Odstrzał dzików w Warszawie

Przed nami polowanie na dziki. Wydano rozporządzenie w sprawie odstrzału sanitarnego dzików na terenie wybranych powiatów oraz na terenie miasta stołecznego Warszawy. Odstrzał odbędzie się m.in. w Lasku Bródnowskim.

Dziki żyjące na terenach Targówka zyskały sympatię mieszkańców. Ich aktywność w dzielnicy pokazała, jak bardzo przyzwyczaiły się do obecności człowieka. I choć dotąd nie odnotowano przypadków ataku dzików na ludzi, to jednak władze zadecydowały o konieczności przeprowadzenia odstrzału sanitarnego tychże zwierząt.

Od 2 listopada do 15 grudnia 2017 r. odstrzał jest prowadzony na terenie m.st. Warszawy w wyznaczonych rejonach na terenie dzielnic Ursynów, Włochy, Wilanów, Wawer, Targówek, Mokotów, Rembertów, Wesoła, Bielany, Bemowo i Białołęce przez zarządców obszarów leśnych.

Zgodnie z rozporządzeniem nr 17 Wojewody Mazowieckiego z dnia 20 października 2017 r. w sprawie odstrzału sanitarnego dzików na terenie powiatów mińskiego, węgrowskiego, otwockiego, warszawskiego zachodniego, pruszkowskiego, grodziskiego i żyrardowskiego oraz na terenie m.st Warszawy ma zostać odstrzelonych 240 szt. dzików, w tym na terenie m.st. Warszawy 50 sztuk.

Jak możemy przeczytać w rozporządzeniu, odstrzał nakazuje się dzierżawcom oraz zarządcom wskazanych obwodów łowieckich do 30 listopada br.

Po odstrzale osoby odpowiedzialne za odstrzał są zobowiązane przedstawić tusze odstrzelonych dzików powiatowemu lekarzowi weterynarii. Tusze zostaną, w zależności od ich stanu, zutylizowane lub przeznaczone do produkcji mięsa na użytek własny przez myśliwego.

Na terenie naszej dzielnicy odstrzał, zgodnie z dostępną na stronie Urzędu Miasta Warszawa informacją, odbędzie się w Lasku Bródnowskim, w okolicach ulicy Głębockiej oraz Przy Grodzisku. Strzałów spodziewajmy się również na północ od Kondratowicza oraz w okolicach ul. Bystrej.

odstrzal dzikow mapa 300x194 - Odstrzał dzików w Warszawie - odstrzał sanitarny, odstrzał dzików, dziki

Dokładna data odstrzału na terenie naszej dzielnicy nie jest jeszcze znana. Osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie odstrzału są zobowiązane powiadomić telefonicznie Komendę Stołeczną Policji, Straż Miejską oraz Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy o planowanej godzinie rozpoczęcia odstrzału oraz obszarze, na którym będzie on prowadzony. Myśliwi zobowiązani zostali także do poinformowania wymienionych służb o godzinie zakończenia odstrzału wraz z podaniem informacji o ilości zabitych dzików.

Liczymy zatem na to, że służby, które zostaną poinformowane o realizacji rozporządzenia, zadbają o bezpieczeństwo mieszkańców dzielnicy.

JK

 

 

 

 

 

 

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.