Perfumy dawniej

Perfumy towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. Już praczłowiek odkrył bowiem, że niektóre zioła i bogate w żywicę drzewa uwalniają przy spalaniu piękny zapach. W tamtych czasach wonny dym miał znaczenie magiczne i był wykorzystywany do praktyk religijnych.

Wierzono, że pachnące opary zaniosą do bogów modlitwy ześlą ich przychylność. Stąd zresztą wywodzi się nazwa perfumy – łacińskie wyrażenie per fummum oznacza dosłownie „poprzez dym”. W starożytności wciąż łączono piękne zapachy z religijnymi rytuałami – stanowiły nieodłączny element ceremonii pogrzebowych. Pachnidła, ze względu na wysoką cenę, były także świadectwem bogactwa i wysokiego statusu społecznego. Perfumy przybierały najczęściej postać olejków lub balsamów o pielęgnacyjnych właściwościach, chętnie wykorzystywano je również jako afrodyzjaki. Przez tysiące lat sposoby produkcji perfum były udoskonalane przez kolejne cywilizacje, by dziś stać się zaawansowanym procesem technologicznym, wymagającym nie tylko specjalistycznej aparatury, ale także fachowej wiedzy.

 

Perfumy teraz.

Dziś perfumy to sposób na wyrażenie siebie, swoich uczuć i marzeń. Zapach towarzyszy nam każdego dnia przywołując najdalsze wspomnienia, przypominając bliskich lub szczególne wydarzenia naszego życia. Perfumy dobrej jakości tworzą aurę pożądania i luksusu. Codzienne używanie perfum to nie tylko nawyk estetyczny ale cała historia kultury życia społecznego.

 

Jak perfumy wpływają na nastrój?

Aromaterapia, czyli dosłownie leczenie zapachem, to najpopularniejszy dział medycyny naturalnej. Od wieków wykorzystuje właściwości olejków eterycznych do poprawy zdrowia i samopoczucia człowieka. Nie od dziś bowiem wiadomo, że zapach ma dla naszego nastroju bardzo duże znaczenie. Wiedząc, jak oddziałują poszczególne aromaty, z łatwością można dobrać perfumy idealnie odpowiadające okolicznościom.

kwiaty perfumy - Perfumy dawniej - zdrowie, zapach, uroda, perfumy
perfumy
Jaka jest ilość perfum w perfumach?

Warto wiedzieć, że dostępne na rynku perfumy różnią się jakością, gdyż na jakość produktu oraz jego cenę wpływ ma zawartość olejków zapachowych, jest to tak zwany stopień zaperfumowania perfum. Olejki zapachowe, które są składnikiem perfum pozyskiwane są najczęściej z konkretnych części roślin. Procent zawartości olejków zapachowych w produkcie kosmetycznym determinuje jego przynależność do danej grupy perfum, które możemy podzielić na:

-Perfumy właściwe (Parfum), ilość zawartych olejków zapachowych to 20-43%. Są to najbardziej trwałe perfumy, których zapach utrzymuje się przez bardzo długi czas.

-Woda perfumowana (Eau de Parfum, EdP), znacząco różni się od perfum, ponieważ ilość olejków zapachowych wynosi 13-19%. Są to bardzo popularne produkty, szeroko dostępne w wielu drogeriach i sklepach.

Woda toaletowa (Eau de Toilette, EdT), znajduje się w niej od 8 do 12% olejków zapachowych. Bardzo popularny produkt, który świetnie sprawdza się do stosowania na co dzień. Zapach może się uwalniać nawet przez kilka godzin od użycia wody. Najczęściej jednak dla podtrzymania zapachu, wodę trzeba użyć ponownie w ciągu dnia.

Woda kolońska (Eau de Cologne, EdC), zawiera od 4 do 7% olejków zapachowych. Ma bardziej delikatny aromat niż woda toaletowa.

Woda odświeżająca (Eau de Solide, EdS), posiada najmniej olejków zapachowych, bo tylko od 1 do 3%. Kompletnie nie spełnia swojej roli, jako kosmetyk nadający zapach na dłużej, stosowany jest raczej do szybkiego odświeżenia ciała.

 

Czy warto wydawać dużo pieniędzy na drogie flakony?

Perfumy są wspaniałym uzupełnieniem naszej codziennej stylizacji, ale jednocześnie nadal często bywają luksusem, na który nie możemy sobie pozwolić. Powodem tego jest oczywiście ich cena. Ale czy trzeba wydawać dużo na perfumy? Nie trzeba.

Obecnie na rynku dostępne są firmy, które oferują klientom odpowiedniki znanych marek w bardzo atrakcyjnej cenie. Taką właśnie firmą jest LIVIOON, która specjalizuje się w sprzedaży wysokiej jakości perfumy, pochodzących z Francji, w przystępnej cenie.

Skąd mamy wiedzieć, że mamy do czynienia z odpowiednikiem a nie podróbką?Podróbka perfum to produkt niemalże identyczny z oryginałem, tj. posiadający (na pierwszy rzut oka) trudne do porównania cechy zewnętrzne flakonu i kartonikowego opakowania, ale też zawierające taką samą bądź łudząco podobną nazwę marki i zapachu. Podrobione perfumy są rozcieńczane, często nawet inaczej pachną, szybciej się psują.

Odpowiedniki perfum to zapachy, zawierające składniki w niemal 100 % zgodne z wersją pierwotną. Odpowiedniki są o wiele wiele tańsze, gdyż firmy nie robią kampanii reklamowych. Mają inne gramatury, są podobne do najsłynniejszych zapachów, ale są przygotowane według innych receptur, specjalnie na potrzeby danej firmy, zajmującej się tego rodzaju handlem. Są to oryginalne, czyli unikalne produkty, posiadające własną nazwę i numer seryjny.

Po więcej szczegółów zapraszam na stronę: www.facebook.com/Livioon-Moja-Perfumeria

Magdalena Konrady

Jedna myśl na temat “Perfumy dawniej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.