Pan i Pani Drums zapraszają – KOBIETY DO GARÓW

Kobiety do garów – tym hasłem Pan i Pani Drums od kilku lat przyciągają na swoje warsztaty rzesze ochotniczek. I wcale nie uczą sztuki kulinarnej. Kolejny raz Iga oraz Bartek Miecznikowscy zapraszają wszystkie zainteresowane grą na perkusji na wyjątkowe, bezpłatne zajęcia muzyczne. Poznajcie zasady rekrutacji oraz sympatyczną parę prowadzących, która skutecznie zaraża mieszkanki Targówka miłością do garów.

W ubiegłorocznym Budżecie Partycypacyjnym Małgorzata Ho-Janecka zgłosiła projekt zatytułowany ‘’Kobiety do garów’’. Pomysł bezpłatnych lekcji gry na perkusji to propozycja dla Pań, które chciałyby poznać tajniki gry na garach właśnie. Prowadzący zajęcia – Bartek oraz Iga Miecznikowscy, czyli Pan i Pani Drums właśnie ogłosili nabór do grup, które będą spotykać się w naszej dzielnicy w lutym, marcu oraz kwietniu br.

Hi-hat, stopa, ride to tylko niektóre tajemnicze określenia, których znaczenie poznacie podczas zajęć w VIII Ogrodzie Jordanowskim. Poprzednie edycje cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że postanowiono ponownie zrealizować projekt zakładający naukę podstaw gry na instrumentach perkusyjnych. Nam podoba się okazja, którą stwarza pomysłodawca projektu, a mianowicie możliwość oderwania się od domowych obowiązków oraz włączenia się w działalność artystyczną. Interesującym elementem projektu jest zagwarantowana opieka nad dziećmi podczas uczestnictwa mam w zajęciach.

KdG plakat NET 212x300 - Pan i Pani Drums zapraszają – KOBIETY DO GARÓW - warsztaty muzyczne, rozrywka, perkusja, Pan i Pani Drums, muzyka, Kobiety do Garów 2018, integracja, budżet partycypacyjny

Autor plakatu: Paweł Sky

Pierwsze warsztaty Iga Miecznikowska poprowadziła kilka lat temu w ramach Rewolucji Kobiet. Kolejne, już pod marką Pan i Pani Drums, odbyły się w 2016 roku i cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że postanowiono zrealizować następne edycje. Kim są założyciele zespołu, którzy odrywają kobiety od garów, by posadzić ich przy garach?

Pan i Pani Drums – zespół, którego nazwę wymyśliła Iga, jest parafrazą tytułu filmu „Mr. and Mrs. Smith” i doskonale oddaje charakter tego muzyczno-życiowego duetu. Łączy ich miłość, wspólna praca i pasja, jaką jest muzyka. Ona kocha perkusję, a grać nauczył ją kolega, choć przyznaje, że miała epizody z gitarą i keyboardem. On gra na basie, gitarze oraz perkusji, z którą miał do czynienia od dziecka, za sprawą ojca-perkusisty.

– Pan i Pani Drums powstało bardzo naturalnie, kiedy nasze drogi życiowe się zetknęły i zostaliśmy parą perkusistów. Obydwoje uczyliśmy gry na perkusji i zaowocowało to powstaniem firmy i zespołu. […] – mówi Iga i dodaje – To nie mogło skończyć się inaczej, ponieważ dla nas muzyka i granie na instrumentach to po prostu pasja. –

Działają od prawie 4 lat, żadne z nich nie ma wykształcenia muzycznego, a jednak ich talent i charyzma sprawiają, że skutecznie realizują muzyczne projekty.

