Superbohater stycznia – Młodzieżowa Drużyna Ratownicza

 W ramach propagowania prospołecznych postaw, działań podejmowanych bez przymusu czy obowiązku, poświęconych różnym dziedzinom życia społecznego, pożytecznym dla innych, rozpoczynamy cykl zatytułowany Superbohater. Na łamach Mieszkańca Targówka prezentować będziemy tych, którzy zasługują na miano Superbohatera, czyli bez korzyści majątkowych, z sercem i zaangażowaniem działają dla wspólnego dobra. Dziś przedstawiamy Wam Superbohatera stycznia – Młodzieżową Drużynę Ratowniczą.

Historia Młodzieżowej Drużyny Ratowniczej z Bródna jest dość krótka, ale bardzo bogata. Wszystko zaczęło się od Koła Pierwszej Pomocy, które powstało dwa lata temu w dawnym Gimnazjum nr 144, a obecnej Szkole Podstawowej nr 379 przy ul. Turmonckiej 2. Koło powstało z myślą o uczniach chcących pogłębić swoją wiedzę w zakresie pierwszej pomocy oraz dla tych, którzy chcieli przygotować się do gry „Na Ratunek”, czyli dzielnicowych zawodów z pierwszej pomocy.

Realizowane projekty wpłynęły na młodzież tak bardzo, że zainicjowano dyskusję o stworzeniu własnej marki. I tak z inicjatywy uczniów szkolne koło przeobraziło się w funkcjonującą od roku Młodzieżową Drużynę Ratowniczą (MDR), która obecnie podzielona jest na dwie sekcje: podstawową oraz zaawansowaną. Obecnie w działania grupy zaangażowanych jest 20 osób (uczniów SP nr 379 oraz jej absolwentów) z koordynatorem, pedagogiem wspomagającym – Mariuszem Sękowskim.

O MDR usłyszeliśmy całkiem niedawno, dzięki projektowi zrealizowanemu przez młodzież tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Na Facebooku Mariusz Sękowski poinformował o tym, że drużyna stworzyła 20 tablic edukacyjnych poświęconych pierwszej pomocy, które nieodpłatnie przekaże chętnym szkołom, wystarczy się zgłosić. Taki gest w czasach, gdy za wszystko trzeba płacić, zaintrygował nas do tego stopnia, że postanowiliśmy poznać pomysłodawców bliżej. I tak okazało się, że młodzi ludzie, przy wsparciu Mariusza Sękowskiego, są sobie sterem i okrętem i doskonale wiedzą, w którą stronę chcą płynąć.

To oni byli inicjatorami projektu w Budżecie Partycypacyjnym, który doposażył szkoły na Targówku w defibrylatory AED!

To ich chęć, ciekawość, rozbudzona pasja i zaangażowanie sprawiły, że Szkoła Podstawowa nr 379 jest jedyną szkołą w Warszawie, mającą patronat Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans”.

To dzięki ich otwartości na działanie, zdobywanie wiedzy i umiejętności utworzono w szkole pierwszą w Warszawie Pracownię Umiejętności Ratowniczych, która przy wsparciu dyrektor placówki Hanny Kiljańskiej wyposażona została w interaktywnego fantoma, a dzięki firmom w niezbędny sprzęt służący podnoszeniu kompetencji ratowniczych.

Swoją postawą nastawioną na działanie ta niezwykle prężnie rozwijająca się grupa zyskuje grono sprzymierzeńców wśród instytucji oraz organizacji pozarządowych. – Projekty finansujemy z pozyskiwanych grantów na realizacje naszych nowych pomysłów. Zdarza się, że znajdzie się firma, która doceniając nasze działania, przekazuje nam środki na zakup nowego sprzętu szkoleniowego – mówią w udzielonym nam wywiadzie i z pasją opowiadają o swojej misji:  

– Przede wszystkim chcemy propagować wśród rówieśników oraz innych ludzi świadomość, jak ważna jest wiedza z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Propagujemy ratownictwo społeczne, czyli takie, które zabezpiecza poszkodowanego do przyjazdu pogotowia ratunkowego. Jest to ważne szczególnie dlatego, że o przeżyciu decydują pierwsze 4 minuty, a przyjazd karetki na terenie Warszawy wynosi średnio 8 minut. Dlatego tak ważne jest pokazanie ludziom, że to od nich zależy uratowanie życia. –

pierwsza pomoc 2 300x199 - Superbohater stycznia – Młodzieżowa Drużyna Ratownicza - Superbohater, pierwsza pomoc przedmedyczna, pierwsza pomoc, Młodzieżowa Drużyna Ratownicza, młodzież

Mimo młodego wieku zdają się niesamowicie świadomi podejmowanych działań. Ich projekty ukierunkowane na drugiego człowieka mają niepodważalne walory edukacyjne. Ponadto dostrzegamy w ich świetnie zaplanowanych oraz konsekwentnie realizowanych celach przykład doskonałego zarządzania. Czy Superbohater może być jednocześnie doskonałym przedsiębiorcą? Młodzieżowa Drużyna Ratownicza udowadnia, że tak.

