Przewodniczący Rady Dzielnicy Targówek został odwołany. Koalicja PO i SM Bródno została zerwana

Wczoraj (25.10.2017) odbyła się 49 Sesja Rady Dzielnicy Targówek zwołana na wniosek Radnego Grzegorza Golca (PiS). Powód zwołania sesji był jeden – odwołanie z funkcji Przewodniczącego Rady Dzielnicy Targówek Krzysztofa Miszewskiego (PO). Wynik tajnego głosowania był następujący: 12 radnych opowiedziało się za pozostawieniem obecnego przewodniczącego, 13 radnych było za odwołaniem. Krzysztof Miszewski utracił stanowisko Przewodniczącego Rady Dzielnicy Targówek.


Prób odwołania przewodniczącego Miszewskiego w obecnej kadencji były dwie. Pierwszy raz próbowano odwołać Pana Krzysztofa na początku kadencji Rady Dzielnicy w 2014 roku. Następny wiosek o odwołanie miał miejsce 29 maja 2017. Głosów za odwołaniem było wtedy 12, głosów za pozostawieniem przewodniczącego również było 12, a 1 głos został uznany za nieważny.

Naszym czytelnikom przypominamy, jak rozkłada się arytmetyka wyborcza w naszej dzielnicy. Na kadencje 2014/2018 do Rady Dzielnicy Targówek zostało wybranych: 9 radnych z Partii Platforma Obywatelska, 11 radnych z Partii Prawo i Sprawiedliwość, 4 radnych ze Spółdzielni Mieszkaniowej Bródno i 1 radny z partii Sojusz Lewicy Demokratycznej. Do wczoraj w dzielnicy rządziła koalicja PO-SM Bródno-SLD posiadająca w sumie 13 mandatów w 25-osobowej Radzie. Już na początku kadencji 2014/2018 Radny Zbigniew Poczesny, który startował z list SM Bródno, odłączył się od SM Bródno. Następnie funkcjonował w przestrzeni publicznej jako radny niezależny.

We wczorajszym głosowaniu Przewodniczący Rady Dzielnicy został odwołany jednym głosem przewagi, co oznacza, że PiS przeciągnęło na swoją stronę 2 radnych. Z racji, że głosowanie było tajne można tylko spekulować, którzy radni zerwali umowę koalicyjną; na politycznej giełdzie Targówka pojawiają się takie nazwiska jak Zbigniew Poczesny (radny niezależny – SM Bródno), Witold Harasim (radny niezależny – SLD), a także Jacek Rybak (radny wybrany z listy PO), któremu ostatnimi czasy bardzo nie po drodze było z Przewodniczącym Miszewskim. Aktualnie trwają rozmowy kuluarowe. Zarząd Dzielnicy Targówek nie został jeszcze odwołany a kolejną, 50 Sesję Rady Dzielnicy, na której zapadną decyzje co dalej z Prezydium Rady Dzielnicy oraz Zarządem Dzielnicy zwoła Radny „Senior” Witold Harasim.

Na łamach mediów społecznościowych mieszkańcy Targówka opisują i komentują sytuację, jaka miała miejsce podczas 49 Sesji Rady Dzielnicy. Pojawiają się także liczne scenariusze, które starają się przewidzieć jak wyglądać będzie zakończenie „przewrotu” na Targówku. Z mojej strony, obserwatora i komentatora sceny politycznej na naszej dzielnicy chciałbym podzielić się z państwem swoimi przemyśleniami. Według mnie Zarząd Dzielnicy Targówek na czele z Panem Antonikiem zostanie odwołany. PiS z racji posiadania 11 radnych przedstawi swojego kandydata na burmistrza i dwóch wiceburmistrzów. Dwóch wiceburmistrzów zostanie wskazanych przez radnego bądź radnych, którzy zdecydowali się na zerwanie umowy koalicyjnej. Radny Zbigniew Poczesny z racji wieku, doświadczenia i ambicji najprawdopodobniej zajmie stanowisko Przewodniczącego Rady Dzielnicy.

Kampania samorządowa rozpoczęła się na dobre. Walka o stołki trwa i trwać będzie jeszcze długo. Pytanie, czy nasze władze – obecne i przyszłe – nie zapomną podczas kolejnych batalii politycznych o mieszkańcach, którzy przecież w tej całej układance są najważniejsi. A roboty jest po przysłowiowe łokcie: dom pomocy społecznej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną zawisł w próżni, los ulicy Nowotrockiej jest niepewny, parkingów brak, budżet partycypacyjny ledwo zipie, bunt wobec SM Bródno narasta… Nowa władza ma dużo do zrobienia i nie będzie jej łatwo, gdyż ci którzy wczoraj utracili swoje apanaże nie pozwolą o sobie zapomnieć.

Bernard Jankowski

Wywiad z Jarosławem Modzelewskim (Przewodniczącym Zarządu Rady Osiedla Zacisze) w związku z odwołaniem Krzysztofa Miszewskiego (Przewodniczącego Rady Dzielnicy)

Bernard Jankowski

Redaktor Naczelny Mieszkańca Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.