Targóweckie Dyktando – pożywka dla mózgu

„Ot, minimenu wprost z Hogwartu: słabo barwione trzy muffinki, chociażby lekko popsiukane niskosłodzonym sokiem z jeżyn, potem carpaccio, a nad ranem kieliszek courvoisiera. Z wyżyn, z czesko-morawskiej zwłaszcza, piwo warzone skrycie przez bożęta w parkach-ogrodach, jako żywo. I niechaj każdy zapamięta, że już w realu kulinarnym jednakby trzeba zjeść co nieco, choćby ciabattę albo kuskus ze sztukamięsem i ze świecą, zrobioną z maksirzodkwi sprytnie. Na deser niechże kucharz wytnie megapożywny kawał ciasta. Ma być mięciutkie, nie jak ytong, z którego stawiasz ściany domu, a który twardszy od betonu.” Tak wygląda fragment ubiegłorocznego Dyktanda Ogólnopolskiego, które od 2012 roku odbywa się co dwa lata. Jeżeli lubicie wyzwania, kochacie język polski i chcecie sprawdzić, jak dobrze znacie zasady ortografii, interpunkcji oraz gramatyki, w tym roku zapraszamy Was na Targóweckie Dyktando.

Organizatorem Targóweckiego Dyktanda jest Szkoła Podstawowa nr 114 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jędrzeja Cierniaka w Warszawie, a Współorganizatorem jest XIII Liceum Ogólnokształcące. Wśród patronów konkursu znalazł się m.in. autor ubiegłorocznego tekstu Dyktanda Ogólnopolskiego – profesor Andrzej Markowski z Rady Języka Polskiego.

Dyktando dedykowane jest dorosłym i młodzieży (powyżej 16 r.ż.) i odbędzie się 18 listopada br. o godzinie 10.00 w Sali Konferencyjnej Urzędu Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy przy ul. Kondratowicza 20. Do konkursu mogą przystąpić wszyscy za wyjątkiem absolwentów filologii polskiej oraz laureatów dyktand ortograficznych.

Jeśli chcesz sprawdzić swoją wiedzę, doskonalić poprawność pisowni ortograficznej, interpunkcyjnej oraz gramatycznej lub po prostu zmierzyć się z innymi miłośnikami kultury języka polskiego, weź udział w konkursie.

Główną nagrodą jest Puchar Mistrza Ortografii Targówka 2017 oraz nagroda rzeczowa. Jaka? Tego organizator nie podał w regulaminie konkursu, ale zakładamy, że bliżej jej będzie do proporczyka miasta Szczecina niż do samochodu z „Koła Fortuny”. Niemniej, naprawdę bardzo zachęcamy do uczestnictwa, bo ten rodzaj rozrywki to prawdziwa przyjemność dla szarych komórek.

Jeśli nasz złośliwy żart, dotyczący wartości głównej nagrody, nie przyćmił Waszej chęci udziału w Targóweckim Dyktandzie, to powinniście wysłać zgłoszenie uczestnictwa na adres email: Dyktando_Targówek@sp114.edu.pl. Zgłaszający się są zobowiązani do podania swoich danych osobowych, tj. imię, nazwisko, adres, telefon, adres email.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 11 listopada 2017r. Śpieszcie się, lista uczestników jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

A jeśli jesteście niecierpliwi, to mamy dla Was dobrą wiadomość: sprawdzenie prac i ogłoszenie wyników odbędzie się w dniu pisania Dyktanda. Wyniki zostaną ogłoszone na stronie Urzędu Dzielnicy oraz stronie Szkoły Podstawowej nr.114.

Pamiętajcie, tekstu dyktanda nie można pisać wersalikami, czyli wielkimi literami drukowanymi. Zwróćcie również uwagę na charakter pisma, jeśli preferujecie luźny styl „lekarski” w kaligrafii, możecie zostać zdyskwalifikowani za nieczytelność swojej pracy.

Serdecznie zachęcamy do udziału w Targóweckim Dyktandzie, które według nas jest wyjątkową rozrywką i okazją do sprawdzenia swojej wiedzy o języku polskim.

JK

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.