z dziećmi? ZTM przeszkoli podróżujących rodziców

Jak bezpiecznie ustawić wózek dziecięcy w autobusie? Jakie prawa przysługują rodzicom z dziećmi w komunikacji miejskiej? Jak podróżować bezpiecznie i zgodnie z innymi pasażerami? Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie przeszkoli podróżujących rodziców.

Zgodnie z zapowiedzią rzecznika prasowego ZTM Igora Krajnowa zarząd przygotuje kampanię informacyjną dla podróżujących z dziećmi. Na stronie www.tustolica.pl możemy przeczytać „(…) ZTM planuje, po pierwsze nowelizację przepisów porządkowych w transporcie zbiorowym regulującą m.in. przewożenie wózków dziecięcych i kampanię informacyjną skierowaną do pasażerów.”

To dobra informacja, zważywszy na sytuacje, jakie mają miejsce podczas podróży komunikacją miejską. Awantury, przepychanki słowne, walka na argumenty i pięści, wzajemne oskarżenia, wyzwiska. Atmosfera gęstnieje, zarówno w środkach komunikacji miejskiej jak i w Internecie. A to wszystko za sprawą określonych zachowań podróżujących:

– rodziców z wielkimi, tarasującymi przejście wózkami

– rodziców i opiekunów dzieci krzyczących, biegających

– wulgarną, głośną młodzież

– podróżujących ze zwierzętami, wielkogabarytowymi bagażami, rowerami, niebezpiecznymi przedmiotami

– roszczeniowych seniorów

– osób bezdomnych, brudnych i brzydko pachnących

– osób stojących w przejściu, blokujących wysiadanie i wsiadanie

– osób głośno rozmawiających przez telefon, głośno słuchających muzyki

– osób pijących alkohol i spożywających posiłki w trakcie podróży…

O kimś zapomnieliśmy? Przykłady pasażerów, na których pojawiają się skargi przybywa. Zapewne do listy każdy z nas dopisałby jakiś inny, szczególnie uciążliwy typ pasażera.

Niestety coraz częściej dochodzi do tego, że każdy pasażer czuje się uprzywilejowany, ponieważ nabył bilet lub nieraz po prostu, bo tak. Tłok, pośpiech, codzienne problemy sprawiają, że brakuje nam empatii, a nieraz również kultury osobistej. Jesteśmy roszczeniowi i zapominamy, że autobus czy tramwaj nie jest naszym prywatnym środkiem transportu. W tym miejscu należy również zwrócić uwagę na to, że żaden środek transportu miejskiego nie jest własnością osoby go prowadzącej. Kierowcę możemy porównać do gospodarza, który dba o komfort podróży, bezpieczeństwo osób przewożonych oraz dotarcie do celu. Ale autobus i tramwaj służy ogółowi, a nie jednostce. 

Dlatego podobają się nam kampanie tzw. informacyjne, przypominające wszystkim o tym, że pępkiem świata możemy być w swoim domu, gdy domownicy wyrażą na to zgodę lub tam, gdzie możemy zapłacić za taki przywilej, a nie w miejscu, które kieruje się określonymi przepisami, wynikającymi z reguł życia społecznego.

Jak będzie wyglądała kampania Zarządu Transportu Miejskiego jeszcze nie wiadomo. Dlatego zaprezentujemy Wam tożsame przedsięwzięcie zorganizowane w Poznaniu przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Kampania zatytułowana „Mamy miejsce dla wózka”, edukująca rodziców w zakresie bezpiecznego podróżowania komunikacją miejską, miała za zadanie odpowiedzieć na pytanie: Jak ustawić wózek, aby w razie awaryjnego hamowania dziecko było jak najbardziej bezpieczne?

Kampania przygotowana została we współpracy MPK z naukowcami z Politechniki Poznańskiej i strażakami ze Szkoły Aspirantów Państwowej Szkoły Pożarnej w Poznaniu.

Przeprowadzono badania z wykorzystaniem dwóch wózków dziecięcych: głębokiego i spacerowego. Podczas testów w wózkach umieszczono specjalne manekiny, o masie odpowiadającej masie małego dziecka. Na manekinach zainstalowane zostały trójosiowe przetworniki drgań, które podczas nagłego hamowania rejestrowały przyspieszenia działające na główkę małego pasażera.

Wózki ustawiono przodem, tyłem oraz bokiem do kierunku jazdy, w miejscu oznakowanym w pojazdach jako miejsce dla wózków. Analizy przeprowadzono podczas nagłego hamowania przy prędkości 30 oraz 40 km/h. Do badań wybrano dwa pojazdy – tramwaj niskopodłogowy Siemens Combino oraz autobus niskopodłogowy MAN.

Poniżej przedstawiamy jeden z filmów przygotowanych przez organizatorów.

Pozostałe materiały z poznańskiej kampanii znajdziecie tu.

Z niecierpliwością oczekujemy na kampanię informacyjną w Warszawie.

JK

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.