Technologia w walce z unikaniem opłat parkingowych. E-KONTROLA wesprze piesze patrole

W ubiegłym roku prowadzono testy systemu odpowiadającego za zdalne kontrolowanie opłat parkingowych. E-KONTROLA pozwoli na zdalne sprawdzanie, czy dany kierowca uiścił opłatę za zaparkowany pojazd.

Ubiegłoroczne testy systemu E-KONTROLA przebiegły na tyle optymistycznie, że Rada Warszawy podjęła uchwałę dotyczącą wdrożenia nowego rozwiązania. Samochody wyposażone w kamery będą wspierać piesze patrole, które teraz kontrolują opłaty parkingowe.

System jest dość prosty. Kamery będą skanować numery rejestracyjne pojazdów w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN). Następnie, po przekazaniu danych do systemu, będzie możliwa weryfikacja wniesienia opłaty za dany pojazd.

Nowy system ma za zadanie zwiększyć efektywność działań kontrolnych. Jak podaje Zarząd Dróg Miejskich „Zespół dwóch samochodów wyposażonych w kamery może osiągnąć skuteczność porównywalną z pięcioma patrolami pieszymi.” Dziś opłaty za parkowanie kontroluje ok. 50 funkcjonariuszy, łatwo więc zauważyć, że system może znacznie wpłynąć na spadek liczby kierowców unikających opłat.

Wśród zalet E-Kontroli wymieniane jest również zwiększenie rotacji aut – „celem opłaty parkingowej jest […] wymuszenie, by postój auta był jak najkrótszy, bo wówczas znacznie łatwiej znaleźć wolne miejsce parkingowe”. Ponadto automatyczna kontrola usprawni obsługę mieszkańców. Będziemy mogli zapomnieć o wykładaniu w widocznym miejscu dowodu opłaty, a wezwania do zapłaty będą wysyłane jedynie do kierowców, którzy faktycznie tej opłaty nie uiścili, zmniejszy to tym samym liczbę reklamacji.

Zanim jednak system na dobre zagości na ulicach Warszawy, przeprowadzony zostanie tzw. dialog techniczny. Skonfrontowane zostaną potrzeby Zarządu Dróg Miejskich z możliwościami ich realizacji. Po zapoznaniu się z technicznymi czynnikami, które wpływać będą na jakość i wartość składanych ofert, ogłoszony zostanie przetarg, po którym nastąpi wyłonienie wykonawcy.

Modernizacja SPPN obejmuje również prace nad usługą e-parkowania, pomagającą znaleźć wolne miejsca postojowe. Aplikacja mobilna ułatwi kierowcom dotarcie do wolnego miejsca oraz umożliwi uiszczenie opłaty za postój.

Co myślicie o nowych rozwiązaniach? Zapraszamy do dyskusji.

JK

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.