Pierwszy integracyjny plac zabaw na Bródnie powstanie już w czerwcu

Coraz częściej w Warszawie powstają place zabaw dla dzieci, uwzględniające potrzeby najmłodszych niepełnosprawnych. Wystarczy wspomnieć inwestycję zrealizowaną w Parku Kombatantów we Włochach czy ogólnodostępny plac zabaw, który powstał przy Przedszkolu Specjalnym nr 213 na Ursynowie. Już niedługo Targówek również wzbogaci się o plac zabaw, który wyjdzie naprzeciw integracji. W miejscu zaniedbanych kortów tenisowych w Parku Bródnowskim powstanie nowoczesny ogród sensoryczny oraz integracyjny plac zabaw, umożliwiające wspólną zabawę wszystkim dzieciom, bez względu na ograniczenia.

Targówczanie otrzymają nowoczesny obiekt rekreacyjny dla dzieci. Nowoczesny, bo dostosowany do potrzeb różnych maluchów. Już teraz Targówek może pochwalić się placami zabaw, które nie przypominają tych brzydkich, pamiętających lata 80., pustych płyt z jedną huśtawką i piaskownicą. Dzielnica nadąża za zmianami, inwestuje w modernizację podwórek. Rodzice z dziećmi chętnie odwiedzają place zabaw, chociażby te zlokalizowane na Skwerze Wiecha w pobliżu ul. Trockiej, między ul. Ogińskiego a Piotra Wysockiego czy przy ul. Poborzańskiej.

Ogromnym powodzeniem cieszą się place zabaw w Parku Bródnowskim. I choć w upalne dni trudno wytrzymać na rozgrzanym obiekcie (w pobliżu nieczynnych kortów), który niestety pozbawiony jest drzew, to jednak najmłodsi z euforią i entuzjazmem korzystają z drabinek, huśtawek oraz zjeżdżalni na nim zlokalizowanych.

To właśnie na terenie Parku Bródnowskiego zrealizowana zostanie kolejna inwestycja dla dzieci. Na terenie zaniedbanych, nieczynnych kortów tenisowych powstanie, zgodnie z zapowiedziami urzędników, wielofunkcyjny kompleks boisk dla dzieci między 4 a 7 rokiem życia wraz z ogrodem sensorycznym. Co ważne, istniejący plac zabaw zostanie doposażony w urządzenia dla dzieci z niepełnosprawnościami. W planach jest m.in. instalacja huśtawki, z której będą mogły korzystać maluchy poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Nowoczesny ogród sensoryczny będzie podzielony na strefy oddziałujące na zmysły. Dzięki niemu podczas zabawy dzieci będą miały okazję usprawniać narządy dotyku, wzroku, smaku, węchu czy słuchu. Pojawią się na nim różne urządzenia np. plenerowe instrumenty muzyczne oraz ciekawe rozwiązania dla dzieci z ograniczeniami ruchowymi, np. piaskownica w formie stołu.

Przetarg na realizację obiektu wygrała firma FMG Realizacje Techniczne z Ciechanowa, która zgodnie z podpisaną umową zrealizuje projekt do 15 czerwca 2018 roku. Całość inwestycji pochłonie prawie milion złotych. Obiekt objęty zostanie 72 miesiącami gwarancji.

Cieszy nas niezmiernie fakt, że znaleziono sposób, by wszystkie dzieci, bez względu na predyspozycje, mogły wspólnie bawić się na świeżym powietrzu. Okazuje się, że wystarczy tylko trochę wyobraźni, by projekt placu zabaw uwzględniał niższe stopnie, szersze przejścia czy siedziska w montowanych, ogólnodostępnych urządzeniach.

Z niecierpliwością czekamy na nowy plac zabaw.

JK

 

 

 

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.