Spalarnia. Spotkanie informacyjno–edukacyjne

Już dziś (24.10.17) o godzinie 18.00 w Urzędzie Dzielnicy Targówek przy ul. Kondratowicza 20 odbędzie się spotkanie informacyjno–edukacyjne. Tematem spotkania będzie spalarnia śmieci przy ul. Zabranieckiej na Targówku Fabrycznym.

Spotkanie tego typu odbyło się już na Pradze – Południe. Na spotkaniu prelegenci zapewniali zgromadzonych mieszkańców, że ZUSOK ( Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych ) ma być nowoczesną instalacją. Jednym z głównych jej zadań będzie odzyskiwanie energii z odpadów nienadających się do ponownego wykorzystania. Założeniem jest aby ZUSOK w ciągu roku wyprodukował energię dla 16 tys. gospodarstw domowych. Szacuje się, że da to ciepło odpowiadające zapotrzebowaniu 12 tys. mieszkań.

Konsultacje społeczne dotyczące rozbudowy spalarni na Targówku zakończyły się w 2009 roku. Mimo tego mieszkańcy naszej dzielnicy wciąż mają wiele wątpliwości związanych z rozbudową ZUSOK. Główne zaniepokojenie budzi przede wszystkim wzrost zanieczyszczonego powietrza, brak infrastruktury, która pozwoli na swobodny dojazd śmieciarek do spalarni oraz zadośćuczynienie dla mieszkańców Targówka, którzy pod swoimi oknami pozwalają sobie na budowę tak ogromnej i uciążliwej inwestycji.

W chwili obecnej prowadzone jest postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy. Budowa spalarni ma rozpocząć się już w 2018 roku, planowane zakończenie to rok 2021.

W imieniu całej redakcji zapraszamy na dzisiejsze spotkanie do Urzędu Dzielnicy i jednocześnie przypominamy, że w dniu jutrzejszym ( 25.10.17 ) o godz. 17.30 w siedzibie MPO przy ulicy Zabranieckiej odbędzie się posiedzenie Rady Społecznej ds. ZUSOK, gdzie również będzie można uzyskać informacje z pierwszej ręki na temat rozbudowy spalarni.

Bernard Jankowski

8 myśli na temat “Spalarnia. Spotkanie informacyjno–edukacyjne

 • 25 października 2017 o 22:22
  Permalink

  Niech budują jak najszybciej. Warszawa bez spalarni zadławi się własnymi śmieciami

  Odpowiedz
   • 26 października 2017 o 11:51
    Permalink

    No i ta spalarnia w Wiedniu była czysta już 25 lat temu a wymagane 'eko’ normy od tego czasu są bardziej rygorystyczne. I dobrze

    Odpowiedz
    • 26 października 2017 o 14:31
     Permalink

     Moim zdaniem w Warszawie będzie nawet ładniejsza, więcej zieleni

     Odpowiedz
     • 26 października 2017 o 22:49
      Permalink

      Ogólnie jest ok z nowoczesnymi spalarniami że nie tylko nie smrodzą ale przy okazji procesu niszczenia odpadów dają coś extra, w tym wypadku „energię dla 16 tys. gospodarstw domowych. Szacuje się, że da to ciepło odpowiadające zapotrzebowaniu 12 tys. mieszkań”

     • 26 października 2017 o 22:52
      Permalink

      w innym miejscu żeby wyprodukować tyle energii czy ciepła musieliby w jakiś sposób zanieczyścić środowisko a tu wyprodukowane w czysty sposób, przy okazji normalnej pracy, tak powinno być bo dosyć już syfu w powietrzu

 • 27 października 2017 o 16:11
  Permalink

  pojawia się problem – przez to że jest poślizg w budowie spalarni bo wojewoda przyblokował można stracić pół miliarda zł unijnych dotacji… Wyborcza Warszawa: „Pół miliarda złotych dotacji dla spalarni śmieci pod znakiem zapytania – Wojewódzki sąd administracyjny podtrzymał decyzję o uchyleniu wojewódzkiego planu gospodarki odpadami. Bez tego dokumentu ogromna spalarnia śmieci planowana na pograniczu Targówka i Rembertowa nie dostanie 560 mln zł unijnej dotacji.”

  Odpowiedz
 • 13 marca 2018 o 23:16
  Permalink

  Nie chcemy tej toksycznej spalarni śmieci!!! Proszę nie siać propagandy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.