Dokarmianie ptaków zimą. Róbcie to mądrze

Dokarmianie ptaków w miastach to kontrowersyjny temat, chociażby ze względu na nieczystości, jakie pozostawiają na ławkach, balkonach i parapetach nasi skrzydlaci przyjaciele. Jeśli mimo to nie chcemy oprzeć się pokusie wspierania ptaków, które zimują w naszym kraju, warto robić to z głową. Dziś parę słów o odpowiedzialnym dokarmianiu oraz literaturze poświęconej ptakom, którą rekomendujemy dzieciom w wieku szkolnym i przedszkolnym.

Dokarmianie ptaków to doskonała lekcja ornitologii, a odpowiednie przygotowanie się do niej, gwarantuje wdzięczną zabawę. Wspólnie z naszymi dziećmi możemy nie tylko pomóc skrzydlatym mieszkańcom dzielnicy, ale co ważne poznać gatunki żyjące w najbliższej okolicy.

DSC 0609 300x169 - Dokarmianie ptaków zimą. Róbcie to mądrze - zima, pomoc, ornitologia, odpowiedzialność, dokarmianie ptaków

W każdej dzielnicy są takie miejsca, które odwiedzamy, by nakarmić ptaki. Parki, skwery między blokami, często okolice altanek śmietnikowych! To właśnie tam rozsypujemy pokarm, by w naszym przekonaniu pomóc głodnym ptakom. Czy jednak faktycznie pomagamy?

ptak2 300x169 - Dokarmianie ptaków zimą. Róbcie to mądrze - zima, pomoc, ornitologia, odpowiedzialność, dokarmianie ptaków

W przypadku dokarmiania miejskiego ptactwa trzeba zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze na okres, w którym dokarmiamy, po drugie na to, czym to robimy. Dokarmianie nie może być efektem niezjedzenia przez rodzinę obiadu! Dokarmianie ma służyć przede wszystkim ptakom, dopiero potem dokarmiającym. A dodatkowo dla ogólnego bezpieczeństwa warto dokarmiać ptaki w miejscu zlokalizowanym z dala od śmietników, ruchliwych ulic czy placów zabaw. 

ptak3 300x169 - Dokarmianie ptaków zimą. Róbcie to mądrze - zima, pomoc, ornitologia, odpowiedzialność, dokarmianie ptaków

Obserwacja

O tym, że obserwacja zwierząt może być doskonałą zabawą integrującą całe rodziny, nie musimy Was przekonywać. Miejskie zarośla pełne są ciekawych gatunków ptaków zimujących w kraju, wystarczy wybrać się na spacer i bacznie obserwować. To naprawdę doskonała lekcja spostrzegawczości i cierpliwości dla dzieci. Nie potrzebujemy nawet lornetki, by zobaczyć wróble, sikorki czy sroki, które kryją się w krzakach. Dla tych, którzy chcieliby uniknąć poszukiwań, mamy proste rozwiązanie. Wystarczy na zewnętrznym parapecie lub balkonie zamontować niewielki karmnik. Odpowiedni pokarm na pewno przyciągnie kolorowych gości.

DSC 0605 300x169 - Dokarmianie ptaków zimą. Róbcie to mądrze - zima, pomoc, ornitologia, odpowiedzialność, dokarmianie ptaków

Po tej części warto zajrzeć do fachowej literatury, by lepiej poznać obserwowane ptaki. Przeczytać o ich cechach osobniczych, poznać zwyczaje, sposób żywienia czy rozmnażania. Rekomendujemy poniższe pozycje wydawnicze dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym:

  1. „Andrzej Kruszewicz opowiada o ptakach” Andrzej G. Kruszewicz, wyd. Multico
  2. „Ptaki wokół nas. Młody Obserwator Przyrody” Małgorzata Wilamowska, wyd. Multico
  3. „Ilustrowana encyklopedia ptaków Polski” Michał Radziszewski, Mateusz Matysiak, wyd. PWN
  4. „Ptaki naszych lasów” cz. 1 i 2 Grażyna Maternicka, wyd. Multico
  5. „Co za ptak robi tak? Ptaki z ptasiego radia” Maria Szajer, wyd. Bajka

Dokarmianie

Według ornitologów z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków największym błędem jest dokarmianie ptaków chlebem. Białe, stare, często spleśniałe pieczywo nie nadaje się na pokarm dla ptaków, co więcej stanowi dla nich poważne zagrożenie. Zjedzenie twardego chleba oraz innych resztek z naszych stołów skutkować może chorobami układu pokarmowego zwierząt, dojść może również do zadławienia oraz śmierci. Warto zatem poszerzyć swoją wiedzę na temat odpowiedniego pokarmu.

ptak4 marchewka 300x169 - Dokarmianie ptaków zimą. Róbcie to mądrze - zima, pomoc, ornitologia, odpowiedzialność, dokarmianie ptaków

Duża część ptaków zimujących w naszym kraju żywi się nasionami roślin oleistych. Podczas zimy to właśnie nasiona bogate w tłuszcz dostarczają ptakom energii i umożliwiają im przeżycie w niskich temperaturach, bez dostępu do naturalnie występujących w przyrodzie ziaren. W związku z tym ornitolodzy zalecają podawanie ptakom ziaren słonecznika, rzepaku czy konopi. To prawdziwa gratka dla zięb czy sikorek. Ponadto powszechnie znane wróble, trznadle czy mazurki skuszą się na nasiona zbóż, takich jak owiec czy proso. W przypadku większych osobników, gołębi czy krukowatych, dopuszcza się czerstwy, drobno pokrojony (nie spleśniały!) chleb, warto jednak zamiast niego zaserwować grubsze kasze lub zboża. Natomiast popularnie wywieszaną dla sikorek i dzięciołów słoninę należy wywieszać jedynie w czasie mrozów, w miejscu nienasłonecznionym, z dala od opadów.

DSC 0607 300x169 - Dokarmianie ptaków zimą. Róbcie to mądrze - zima, pomoc, ornitologia, odpowiedzialność, dokarmianie ptaków

Pamiętajcie, że wymienione ptaki nie wyczerpują zimowego bogactwa Polski. W miastach i okolicach spotkamy gile, jemiołuszki, trznadle oraz wiele innych gatunków.

Zwracamy również uwagę na to, że jeśli podejmiemy się dokarmiania ptaków w mieście, to powinniśmy robić to regularnie przez całą zimę. Wymaga to konsekwencji i odpowiedzialności. Zwróćcie na to szczególną uwagę ze względu na fakt, że przyzwyczajone do miejsca stałych posiłków ptaki tracą instynkt migracji, a to oznacza, że przestają odlatywać w cieplejsze rejony w poszukiwaniu pokarmu, przecież mogą liczyć na Was.

JK

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.