Jak przedłużyć trwałość zapachu?

Dziesięć zasad prawidłowego stosowania perfum, pomoże nam przedłużyć trwałość zapachu.

1. Aplikuj perfumy zaraz po kąpieli

Gorąca para wodna sprawia, że otwierają się pory skóry, a zapach ma szansę niemal wniknąć w jej strukturę. Perfumy zaaplikowane na osuszone, rozgrzane ciało nie tylko będą pachnieć intensywniej, ale i dłużej – skóra będzie oddawać zapach równomiernie przez cały dzień.

2. Nawilżaj skórę

Zapach zdecydowanie lepiej trzyma się na nawilżonej, gładkiej skórze. Osiada na niej równo, a dodatkowo balsam do ciała działa niczym pomocniczy nośnik aromatu. Perfumy wtapiają się w nawilżającą warstwę kosmetyku i wraz z nim pozostają na skórze dłużej. Pamiętaj jednak, by użyty przez Ciebie balsam był bezzapachowy. W innym wypadku perfumy zmienią swoją woń.

3. Nie pocieraj nadgarstków

Zwyczaj pocierania nadgarstków po aplikacji perfum powinien odejść do lamusa. Zwykło się uważać, że dzięki temu zapach rozkłada się bardziej równomiernie, tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Pocieranie nadgarstków powoduje rozpad aromatycznych molekuł i w konsekwencji mniejszą trwałość perfum.

4. Perfumuj strategiczne miejsca

Zapach najlepiej utrzymuje się tam, gdzie skóra emituje więcej ciepła. Są to miejsca, w których pulsuje krew, a więc szyja, zgięcia łokci, nadgarstki czy obszar między obojczykami. Można perfumować także kostki lub pachwiny, niewskazana jest natomiast aplikacja zapachu za uszami. W tym miejscu skóra produkuje więcej sebum, które może negatywnie wpływać na aromat.

5. Wybierz silną nutę bazową

Nuta bazowa stanowi podstawę aromatycznych kompozycji, najtrwalszy akord perfum. To ona odpowiada za to, jak długo zapach utrzymuje się na skórze. By mieć pewność, że woń nie ulotni się zbyt szybko, wybieraj perfumy o odpowiedniej bazie. Za najbardziej trwałe uważa się aromaty ambry, piżma, leśnych żywic czy wanilii.

6. Perfumuj włosy

Włosy są fantastycznym nośnikiem zapachu – oddają go właściwie z każdym ruchem. Niestety, alkohol wchodzący w skład pachnideł może negatywnie wpływać na ich stan. By zminimalizować szkodliwe dla włosów konsekwencje, popsikaj ulubionymi perfumami szczotkę lub drewniany grzebień. Dzięki temu alkohol odparuje, a zapach rozłoży się na włosach równomiernie. Możesz także stworzyć pięknie pachnący olejek do pielęgnacji końcówek, łącząc niewielką ilość bezwonnego serum lub naturalnego oleju z perfumami i nakładając miksturę na wilgotne włosy.

7. Nakładaj zapachy warstwowo

By zintensyfikować i utrwalić aromat perfum, dobierz do nich kosmetyki z tej samej linii zapachowej. Wypróbuj balsamy lub żele pod prysznic Livioon. Nakładając kilka warstw tego samego zapachu sprawisz, że będzie on zdecydowanie trwalszy i lepiej wyczuwalny. W podobny sposób możesz łączyć ulubione aromaty, pamiętaj jednak, że im mniej, tym lepiej.

8. Odpowiednio przechowuj perfumy

Wilgoć, światło i skrajne temperatury są największymi wrogami perfum. By ulubiony zapach jak najdłużej pozostał świeży, przechowuj go we właściwy sposób. Najlepiej w kartonowych opakowaniach, w ciemnym miejscu. Trzymaj flakony z daleka od okna i grzejnika. Nigdy nie trzymaj perfum w łazience i nie wkładaj ich do lodówki – panują tam ekstremalne temperatury i duża wilgotność, które powodują szybsze psucie się zapachów.

9. Odświeżaj zapach w ciągu dnia

Noszenie przy sobie flakonika perfum bywa uciążliwe, a przecież zdarza się, że w ciągu dnia chcesz ponownie zaaplikować ulubiony zapach. Jest na to prosty sposób: kilka bawełnianych płatków kosmetycznych dokładnie spryskaj perfumami i włóż je do małej torebki strunowej. Szczelnie zamknięte nie stracą aromatu i zaoszczędzą sporo miejsca. Przetrzyj wacikami skórę, by odświeżyć zapach.

10. Nadaj aromat ubraniom

Odzież potrafi długo zachowywać zapach, jednak zawarte w perfumach alkohol i substancje aromatyczne mogą odbarwić tkaninę i osłabić jej włókna. By ubrania pięknie pachniały i jednocześnie nie ulegały zniszczeniom, spryskaj perfumami kilka chusteczek higienicznych i ułóż je w szufladzie lub szafie. Materiał będzie absorbować aromat bez negatywnych konsekwencji dla jego stanu.

 

Magdalena Konrady

www.facebook.com/Livioon-Moja-Perfumeria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.