Mój pies boi się huku. Jak pomóc swoim pupilom w Sylwestra?

Zbliżający się Sylwester to dla wielu z nas zapowiedź doskonałej zabawy przy dźwiękach głośnej muzyki oraz wybuchających petardach. Niestety są wśród nas wrażliwcy słuchowi, którzy bardzo źle zniosą przełomową noc roku. Mowa o psach, które w większości bardzo boją się huków i innych głośnych dźwięków. Jak pomóc swoim pupilom w Sylwestra? Przekonajcie się sami. 

Człowiek może słyszeć dźwięki do 20 000 Hz. Pies słyszy dźwięki, w zależności od rasy, nawet od 47 000 do 65 000 Hz. Co za tym idzie, narażony jest na odbieranie takich bodźców dźwiękowych, jak pioruny czy wystrzały petard, jako bardzo uciążliwe. Hałas u zwierząt wytwarza stres, a on objawia się określonym zachowaniem. Działanie tego mechanizmu jest bardzo proste i analogiczne do stresujących sytuacji w życiu człowieka. Pies wrażliwy na hałas może zmagać się w sytuacjach narażających go na obcowanie ze źródłem stresu z takimi dolegliwościami jak np.: biegunka, jadłowstręt, nadpobudliwość psychoruchowa. To tylko niektóre przykłady, przytaczane przez właścicieli zwierząt źle znoszących hałas.

Jak pomóc swoim pupilom w Sylwestra? W noc, gdy dźwięk petard, w przypadku mieszkania w mieście, będzie nieunikniony? W odpowiedzi na te pytania skorzystaliśmy z wiedzy i doświadczenia trenerki psów, behawiorystki, zoopsychologa – Katarzyny Banach, autorki bloga poświęconego psom.

Wczesne przyzwyczajenie do hałasu

Zarówno w przypadku młodego, jak i starszego psa można przeprowadzać odwrażliwianie na dźwięk. Proces polega na stopniowym odtwarzaniu psu nagranych dźwięków, z którymi zwierzę ma się oswoić. Ważne jest, by zwierzę miało czas na przyzwyczajenie się, zmiany natężenia dźwięku nie mogą być gwałtowne. Ponieważ zmiana wymaga czasu, nie sprawdzi się w przypadku nadchodzącej nocy sylwestrowej. Jednak warto zapoznać się z metodą na przyszłość:

„[…] Ponieważ głównym źródłem stresu dla psa jest dźwięk, trzeba go na ten dźwięk odwrażliwić. Najlepiej znaleźć na youtube nagrania burzy, lub petard, w zależności na co chcecie psa odwrażliwiać i puścić te dźwięki przez głośniki na bardzo niskim, ledwie słyszalnym dla psa poziomie. Chodzi o to, by pies słyszał dźwięk, ale nie reagował na niego lękiem. Z takim tłem muzycznym możecie zacząć z psem normalną zabawę, lub sesje prostych, znanych psu ćwiczeń, oczywiście z masą smakołyków. Chodzi o to, by pies pozytywnie skojarzył sobie słyszane w tle odgłosy. Ćwiczenia z posłuszeństwa pozwalają też psu skupić się na czymś co umie, uruchamiają racjonalne myślenie i nie pozwalają dojść do głosu panice.”

Bezpieczne miejsce

Jeśli podczas burzy czy nocy sylwestrowej pies szuka spokoju w określonym pomieszczeniu np. w łazience lub innym miejscu bez okien, pozwólmy mu tam przebywać. Wybranie takiego odosobnionego miejsca może poprawić komfort zwierzęcia.

Kamizelka przeciwlękowa

Na rynku dostępne są kamizelki przeciwlękowe dla zwierząt, których działanie opiera się na stałym nacisku wywieranym na ciało, który powoduje wyciszenie i uspokojenie.

„[…] Jej działanie oparte jest o koncepcję Temple Grandin „utrzymywania nacisku”, zasady akupresury i Tellington Touch. Brzmi to dość enigmatycznie, ale generalnie chodzi o to, że stały nacisk na ciało psa ułatwia mu wyciszenie i uspokojenie się. Podobną terapię stosuje się u ludzi np. chorych na autyzm. Kamizelki przeciwlękowe dla psów są dostępne w sklepach zoologicznych i kosztują 150 – 200zł.”

Dobrą wiadomością dzieli się w tym przypadku Katarzyna Banach i instruuje, jak bez przepłacania, stworzyć konieczny nacisk przy pomocy bandaża elastycznego.

Esencje kwiatowe Bacha

„Inną metodą skuteczną w walce z psimi lękami mogą okazać się esencje kwiatowe Bacha. Jest to rodzaj aromaterapii wynaleziony przez brytyjskiego lekarza i naukowca – Edwarda Bacha (1886-1936). Wykorzystuje krople wytwarzane z kwiatów dziko rosnących roślin. W przypadku psów bojących się burz i huków szczególnie poleca się esencję z  Rock Rose (posłonka rozesłanego), oraz Mimulus (kroplika żółtego). Płyn można dodać do miski z wodą (zwykła dawka to 4 krople na miskę), wetrzeć psu w dziąsła lub w przypadku psa, który już wpadł w panikę i może być niebezpieczny, gdy się do niego zbytnio zbliżymy, popryskać płynem futro”.

Preparaty

Na rynku produktów dla zwierząt znajdziemy całe serie preparatów wpływających na zmniejszenie stresu u swoich pupili. „[…] W przypadku lęku przed burzą i fajerwerkami szczególnie polecany jest dyfuzor Adaptil zawierający feromony uspokajające naturalnie uwalniane przez karmiące suki. Feromony te uspokajają szczenięta, poprzez zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa i dodanie otuchy w sytuacji nowych doświadczeń i nieznanego środowiska. Badania dowiodły, że feromony działają zarówno na szczeniaki, jak i na dorosłe psy.” Szczegółowo o pozostałych preparatach przeczytacie na stronie Katarzyny Banach.

Pamiętajcie również o tym, że są psy, które mimo zastosowanych metod, nadal będą źle reagowały na głośne dźwięki. Trenerka psów podkreśla w tym przypadku konieczność wizyty u lekarza weterynarii przed zastosowaniem jakichkolwiek preparatów farmakologicznych, czyli silniejszych, niż te wspomniane w artykule.

Jeśli macie ochotę skorzystać z wiedzy i doświadczenia Katarzyny Banach, serdecznie zachęcamy do lektury .

JK

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Jedna myśl na temat “Mój pies boi się huku. Jak pomóc swoim pupilom w Sylwestra?

  • 9 marca 2020 o 13:36
    Permalink

    Moja przyjaciółka ze swoimi chihuahua które dość kiepsko znosiły fajerwerki sylwestra opracowała aranżację pokoju. Mianowicie rolety zaciemniające na okno nie przepuszczają jej błysków i do tego film puszczony ciut głośniej niż zazwyczaj. Sylwestra od dobrych 4 lat zaczyna już o 18 z tak przystosowanym salonem. Psy zadowolone nawet nie zauważają co się dzieje na zewnątrz. A ona z przyjaciółmi świętuje w najlepsze.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.