Sportowa nadzieja Targówka. Sukcesy Uczniowskiego Klubu Sportowego La Basket Warszawa

Przypomnijcie sobie samych siebie, gdy w szkole musieliście zaliczyć bieg na 60 metrów. A teraz powróćcie do wspomnień o kołowaniach na stadionie. Wolicie długie dystanse, czy jednak technika Waszego biegu sprawdza się lepiej na krótkim odcinku? Bez względu na to, jak dobrze oceniliście swoje sportowe osiągnięcia, zachęcamy Was do zapoznania się z sukcesami młodzieży z Uczniowskiego Klubu Sportowego La Basket, które naprawdę robią wrażenie. Tym razem przyjrzymy się sekcji lekkoatletycznej.

Uczniowski Klub Sportowy La Basket Warszawa istnieje od 1998r. Jego współzałożycielem jest obecny prezes Marek Ruciński. W klubie działają dwie sekcje – koszykówki oraz lekkoatletyki. Zatem znajdzie w nim coś dla siebie zarówno amator gier zespołowych, jak i biegu przez płotki czy skoku w dal. I tak właśnie się dzieje. Trenujący w obu sekcjach młodzi ludzie mają od 8 do 20 lat.

Główna baza treningowa mieści się w Szkole Podstawowej nr 379 przy ul. Turmonckiej 2, jednak duże zainteresowanie sportem w dzielnicy sprawiło, że treningi prowadzone są również w Szkole Podstawowej nr 368 przy ul. Ostródzkiej 175, w obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji Targówek oraz w warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego.

W sekcji lekkoatletycznej trenują głównie mieszkańcy Targówka oraz Białołęki. Są jednak wśród nich mieszkańcy ościennych miast np. Legionowa. Klub zrzesza młodzież w wieku 13-20 lat, w grupie początkującej trenują dzieci od 8 do 10 r.ż. A chętnych ciągle przybywa. Zupełnie nas to nie dziwi, jeśli trenujący w sekcji zawodnicy zwracają uwagę na fakt, że treningi są różnorodne i ciekawie prowadzone.

– Dla mnie lekkoatletyka zawsze była sportem pięknym, fascynującym, ale wymagającym. Jest przyjemna dla oka. Pokazuje, że człowiek wciąż przesuwa granice swoich możliwości. Różnorodność sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie – mówi nam trenująca w sekcji wielobój Basia Kostrzewska i dodaje – W siedmioboju najbardziej podoba się różnorodność, brak monotonii na treningach oraz wszechstronność, jaką się zyskuje. Uczy to cierpliwości i wzmacnia chęć bycia coraz lepszym w poszczególnych konkurencjach.

Poczatkujący sportowcy trenują 2 razy w tygodniu, pozostali maja treningi 5-6 razy tygodniowo. Spotkania prowadzone są pod okiem wykwalifikowanej kadry. Sekcję lekkoatletyczną prowadzą: Adam Boroń, Aldona Boroń, Radek Rdzeń, ale jak zapewniają, często w rolę trenerów wcielają się starsi zawodnicy, którzy służą dobrą radą mniej doświadczonym sportowcom.

Ponieważ styczeń jest okresem startowym dla lekkoatletów, postanowiliśmy przyjrzeć się ostatnim osiągnięciom sportowym, którymi może się poszczycić La Basket. Sekcja jest właśnie po trzech startach – w Toruniu, Warszawie i Łodzi.  

 – […] Nasi zawodnicy 39 razy poprawiali swoje rekordy życiowe – chwali młodych sportowców trener Boroń. – Największym sukcesem tych startów jest zakwalifikowanie się Aleksego Boronia do reprezentacji Polski Juniorów na mecz wielobojowy, który odbędzie się 27-28.01.2018 roku w Madrycie.

Ostatnie starty przyniosły również dobre wyniki innym sportowcom z sekcji:  

Basia Kostrzewska  – 6. wynik w kraju w skoku w dal

Agnieszka Juśkiewicz – 9. wynik w kraju wśród juniorek w biegu na 60m przez płotki

Michał Wilk – lider wśród juniorów na 60m przez płotki

Patryk Korona – 5. wynik wśród juniorów na 200m

Aleksy Boroń  – 6. junior w skoku w dal.

Obecnie młodzi lekkoatleci są na obozie w Łodzi, gdzie przygotowują się do drugiej części sezonu halowego, w tym do Halowych Mistrzostw Polski. Mimo napiętego harmonogramu treningów zgodzili się opowiedzieć nam o swoich sportowych planach i marzeniach.

Moim sportowym marzeniem jest osiągnięcie wartościowego wyniku oraz reprezentacja kraju na zawodach międzynarodowych. No i w dalszej perspektywie, jeśli wyniki pozwolą, start w Igrzyskach Olimpijskich – powiedziała nam Basia Kostrzewska.

Dla jej dwóch kolegów z sekcji: Michała Kawulskiego oraz Tobiasza Kupisa marzeniem jest zdobycie złotego medalu na Mistrzostwach Polski. Cieszący się zakwalifikowaniem się do reprezentacji Polski Juniorów na mecz wielobojowy Aleksy Boroń, chciałby reprezentować kraj na zawodach międzynarodowych, „najbardziej na Igrzyskach Olimpijskich”. Patryk Korona potwierdza sportowe marzenia kolegów, marząc o złotym medalu zdobytym na Igrzyskach Olimpijskich. Michał Wilk kwituje wypowiedzi jednym zdaniem – Przydałoby się ustanowić rekord świata.

Co ciekawe, Ci młodzi ludzie mają różne plany związane ze sportem. Patrząc na ich determinację, wyczerpujące, częste treningi oraz osiągane sukcesy, wykazują się dość trzeźwym podejściem do swojej sportowej przyszłości.

 – Uważam, że moja przyszłość idzie w parze ze sportem, chciałbym osiągnąć międzynarodowy sukces, jednakże mam plan „B”, gdyby coś potoczyło się nie po mojej myśli – twierdzą jednogłośnie Michał Wilk i Aleksy Boroń. Dla Michała Kawulskiego sport będzie miał w przyszłości wymiar prozdrowotny – […] zamierzam trenować dla dobrej sylwetki i kondycji.

Basia Kostrzewska natomiast zwraca uwagę na bardzo ważny walor sportu, jakim jest połączenie przyjemności i pożytku – Przyszłość wiążę ze sportem, na pewno nigdy do końca z niego nie zrezygnuję. Jeśli nie jako zawodnik, to jako trener, dietetyk lub osoba współpracująca ze sportowcami. Sport pozwala na to, żeby praca była przyjemnością. –

Wszystkich zainteresowanych dołączeniem do sekcji lekkoatletycznej odsyłamy do kontaktu z La Basket, w celu poznania harmonogramu spotkań treningowych.

 

Aleksemu Boroniowi życzymy powodzenia na zbliżającym się meczu wielobojowym w Madrycie, a całej sekcji lekkoatletycznej życzymy samych sportowych sukcesów w drugiej części sezonu halowego.

 

Trzymamy za Was kciuki  – Redakcja

 

 

 

JK

 

 

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Jedna myśl na temat “Sportowa nadzieja Targówka. Sukcesy Uczniowskiego Klubu Sportowego La Basket Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.