Orszak Trzech Króli 2018

Za trzy dni ulicami wielu polskich i zagranicznych miast i miasteczek przejdzie Orszak Trzech Króli, okrzyknięty największymi Jasełkami na świecie. „Bóg jest dla wszystkich” – tegoroczne hasło przyświecające Świętu Trzech Króli będzie prowadzić uczestników orszaku do stajenki w Betlejem, w poszukiwaniu Dzieciątka.

Centralny Orszak wyruszy 6 stycznia br z pl. Zamkowego z Kardynałem Kazimierzem Nyczem na czele. Przedstawienie podróży Trzech Mędrców zainicjowane zostanie chwilę przed godziną 12.00 kolędą „Bóg się rodzi” w wykonaniu Anny Kubickiej-Płodzich oraz modlitwą Anioł Pański. Organizatorem odpowiedzialnym za rozmach wydarzenia, które ma przypominać, zgodnie z hasłem przewodnim, o narodzinach Jezusa, który jest ponad wszelkimi podziałami, odpowiada Maciej Marchewicz – prezes fundacji Orszak Trzech Króli (OTK).

„[…] Każdy z Królów inaczej będzie podróżował do Betlejem: Król Afrykański na wielbłądzie, Król Azjatycki na platformie ciągniętej przez kulisów, a Król Europejski – na tronie umieszczonym na rikszy, a jego Orszakowi będą towarzyszyły alpaki prowadzone na smyczy przez dzieci.

Barwne Orszaki przejdą na Plac Piłsudskiego, gdzie Królowie oddadzą pokłon i wręczą dary Dzieciątku Jezus. Po tej scenie uczestnicy Orszaku zostaną zaproszeni do odtańczenia poloneza do kolędy „Bóg się rodzi” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na Placu Piłsudskiego nie zabraknie kolęd – najpierw w wykonaniu chóru Centrum Myśli Jana Pawła II pod dyrygenturą p. Jana Krutula, a później – warszawskich studentów pod przewodnictwem p. Aleksandry Ignaczak.”

To tylko fragment programu, który zrealizuje fundacja Orszak Trzech Króli w tym roku. Fundacja sprawowała pieczę nad ubiegłorocznym Orszakiem na Bródnie. Wówczas mieszkańcy Targówka, którzy nie chcieli uczestniczyć w głównym orszaku, prowadzonym tradycyjnie z pl. Zamkowego, mogli dołączyć do mniejszego, który przeszedł ulicami naszej dzielnicy.

Tegoroczny orszak na Bródnie nie podlega pieczy fundacji, czego dowiedzieliśmy się bezpośrednio od przedstawicieli Biura Prasowego OTK, stąd być może tak skąpe informacje na jego temat. Z tego, co udało się nam ustalić w rozmowie z rzecznikiem prasowym Dzielnicy Targówek – Rafałem Lasotą, lokalny Orszak rozpocznie się uroczystą Mszą Świętą odprawioną o godzinie 12.00 w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej przy ul. Wysockiego 8, natomiast o godzinie 13.00 wszyscy przybyli wyruszą z pod Domu Kultury Świt w stronę Cmentarza Bródnowskiego. 

W programie wydarzenia zapowiedziana została: nowa trasa, którą podążać będzie Orszak. Tym razem niezwykły spacer poprowadzony zostanie ulicą Wysockiego, do ul. Matki Teresy z Kalkuty (w pobliżu Cmentarza Bródnowskiego) i zawróci, by zakończyć się pod Domem Kultury Świt, gdzie na strudzonych uczestników czekać będzie gorąca herbata, kiełbaski i koncert zespołu gospel, którego nazwy nie udało się nam ustalić. 

Jeśli zatem jesteście ciekawi, jak prezentować się będą bródnowskie obchody, wywodzących się z Hiszpanii, jasełek, to bardzo nam przykro, ale nie wiemy. Celebrowanie istotnego w kalendarzu liturgicznym święta sprowadzono do spaceru zakończonego jedzeniem kiełbasy. Niestety pozostaje niesmak, tym bardziej, że o programie rozmawialiśmy z rzecznikiem prasowym Dzielnicy Targówek, a nie z przypadkowym przechodniem.

Jeśli mimo wszystko macie ochotę uczestniczyć w tegorocznym Orszaku, serdecznie zapraszamy. My będziemy tam z kamerą, żeby uwiecznić Orszak, którego program pozostaje na tę chwilę tajemnicą.

jk

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.