Rozpoczęła się modernizacja jednego z najbardziej niszczejących podwórek na Bródnie. Na „Pekinie” trwa wymiana nawierzchni

Rembielińska 15, 17 i 19 – na teren potocznie określany mianem „Pekinu” składają się dziesięciopiętrowe bloki komunalne oraz zaniedbane podwórko. W blokach mieści się 813 mieszkań, w których zamieszkuje w sumie ok. 2,5 tysięcy mieszkańców. To właśnie oni zyskają nowoczesne, funkcjonalne i bezpieczne podwórko. Modernizację rozpoczęto od wymiany nawierzchni.

Najdłuższy kompleks mieszkalny na Bródnie przez wiele lat cieszył się złą sławą. Niedoświetlone, zapomniane tereny niszczały, brakowało bezpiecznego placu zabaw, ławek, zarośnięte podwórko pełniło rolę miejskiej toalety. Wśród mieszkańców pojawił się człowiek, który zainicjował modernizację „Pekinu”. Robert Goliński zachęcił do współpracy sąsiadów i dzięki temu w ubiegłym roku do Budżetu Partycypacyjnego trafił projekt, zakładający remont placu zabaw, doświetlenie podwórka oraz zadbanie o zieleń. Niestety, mimo sporej liczby mieszkańców, którym, wydawać by się mogło, zależy na wprowadzeniu zmian, projekt nie przeszedł sita wyborczego. Zdobył jedynie 277 głosów i pokazał, że ludzie nie interesują się wspólną przestrzenią na tyle, by przystąpić do głosowania.

Pomysłodawca zmian nie poddał się i postanowił zaktywizować urzędników, dzięki czemu Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami zadbał o projekt przebudowy podwórka. Przy poparciu projektu przez burmistrza Dzielnicy Sławomira Antonika wystosowano pismo do Miasta, z prośbą o pomoc w sfinansowaniu projektu inwestycji wartej 3,5 mln złotych i w efekcie determinacja mieszkańca „Pekinu” Roberta Golińskiego przyniosła zamierzony efekt.

Po dwóch latach walki o niszczejące podwórko 3 listopada na teren inwestycji wszedł wykonawca. Wyznaczono obszary, z których na pierwszym etapie zostanie usunięty asfalt i zbudowana zostanie nowa infrastruktura. Dnia 8 listopada 2017 roku wbito w ziemię pierwszą łopatę. Prace rozpoczęto od zerwania części nawierzchni pod szkołą oraz wzdłuż budynków. Prace trwają.

DSC 0506 300x171 - Rozpoczęła się modernizacja jednego z najbardziej niszczejących podwórek na Bródnie. Na „Pekinie” trwa wymiana nawierzchni - rewitalizacja podwórka, rembielińska, Pekin, inwestycja, inicjatywa mieszkańców

Zgodnie z projektem przy Rembielińskiej pojawią się trzy nowe place zabaw dla dzieci, siłownia plenerowa, placyk do działań sąsiedzkich, gdzie będzie można zorganizować kino pod chmurką lub grę osiedlową. Teren wyposażony zostanie w 15 latarni, w miejsce asfaltowych alejek powstaną alejki z tłucznia kamiennego, przebudowana zostanie droga pożarowa, która zostanie wyposażona w azyle dla pieszych. Dodatkowo dzięki reorganizacji istniejącego parkingu powstaną 22 nowe miejsca parkingowe. 

plan rewitalizacji Rembielińska 300x213 - Rozpoczęła się modernizacja jednego z najbardziej niszczejących podwórek na Bródnie. Na „Pekinie” trwa wymiana nawierzchni - rewitalizacja podwórka, rembielińska, Pekin, inwestycja, inicjatywa mieszkańców

Pomimo pojawiających się trudności w ruchu pieszo-samochodowym na terenie rewitalizowanego podwórka, docieramy do zadowolonych mieszkańców, którzy są w stanie cierpliwie wytrzymać chwilowe niedogodności i z uśmiechem na ustach czekają na końcowy efekt prac.

Trzymamy kciuki za realizację pomysłu i pozdrawiamy inicjatora działań oraz wszystkich, którzy zaangażowali się w projekt.

JK

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

4 myśli na temat “Rozpoczęła się modernizacja jednego z najbardziej niszczejących podwórek na Bródnie. Na „Pekinie” trwa wymiana nawierzchni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.