Alkohol na diecie – tak czy nie?

Z pewnością nie raz obiło Ci się o uszy, że alkohol to wyłącznie puste kalorie. Czasem jednak ciężko odmówić sobie kieliszka wina czy kilku łyków piwa po ciężkim tygodniu lub podczas spotkania towarzyskiego. Koniec roku stwarza szczególnie wiele takich okazji – święta, rodzinne obiady, impreza sylwestrowa.

Czujesz wyrzuty sumienia sięgając po drinka i boisz się, że to zaprzepaści Twoje starania o szczupłą sylwetkę? Jeśli zastanawiasz się, czy możesz sięgnąć po alkohol na diecie i pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Ile kalorii dostarcza alkohol?

Dla większości osób, które są na diecie lub po prostu dbają o to, by odżywiać się zdrowo istotne jest ile kalorii dostarcza dana potrawa czy produkt. Piwo, wino oraz mocniejsze trunki zawierają, choć w różnej ilości, alkohol etylowy, którego 1 gram dostarcza aż 7 kilokalorii. Dla porównania 1 gram białka lub węglowodanów to źródło 4 kilokalorii. Niektóre napoje alkoholowe, jak wino, czy likiery, zawierają oprócz alkoholu etylowego również duże ilości cukrów. Często też spożywamy alkohol w postaci słodkich drinków z dodatkiem soków, napojów, czy syropów smakowych. Jeśli zadajesz sobie pytanie czy alkohol na diecie to dobry pomysł, musisz wziąć pod uwagę, że:

  • 1 kieliszek (40 ml) wódki to 92 kcal
  • 1 porcja whisky (60 ml) to 150 kcal
  • 1 lampka (150 ml) czerwonego wytrawnego wina to 125 kcal
  • 1 lampka (150 ml) słodkiego wina deserowego to 240 kcal
  • 1 kufel (500 ml) jasnego piwa to 245 kcal
  • 1 kufel (500 ml) ciemnego piwa to 340 kcal
Wpływ alkoholu na apetyt

Spożywaniu alkoholu często towarzyszą równie kaloryczne przekąski i tłuste, sycące potrawy. Pod wpływem alkoholu zmniejsza się nasza samokontrola i łatwiej nam ulec pokusie. Nie jest to jednak związane wyłącznie z naszą psychiką, ale też z autentycznie odczuwanym głodem. Badania naukowe wykazały, że alkohol wzmaga apetyt pomimo tego, że dostarcza znaczną ilość kalorii. Mechanizm tego działania nie jest jeszcze do końca znany, ale pewne jest, że w efekcie zjadamy znacznie więcej niż wynika to z potrzeb energetycznych naszego organizmu. Jest to jeden z wielu czynników przemawiających za tym aby ograniczyć alkohol na diecie.

Skutki spożycia alkoholu

Nie trudno przekonać się o efektach spożycia zbyt dużej ilości alkoholu na własnej skórze, gdy następnego dnia po miło spędzonym wieczorze pojawia się ból głowy, złe samopoczucie, mdłości, czy uczucie suchości w ustach. Alkohol, jak i powstający z niego w organizmie aldehyd octowy są substancjami toksycznymi i negatywnie wpływają na pracę przewodu pokarmowego (zaburzenia wchłaniania składników odżywczych, czy ruchów jelit), układu nerwowego, hormonalnego, odpornościowego oraz gospodarkę wodno-elektrolitową. Z punktu widzenia nauki każda ilość alkoholu może pociągać za sobą negatywne skutki zdrowotne, co oczywiście nie oznacza, że nawet okazjonalne wypicie lampki wina jest niebezpieczne. Staraj się jednak sięgać po ulubionego drinka w naprawdę wyjątkowych chwilach, jak ważne rodzinne święto, czy Sylwester i zawsze zachowuj umiar.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej serdecznie zapraszam
do 
Centrum Dietetycznego Naturhouse Targówek.

mgr Justyna Kowalska – Dietetyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.