Do kogo należą grunty i budynki na Bródnie?

Dnia 29 listopada 2017 o godzinie 17.30 w sali 127 Urzędu Dzielnicy Targówek odbyło się posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów, której tematem była: Informacja Zarządu Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy nt. toczących się postępowań sądowych prowadzonych przez Wydział Prawny i Zamówień Publicznych dla Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy w odniesieniu do Spółdzielni Mieszkaniowej „Bródno”.

Na posiedzeniu stawili się licznie zgromadzeni radni PiS oraz mieszkańcy naszej dzielnicy. Niestety żaden z członków Zarządu Dzielnicy Targówek ani Przedstawicie Spółdzielni Mieszkaniowej Bródno nie pojawili się na posiedzeniu komisji. Stanowisko Zarządu Dzielnicy reprezentował młody i nowy stażem pracownik reprezentujący Wydział Prawny i Finansów Dzielnicy. 
 
Na posiedzeniu Komisji mogliśmy dowiedzieć się, że w chwili obecnej Wydział Prawny i Zamówień Publicznych prowadzi 49 spraw  sądowych z powództwa Spółdzielni Mieszkaniowej Bródno przeciwko Miastu Stołecznemu Warszawa o zapłatę. Łączna suma jakiej żąda Spółdzielnia Mieszkaniowa Bródno od miasta to ponad 3 mln złotych.
 
Z 49 postępowań, 36 jest zawieszonych natomiast 13 postępować jest w toku. Na chwilę obecną miasto nie otrzymuje żadnych nowych pozwów ze strony Spółdzielni Mieszkaniowej Bródno.  
 
Reprezentant Zarządu Dzielnicy Targówek zwrócił także uwagę, że w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga, IV Wydział Cywilny Odwoławczy toczy się sprawa, która została zawieszona ponieważ sąd okręgowy (jako sąd apelacyjny) uznał, że należy wystąpić do Sadu Najwyższego z pytaniem prawnym w przedmiocie tego: czy Spółdzielnia Mieszkaniowa Bródno, która nie posiada uregulowanego tytułu prawnego do nieruchomości a administruje daną nieruchomością – konkretnie budynkami, które znajdują się na tej nieruchomości – ma legitymację czynną procesową?” Innymi słowy – czy Spółdzielnia Mieszkaniowa Bródno ma możliwość prawną występowania przed sądem do uzyskiwania odszkodowań jako administrator, bez umocować prawnych? Sprawa skierowana do Sądu Najwyższego jest głównym powodem zawieszania większości spraw w jakie uwikłana jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Bródno. 

 

Z ostatniego posiedzenia komisji jasno wynika, że właścicielem gruntów, budynków mieszkalnych (bloków) oraz licznych lokali użytkowych jest Miasto Stołeczne Warszawa. Póki co sprawa toczy się przed Sądem  Najwyższym. Przedstawiciele Zarządu Dzielnicy Targówek chowają głowę w piasek a my mieszkańcy czekamy na finalne rozwiązanie tej sprawy. Gorąco zachęcamy do obejrzenia relacji z posiedzenia Komisji Budżetu i Finansów dostępnej na kanale Info Targówek (YouTube).

 

Jedna myśl na temat “Do kogo należą grunty i budynki na Bródnie?

  • 26 kwietnia 2018 o 16:02
    Permalink

    Niewiele z tego zrozumiałem 🙁 można prościej?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.