– Organizujemy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca – akcję, pod patronatem Biura Bezpieczeństwa m.st. Warszawy i Pani Dyrektor Ewy Gawor, w której udział brały prawie wszystkie szkoły z Targówka i nie tylko. Jest to dzień, w którym pokazujemy, że wszyscy mogą nauczyć się tych prostych czynności ratujących życie. W tym roku doceniając nasze zaangażowanie i to, w jaki sposób organizujemy cały projekt, mieliśmy zaszczyt gościć Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wraz z Jurkiem Owsiakiem. Na ponad 60 fantomach przez 30 minut ćwiczyło RKO ponad 400 osób! –

pierwsza pomoc 4 300x200 - Superbohater stycznia – Młodzieżowa Drużyna Ratownicza - Superbohater, pierwsza pomoc przedmedyczna, pierwsza pomoc, Młodzieżowa Drużyna Ratownicza, młodzież

Angażują się w wolontariat, pomagają przy organizacji największego sztabu WOŚP w stolicy, mieszczącego się na Targówku, prowadzą warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. W ciągu trzech lat działalności podnieśli swoje kompetencje do takiego poziomu, że wspierają służby ratunkowe, zarówno te profesjonalne, jak i amatorskie, uczestnicząc w organizacji szkoleń z zakresu ratownictwa medycznego. Według nas tytuł Superbohatera otrzymali zasłużenie.

A jacy są w oczach koordynatora wszelkich działań drużyny, towarzysza i opiekuna młodzieży – Mariusza Sękowskiego?

– Przede wszystkim jest to ekipa fantastycznych dzieciaków, które nie siedzą przed komputerem, tylko rozwijają swoją pasję. Stali się paczką przyjaciół umiejących wspólnie działać. Wyróżnia ich to, że stworzyli MDR i dalej ją rozwijają i kształtują – mówi skromnie pedagog, który mimo dużego zaangażowania w działania drużyny, podkreśla samodzielność młodzieży w osiąganiu sukcesów – […] Na chwilę obecną sami inicjują wiele działań, szukają nowych pomysłów. –

pierwsza pomoc 3 300x199 - Superbohater stycznia – Młodzieżowa Drużyna Ratownicza - Superbohater, pierwsza pomoc przedmedyczna, pierwsza pomoc, Młodzieżowa Drużyna Ratownicza, młodzież

A na koniec ciekawostka: właśnie poznaliście Superbohatera, który przyczynił się do utworzenia w budynku istniejącej podstawówki przy ul. Turmonckiej 2 Liceum Ogólnokształcącego z klasami ratowniczymi. Liceum zacznie funkcjonować od 1 września 2018 roku. W sprofilowanych klasach realizowany będzie program edukacyjny wzorowany na dotychczasowych działaniach Młodzieżowej Drużyny Ratowniczej.

Młodzi, zdolni, zaangażowani – chcesz do nich dołączyć?

Jak sami mówią, wiek nie ma znaczenia. – Każdy, kto nie boi się wyzwań, ciężkiej pracy i chce poznać fajne osoby, jest mile widziany w naszej grupie! – Zapewniają, a my Was serdecznie zachęcamy do wstąpienia w szeregi tego teamu, który nie ustaje w tworzeniu planów, które na pewno zrealizuje. Obecnie są mocno zaangażowani w przygotowania Sztabu WOŚP Warszawa, działającego przy Urzędzie Dzielnicy Targówek, który w dniu Finału 14 stycznia br. obsłuży 1000 wolontariuszy.

pierwsza pomoc z owsiakiem 300x217 - Superbohater stycznia – Młodzieżowa Drużyna Ratownicza - Superbohater, pierwsza pomoc przedmedyczna, pierwsza pomoc, Młodzieżowa Drużyna Ratownicza, młodzież

I przypominamy, że szkoły nadal mogą się zgłaszać po bezpłatne tablice edukacyjne dotyczące pierwszej pomocy. Dotychczas plansze przekazane zostały do VIII Ogrodu Jordanowskiego oraz szkół podstawowych nr 30, 42, 206, 298, 380 oraz Wyspa JP2.

Superbohaterze stycznia! Mieszkaniec Targówka trzyma kciuki za Twoje dalsze sukcesy!

JK

 

 

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

2 myśli na temat “Superbohater stycznia – Młodzieżowa Drużyna Ratownicza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.