Kartki na alkohol powróciły? Prawidłowa ekspozycja trunków wysokoprocentowych zaskakuje

Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jedną z zasad obowiązujących w naszym kraju jest zakaz reklamy i promocji napojów alkoholowych. W związku z tym przepisy za nielegalną określają sytuację, gdy alkohol eksponowany jest nie tylko w witrynie sklepowej, ale również, gdy znak towarowy alkoholu jest widoczny przez witrynę. Jak sobie radzą w tej sytuacji sprzedawcy? Dziś warszawiaków poruszyło jedno ze zdjęć wykonanych w jednym ze sklepów znanej sieci supermarketów na Zaciszu.

Ponieważ ujawnienie przypadków prowadzenia nielegalnej reklamy alkoholu jest podstawą do wszczęcia z urzędu postępowania w sprawie cofnięcia wydanych zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, sprzedawcy muszą samodzielnie zadbać o odpowiednią ekspozycję sprzedawanych trunków. Warto podkreślić, że przepis nie dotyczy piwa.

Jak radzą sobie z sytuacją warszawskie sklepy?

kartki na alkohol 225x300 - Kartki na alkohol powróciły? Prawidłowa ekspozycja trunków wysokoprocentowych zaskakuje - przepisy, alkoholizm, alkohol

Fot. Facebook

Ogólne poruszenie wzbudziło dziś zdjęcie sklepowych półek z alkoholem ze sklepu na Zaciszu. Na regałach klienci zobaczyli butelki opatrzone niezdejmowanymi, białymi kartkami, którymi zasłonięte zostały etykiety. To jeden ze sposobów na radzenie sobie z niewygodnymi przepisami. Czy najlepszy? Niekoniecznie, zważywszy na to, że klient nie ma możliwości zapoznania się z nazwą, pochodzeniem czy rokiem produkcji kupowanego alkoholu. Warto zatem skorzystać z pomysłów, które spełniając normy prawa, są bardziej przyjazne klientom.

W Krakowie sprzedawcy radzą sobie, zakładając na butelki siatki przypominające te, w których sprzedaje się owoce. Siatki można zdjąć, żeby przeczytać etykietę. Innym pomysłem są po prostu coraz częściej zakrywane okna wystawowe. Alkohol nie może być wówczas widoczny z ulicy, nie może być również wyeksponowany na wystawie. Wszystko zgodnie z prawem.

Czy ograniczenie reklamy znacząco wpływa na sprzedaż produktów alkoholowych? Ponieważ alkohol to specyficzna część asortymentu, nie jesteśmy przekonani, czy reklama ma znaczenie dla tych, którzy naprawdę chcą go kupić.

Co myślicie o restrykcjach w tej materii? Zapraszamy do dyskusji.

JK

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

2 myśli na temat “Kartki na alkohol powróciły? Prawidłowa ekspozycja trunków wysokoprocentowych zaskakuje

 • 6 stycznia 2018 o 21:28
  Permalink

  Jak ktoś zna alkoholika to wie, że żadne kartki mu nie przeszkadzają, oby zawartość w środku się zgadzała. Potrafią perfumy wypić to zasłanianiem etykiet się przejmą? Póki społeczeństwo będzie tolerowało wysoko funkcjonujących alkoholików, nic się nie zmieni. Mam taki przypadek w rodzinie, dopiero po zapaleniu trzustki przestał pić i wylądował na terapii w wiosennej pod Krakowem. Wbrew pozorom w grupie żadnych klasycznie rozumianych żuli nie miał.

  Odpowiedz
  • 6 stycznia 2018 o 21:40
   Permalink

   Tak, zgadza się. Wszystko jest dla ludzi, tylko trzeba z umiarem.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.