Przewodniczący Rady Dzielnicy Targówek został odwołany. Koalicja PO i SM Bródno została zerwana

Wczoraj (25.10.2017) odbyła się 49 Sesja Rady Dzielnicy Targówek zwołana na wniosek Radnego Grzegorza Golca (PiS). Powód zwołania sesji był jeden – odwołanie z funkcji Przewodniczącego Rady Dzielnicy Targówek Krzysztofa Miszewskiego (PO). Wynik tajnego głosowania był następujący: 12 radnych opowiedziało się za pozostawieniem obecnego przewodniczącego, 13 radnych było za odwołaniem. Krzysztof Miszewski utracił stanowisko Przewodniczącego Rady Dzielnicy Targówek.


Prób odwołania przewodniczącego Miszewskiego w obecnej kadencji były dwie. Pierwszy raz próbowano odwołać Pana Krzysztofa na początku kadencji Rady Dzielnicy w 2014 roku. Następny wiosek o odwołanie miał miejsce 29 maja 2017. Głosów za odwołaniem było wtedy 12, głosów za pozostawieniem przewodniczącego również było 12, a 1 głos został uznany za nieważny.

Naszym czytelnikom przypominamy, jak rozkłada się arytmetyka wyborcza w naszej dzielnicy. Na kadencje 2014/2018 do Rady Dzielnicy Targówek zostało wybranych: 9 radnych z Partii Platforma Obywatelska, 11 radnych z Partii Prawo i Sprawiedliwość, 4 radnych ze Spółdzielni Mieszkaniowej Bródno i 1 radny z partii Sojusz Lewicy Demokratycznej. Do wczoraj w dzielnicy rządziła koalicja PO-SM Bródno-SLD posiadająca w sumie 13 mandatów w 25-osobowej Radzie. Już na początku kadencji 2014/2018 Radny Zbigniew Poczesny, który startował z list SM Bródno, odłączył się od SM Bródno. Następnie funkcjonował w przestrzeni publicznej jako radny niezależny.

We wczorajszym głosowaniu Przewodniczący Rady Dzielnicy został odwołany jednym głosem przewagi, co oznacza, że PiS przeciągnęło na swoją stronę 2 radnych. Z racji, że głosowanie było tajne można tylko spekulować, którzy radni zerwali umowę koalicyjną; na politycznej giełdzie Targówka pojawiają się takie nazwiska jak Zbigniew Poczesny (radny niezależny – SM Bródno), Witold Harasim (radny niezależny – SLD), a także Jacek Rybak (radny wybrany z listy PO), któremu ostatnimi czasy bardzo nie po drodze było z Przewodniczącym Miszewskim. Aktualnie trwają rozmowy kuluarowe. Zarząd Dzielnicy Targówek nie został jeszcze odwołany a kolejną, 50 Sesję Rady Dzielnicy, na której zapadną decyzje co dalej z Prezydium Rady Dzielnicy oraz Zarządem Dzielnicy zwoła Radny „Senior” Witold Harasim.

Na łamach mediów społecznościowych mieszkańcy Targówka opisują i komentują sytuację, jaka miała miejsce podczas 49 Sesji Rady Dzielnicy. Pojawiają się także liczne scenariusze, które starają się przewidzieć jak wyglądać będzie zakończenie „przewrotu” na Targówku. Z mojej strony, obserwatora i komentatora sceny politycznej na naszej dzielnicy chciałbym podzielić się z państwem swoimi przemyśleniami. Według mnie Zarząd Dzielnicy Targówek na czele z Panem Antonikiem zostanie odwołany. PiS z racji posiadania 11 radnych przedstawi swojego kandydata na burmistrza i dwóch wiceburmistrzów. Dwóch wiceburmistrzów zostanie wskazanych przez radnego bądź radnych, którzy zdecydowali się na zerwanie umowy koalicyjnej. Radny Zbigniew Poczesny z racji wieku, doświadczenia i ambicji najprawdopodobniej zajmie stanowisko Przewodniczącego Rady Dzielnicy.

Kampania samorządowa rozpoczęła się na dobre. Walka o stołki trwa i trwać będzie jeszcze długo. Pytanie, czy nasze władze – obecne i przyszłe – nie zapomną podczas kolejnych batalii politycznych o mieszkańcach, którzy przecież w tej całej układance są najważniejsi. A roboty jest po przysłowiowe łokcie: dom pomocy społecznej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną zawisł w próżni, los ulicy Nowotrockiej jest niepewny, parkingów brak, budżet partycypacyjny ledwo zipie, bunt wobec SM Bródno narasta… Nowa władza ma dużo do zrobienia i nie będzie jej łatwo, gdyż ci którzy wczoraj utracili swoje apanaże nie pozwolą o sobie zapomnieć.

Bernard Jankowski

Wywiad z Jarosławem Modzelewskim (Przewodniczącym Zarządu Rady Osiedla Zacisze) w związku z odwołaniem Krzysztofa Miszewskiego (Przewodniczącego Rady Dzielnicy)

Bernard Jankowski

Redaktor Naczelny Mieszkańca Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.