– W Pan i Pani Drums zajmujemy się nauką gry na perkusji, udzielamy lekcji indywidualnych. Działamy też warsztatowo, jeździmy do szkół i przedszkoli, gdzie realizujemy programy muzyczne „Tak się rodzi pasja” oraz „Rock z Misiem”. Jeśli chodzi o koncerty to ostatnio np. graliśmy koncert kolęd podczas imprezy Blok Kartka, która odbywała się w dzielnicy Targówek. Jesteśmy bardzo otwarci na różne muzyczne inicjatywy. –

Na co dzień oboje pracują jako terapeuci zajęciowi w Środowiskowych Domach Samopomocy, w Śródmieściu i na Targówku, gdzie prowadzą zajęcia muzyczne dla osób z niepełnosprawnością intelektualną (9 lat temu Bartek założył zespół, którego członkowie to osoby z dysfunkcjami). Działają wspólnie jako 17-osobowy zespół i Fundacja Muzyczni Czarodzieje, grają koncerty, wydają płyty.  – […] Właściwie wszystko, co robimy, wiąże się z muzyką – mówi Iga.

Na pytanie, skąd się wziął pomysł na warsztaty perkusyjne dla kobiet, Iga odpowiada:

 – Kiedy rozpoczęłam swoją przygodę z perkusją, nie zastanawiałam się nad tym, czy faktycznie było mało grających na tym instrumencie kobiet. Szybko zaczęłam jednak doświadczać komentarzy i nacisków, że perkusja to instrument zarezerwowany dla mężczyzn. Bardzo mnie to wkurzało i też nieźle motywowało do pracy, ponieważ chciałam doścignąć grających facetów i przełamać ten stereotyp. Postanowiłam sobie też wtedy, że, jak się nauczę już „nieźle grać”, to będę robiła warsztaty specjalnie dla kobiet. Dzisiaj perkusja cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród kobiet i wierzę, że już za kilka lat będziemy mieli wysyp dobrych perkusistek. Ja bardzo chętnie się do tego przyłożę, organizując takie warsztaty. –

Jeśli podoba Ci się misja Pana i Pani Drums, to koniecznie dołącz do zajęć. Iga przekonuje, że warsztaty są doskonałą okazją do pracy nad poczuciem własnej wartości i pewności siebie, dadzą Wam energię i motywację do działania.

– Zaskakuje mnie to, ile pozytywnej energii wytwarza się na takich warsztatach. Uwielbiam też kiedy przychodzą starsze dziewczyny. Na jednych warsztatach jedna z uczestniczek obchodziła swoje 50. urodziny. Była tam razem z córką. To było niesamowite. Do dzisiaj mam kontakt z niektórymi dziewczynami. Wytwarza się między nami jakaś taka szczególna więź. – Podsumowuje Iga, a nas skutecznie przekonuje, że udział w warsztatach to coś więcej niż gra na perkusji.

Warsztaty odbywać się będą w VIII Ogrodzie Jordanowskim przy ul. Suwalskiej 13.

Planowany harmonogram spotkań:

Grupa I termin: 3,10 i 17 lutego 2018

Grupa II termin: 3, 10, 17 marca 2018

Grupa III termin: 14, 21 i 28 kwietnia 2018

ZASADY REKRUTACJI

  • Pierwszeństwo udziału w warsztatach „Kobiety do garów” mają mieszkanki dzielnicy Targówek m.st. Warszawy.
  • O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń.
  • Liczba miejsc jest ograniczona.
  • Aby wziąć udział w rekrutacji należy wysłać zgłoszenie do 20 stycznia 2017r. na adres mailowy kobietydogarow@gmail.com o następującej treści: w temacie wiadomości: imię i nazwisko osoby zgłaszającej się, wybrany termin warsztatów oraz dzielnicę np. Anna Kowalska termin II Targówek
  • Decydując się na udział w warsztatach każda uczestniczka, w trakcie pierwszych zajęć, będzie zobowiązana podpisać deklarację dotyczącą zamieszkania w dzielnicy Targówek m.st. Warszawy i oświadczenie w związku z ochroną danych osobowych.

JK

 

 

 

 

 

 

 

 

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Jedna myśl na temat “Pan i Pani Drums zapraszają – KOBIETY DO GARÓW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.