Koncerty kolęd i pastorałek w najbliższy weekend. Zacisze, Praga-Północ, Śródmieście

Za nami święta Bożego Narodzenia, ale dla tych, którzy chcą jak najdłużej zachować atmosferę tego wyjątkowego czasu, mamy dobrą wiadomość. W Warszawie odbędą się wyjątkowe koncerty kolęd i pastorałek, które umożliwią wspólne przeżywanie tego okresu. Niektóre nostalgicznie, nastrojowo, a inne hucznie i z przytupem. Sami zadecydujcie, na który koncert się wybierzecie.

Już w najbliższy piątek zapraszamy na bliską Pragę. 12 stycznia o godzinie 18.00 w Domu Kultury Praga odbędzie się Interaktywny Koncert Kolęd i Zabaw Noworocznych.

„Nowy Rok wiąże się z życzeniami i zabawami, do których w polskiej tradycji przywiązywano i w niektórych regionach Polski nadal przywiązuje się szczególną wagę. Podczas koncertu interaktywnego w DK Praga dowiemy się o niektórych zwyczajach, wciągając do zabawy i wspólnego śpiewania całą międzypokoleniową publiczność.

Kim byli droby, draby, dziady noworoczne? Dlaczego, mimo że psocili, nie można było się na nich gniewać i należało ich godnie przyjąć (żeby nie usłyszeć: „Niech wom urośnie stokłosa od d… do nosa niech wom nasro sarna w wasze ziarna” ;-). Na fascynującą  wyprawę do naszej obrzędowości, zapomnianych zwyczajów i opowieści noworocznych zapraszają muzycy folkowi i badacze muzyki tradycyjnej: Paula Kinaszewska (aktorka i wokalistka, gra w zespołach: Wowakin, Maryna C., teatrach: Teatr Dramatyczny, Teatr Studio, Teatr Narodowy w Warszawie i Teatr Wybrzeże w Gdańsku), Patrycja Kuczyńska (etnografka, instruktorka tańców tradycyjnych, tancerka) i Mateusz Wachowiak (gra w zespołach: Wowakin, Bum Bum Orkestar, Burónka).”

Koncert ma być okazją do wspólnej zabawy dzieci i dorosłych. W programie nie zabraknie tanecznych pastorałek z Mazowsza, Podkarpacia i Lubelszczyzny, nieznanych szerszej publiczności. Ponadto goście zaproszeni zostaną do udziału w opowieści bożonarodzeniowej, by dowiedzieć się m.in.  jakie zwierzęta pomagały uciekać Maryi przed złym Królem Herodem. Jak zapewniają organizatorzy, tego koncertu nie można przegapić.

Jeśli tak huczne kolędowanie nie jest formą, która Wam odpowiada, to w sobotę 13 stycznia o godzinie 17.00 zapraszamy na pl. Zamkowy. Warszawskie kolędowanie 2018 to okazja do przywołania magii Bożego Narodzenia. Wspólnie z artystami: Dorotą Miśkiewicz oraz Kapelą ze Wsi Warszawa będziecie mieli szansę zaśpiewać najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Na przybyłych czekać będą bezpłatne śpiewniki oraz gorąca herbata.

Ostatnia propozycja to koncert, który odbędzie się 14 stycznia, w niedzielę o godz. 17.00 w Domu Kultury Zacisze. Kolędy i pastorałki usłyszycie w wykonaniu zespołu Moja Rodzina.

„W programie usłyszymy najbardziej znane i lubiane utwory w niezwykłej aranżacji. Koncert to niezapomniane  przeżycia duchowe i doznania artystyczne, radość odkrywania dźwięków i piękna polskiej tradycji.” Ponadto na scenie świąteczny repertuar zaprezentują Alicja Mieszało i Gabriela Wnęk.

Koncert organizowany jest w ramach projektu Muzycznie dla sąsiadów realizowanego ze środków Budżetu Partycypacyjnego 2018.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy.

JK

 

 

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.