Biblioteka Publiczna na Bródnie niedostępna dla wszystkich. Historia pewnej windy

Bariery architektoniczne w miastach to poważny problem dla osób niepełnosprawnych, starszych oraz rodziców z dziećmi. I mimo postępującej polityki likwidowania istniejących utrudnień komunikacyjnych, to nadal trafiamy na miejsca ogólnodostępne, w których dostępność jest fikcją. Jak chociażby w przypadku Biblioteki Publicznej na Bródnie. Poznajcie historii pewnej windy, która jest, ale zamiast sprzyjać odwiedzającym bibliotekę, to ich odstrasza.

Historia windy zlokalizowanej przy Bibliotece Publicznej nr 40 oraz Wypożyczalni nr 72 przy ul. Suwalskiej 11 sięga roku 2004, w którym to czytelnicy biblioteki wraz z jej pracownikami zaczęli zgłaszać odpowiednim władzom konieczność przystosowania placówki dla osób niepełnosprawnych. A to wszystko ze względu na usytuowanie biblioteki na pierwszym piętrze kompleksu handlowo-usługowego, bez dostępu do windy. Postulujący pokonanie bariery architektonicznej powoływali się m.in. na to, że do pobliskich szkół uczęszczają dzieci dotknięte schorzeniami narządów ruchu, które korzystają z zasobów biblioteki oraz zwracali uwagę na fakt, że placówka, jako jedyna w dzielnicy, oferuje od kilkunastu lat „książkę mówioną” dla dorosłego i dziecięcego czytelnika.

W roku 2004 Pani Hanna Woronka – wieloletnia mieszkanka Targówka oraz Kierownik Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 40 wystosowała pismo z prośbą o przystosowanie biblioteki dla niepełnosprawnych do Przewodniczącego Rady Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy – Macieja Świderskiego, który z kolei skierował jej wystąpienie do Pawła Wypycha – Dyrektora Biura Polityki Społecznej m.st. Warszawy.

Prośba o zamontowanie windy w budynku wysłana została również do ówczesnego Burmistrza Dzielnicy Targówek Romualda Gronkiewicza. Autorami jej byli m.in. Dyrektor Biblioteki Publicznej Dzielnicy Targówek, zlokalizowanej przy ul. Św. Wincentego 85 – Urszula Czukiewska oraz rodzice niepełnosprawnej dziewczynki – stałej czytelniczki wypożyczalni przy Suwalskiej. W odpowiedzi byłego burmistrza możemy przeczytać, że „platforma mogłaby zostać zamontowana we wskazanym miejscu, jednak z uwagi na ograniczone środki finansowe przedsięwzięcie zostanie, w zależności od zdobycia przez urząd środków, zrealizowane w planie inwestycyjnym na rok 2005.”

I tak po kilku miesiącach, po wyborach samorządowych, we wskazanym miejscu wykopano dół umożliwiający instalację dźwigu o napędzie elektrycznym. Początkowo planowano sprowadzenie windy ze Szwecji, której koszt szacowano na 100 tys. złotych. Jednak mimo zapowiedzi na miejscu pojawiła się inna winda, która wzbudziła ogólne zaskoczenie wśród pracowników biblioteki. Okazało się bowiem, że pojawił się dźwig, który nie może być samodzielnie użytkowany przez osoby niepełnosprawne, bowiem konieczne jest otworzenie go przy pomocy klucza, będącego w posiadaniu pracownika biblioteki. I tu pojawił się problem.

winda z bliska 300x169 - Biblioteka Publiczna na Bródnie niedostępna dla wszystkich. Historia pewnej windy - Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 72, winda, inwestycja, Biblioteka Publiczna, Biblioteka dla Dzieci i Młodziezy nr 40

Pracownik, który opuszcza bibliotekę w czasie pracy, na sygnal domofonu, nie wykonuje swoich określonych przepisami zadań, ale dobrowolnie i na własną odpowiedzialność, bez ubezpieczenia, bo przecież znajduje się poza miejscem pracy, obsługuje windę. Z chwilą koniecznosci obsłużenia przez niego windy, czytelnicy, którzy są obecni w czytelni, mogą być, albo wyproszeni na czas, gdy bibliotekarz staje się windziarzem, albo pozostawieni sami sobie. Konstrukcja urządzenia uniemożliwia osobie niesprawnej ruchowo samodzielne obsłużenie windy, bowiem jej budowa nie współgra z ograniczeniem ruchowym użytkowników. Osoba na wózku wsiada do windy, a żeby się z niej wydostać musi wykonać manewr odwócenia wózka inwalidzkiego o 90 stopni. Drzwi do wsiadania i wysiadania ustawione są bowiem względem siebie pod takim własnie kątem. Na tak małej powierzchni jest to naprawdę kłopotliwe. 

Co więcej, zaskakujące jest to, że kosztowna winda nie może być użytkowana przez osoby z wózkami dziecięcymi. Informację tę potwierdził nam pracownik Działu Technicznego z ZGN Bródno, nadzorującego eksploatację windy – Tadeusz Domeracki. Pan Domeracki podkreślił, że zgodnie z przepisami i dokumentacją techniczną dźwigu osoby z wózkami dziecięcymi mogą korzystać z windy jedynie na własną odpowiedzialność, bowiem urządzenie przeznaczone jest wyłącznie do użytku osób niepełnosprawnych.

winda bokiem 300x169 - Biblioteka Publiczna na Bródnie niedostępna dla wszystkich. Historia pewnej windy - Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 72, winda, inwestycja, Biblioteka Publiczna, Biblioteka dla Dzieci i Młodziezy nr 40

Wiele osób uważa, że jeśli winda jest sprawna technicznie, a była kosztownym zakupem, nie powinna zostać zmieniona. W naszym odczuciu jest to absurd na miarę komedii Barei. Nieużywany dźwig niszczeje, a biblioteka traci czytelników, którzy nie mogą się do niej swobodnie dostać. Poszkodowani są nie tylko niepełnosprawni, ale również osoby starsze oraz rodzice z wózkami dziecięcymi.

Ci ostatni stworzyli nawet pismo, zatytułowane „Windą do nieba? Nie, wystarczy do biblioteki”, w którym zebrali podpisy od czytelników obu bibliotek przy Suwalskiej 11 i zamierzają skierować je do władz Targówka.

– Chcemy pokazać osobom odpowiedzialnym za finansowanie przedsięwzięć na terenie naszej dzielnicy, że wymiana tego dźwigu jest bardzo ważna dla wielu mieszkańców Targówka. Prośby o wymianę pojawiały się od samego początku jej istnienia. Być może konieczna jest ta sama droga, którą przeszli postulujący w sprawie zamontowania dźwigu w roku 2004. Jeśli konieczne jest wielokrotne formułowanie tej samej prośby, by uzyskać zamierzony efekt, będziemy to robić. – deklarują matki, dla których pokonywanie schodów z wózkiem oraz dziećmi jest bardzo kłopotliwe.

Jaki los spotka windę przy bibliotece na Bródnie? Będziemy przyglądać się sprawie, a o efektach niezwłocznie Was poinformujemy.

JK

 

 

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.