Jaki będzie Park Bródnowski? Plany urzędników kontra oczekiwania mieszkańców Targówka

Władze Targówka zachęcają do podzielenia się swoimi pomysłami dotyczącymi zmian w Parku Bródnowskim. „Zostawcie nasz park w spokoju!!!” – odpowiadają mieszkańcy.

Jaki będzie Park Bródnowski? Przyszłość tego zieleńca zależeć ma podobno od wypracowanych podczas konsultacji koncepcji zagospodarowania, które zostaną stworzone wspólnie przez mieszkańców, urzędników, urbanistów i architektów. Co się stanie w rzeczywistości?

Park o powierzchni 22,5 ha powstał w latach 1976-78 zgodnie z projektem inż. Stefanii Traczyńskiej. Przez lata rozbudowywany, unowocześniany w aktualnym stanie cieszy oko placami zabaw, zadbaną zielenią, alejkami do spacerów, sztucznymi stawami oraz boiskami do gry w piłkę nożną oraz siatkówkę. Spośród innych parków w Warszawie wyróżnia go stworzony Park Rzeźby. W opinii wybranych mieszkańców dzielnicy, jest miejscem ładnym i ukończonym. Okazuje się jednak, że nie wszyscy myślą o nim, jak o inwestycji, która dobiegła końca i satysfakcjonuje użytkowników.

A wszystko za sprawą planowanych inwestycji na Targówku. W dzielnicy za kilka lat pojawi się druga linia metra. Urzędnicy, w tym Joanna Skalska z Urzędu Dzielnicy Targówek, przekonują że wobec rozwoju tej części Warszawy, należy wyjść naprzeciw wyzwaniom, a jest to według nich tożsame m.in. z modernizacją Parku.

W związku ze stanowiskiem Zarządu Dzielnicy Targówek, a tym samym przekonaniem o konieczności wprowadzenia zmian w Parku Bródnowskim, rozpoczęły się konsultacje z mieszkańcami. Do końca grudnia trwa pierwszy etap spotkań, podczas których prowadzone są rozmowy oscylujące wokół odpowiedzi na pytanie: Czego potrzebujesz w Parku? Pytanie zdaje się brzmieć dla niektórych wieloletnich mieszkańców Targówka, jak pytanie retoryczne. Odkąd pamiętamy, wszyscy odwiedzający park domagali się udostępnienia wszystkim kortów tenisowych. Sprawa nigdy nie spotkała się z wypracowanym rozwiązaniem. Korty niszczały na naszych oczach.

Zarzut, jaki najczęściej pada z ust zainteresowanych losami targóweckiego zieleńca, to kwestia sprzedaży terenów Parku deweloperom. Mieszkańcy przeciwni zmianom obawiają się najbardziej wprowadzenia na teren parku zabudowy o charakterze mieszkalnym oraz handlowo-usługowym.

Na prężnie działającej grupie z Facebooka, poświęconej Targówkowi, gdzie pojawiła się informacja o trwających konsultacjach, możemy przeczytać m.in (pisownia oryginalna):

„Możecie zostawić ten Park w spokoju? Nie stawiać już jakiś koszmarków imitujących sztukę, nie oddawać go deweloperów?”

„zostawcie Nasz Park, mało wam na około! Dajcie ludziom odpocząć i nacieszyć się ostatnimi szczątkami zieleni, bo wszędzie sprzedana ziemia developerom. Metro się zbliża, kusi…..?”.

Czy konsultacje w sprawie Parku faktycznie przyniosą wspólnie wypracowane stanowisko? Czy obawy mieszkańców dzielnicy są zasadne?

Z racji, że ludziom nieobecnym trudno się wypowiadać i zgodnie z maksymą „nic o nas, bez nas”, serdecznie zachęcamy wszystkich, którym bliski jest los Parku Bródnowskiego, do wzięcia udziału w spotkaniach z przedstawicielami władz dzielnicy. Konsultacje mogą posłużyć jako narzędzie do realnego współdecydowania o tym, jak i czy w ogóle zmieni się zielona przestrzeń, służąca dziś za miejsce relaksu wielu targówczan.

I etap konsultacji trwa do 30 grudnia 2017 r.

I ETAP – Powiedź, czego potrzebujesz w parku:

Za nami spacer badawczy po Parku Bródnowskim z przewodnikiem.

Przed nami możliwe wizyty w punkcie informacyjno-konsultacyjny w Parku Bródnowskim, Przystanek Gofrowo:

15 grudnia ((piątek), godz. 12:00-16:00

16 grudnia (sobota), godz. 13:30-15:30

Oraz spotkanie konsultacyjne – warsztaty w Sali konferencyjnej Urzędu Dzielnicy Targówek, ul. L. Kondratowicza 20

16 grudnia (sobota), godz. 11:00-13:30

Pomysły w I etapie można zgłaszać do 30 grudnia (sobota) mailem lub w Urzędzie Dzielnicy Targówek.

 

II etap konsultacji trwa do 3 lutego 2018 r.

II ETAP – Skomentuj wstępną koncepcję:

Punkt informacyjno-konsultacyjny

Park Bródnowski, Przystanek Gofrowo

26 stycznia (piątek), godz. 12:00-16:00

27 stycznia (sobota), godz. 13:30-15:30

Spotkanie konsultacyjne

Urząd Dzielnicy Targówek, ul. L. Kondratowicza 20, sala konferencyjna

27 stycznia (sobota), godz. 11:00-13:00

Uwagi do wstępnej koncepcji można zgłaszać do 3 lutego 2018 mailem lub w Urzędzie Dzielnicy Targówek.

Podsumowaniem konsultacji będzie prezentacja koncepcji w Urzędzie Dzielnicy Targówek 24 lutego (sobota), godz. 11:00-13:00.

Konsultacje dotyczące planowanych zmian w parku są prowadzone przez Urząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, we współpracy z Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu  m.st. Warszawy oraz ARCA Biuro Projektów Urbanistyki i Architektury dr inż. arch. Michał Stangel.

Czy faktycznie od nas zależy, jak będzie wyglądał Park Bródnowski za kilka lat? Zakładając, że mamy wpływ na decyzje urzędników, warto uczestniczyć w konsultacjach, chociażby po to, by wyrazić swoją dezaprobatę. Biorąc pod uwagę, że nasze pomysły są spójne z koncepcją władz dzielnicy, warto przybyć na spotkanie, by wskazać przeciwnikom plusy proponowanych zmian.

Decyzja należy do Was.

JK

 

 

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Jedna myśl na temat “Jaki będzie Park Bródnowski? Plany urzędników kontra oczekiwania mieszkańców Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.