Kino przyjazne dzieciom oraz dorosłym z autyzmem i zespołem Aspergera

Dzieci oraz dorośli z autyzmem oraz, należącym do spektrum autyzmu, zespołem Aspergera są nieraz wyjątkowo wrażliwi na wszelkie bodźce, powodujące zmiany lub hałas w ich najbliższym otoczeniu. To właśnie naprzeciw ich specyficznym potrzebom wyszła sieć kin Cinema City. Seanse przyjazne sensorycznie będą się odbywać w kilku miastach w Polsce. Sprawdźcie, jakie udogodnienia przygotowali pomysłodawcy. Być może ta nowa na polskim rynku forma, ułatwiająca osobom autystycznym uczestnictwo w kulturze, na stałe zagości również w ofercie innych kin.

Już od jutra, tj. 27 stycznia, w repertuarze Cinema City znajdą się specjalne seanse przyjazne sensorycznie dla dzieci i dorosłych autystycznych oraz z zespołem Aspergera. Projekcje będą się odbywać cyklicznie. I tak w jedną sobotę miesiąca w wybranych kinach w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu, Toruniu oraz Katowicach podczas seansów na salach zostaną zapewnione warunki odpowiednie dla osób autystycznych i z zespołem Aspergera.

Projekt seansów przyjaznych sensorycznie jest projektem realizowanym przez „Autypilot – podróże w świat dzieci z autyzmem” we współpracy z Fundacją Autismus i kinami Cinema City. „Siłą napędową projektu jest Katarzyna Pęczak, psycholog, obecnie związana z Fundacją Autismus, gdzie pracuje jako terapeuta dzieci z autyzmem. Jest też członkiem Stowarzyszenia „Mówić Bez Słów”, które od lat działa na rzecz osób z trudnościami w porozumiewaniu się. Doświadczenia pracy z dorosłymi osobami z autyzmem i Zespołem Aspergera zdobywała w ramach Fundacji Synapsis, która aktywnie działa na rzecz zwiększania dostępności kultury dla osób z autyzmem.”

Osoby, które wybiorą się na seans przyjazny sensorycznie będą mogły liczyć na:

– przyciemnione, a nie jak w przypadku standardowej projekcji zgaszone, światło

– przyciszony dźwięk

– kameralną grupę widzów (sala wypełniona do 70%)

– brak ograniczeń dotyczących ekspresji zachowania: widzowie będą mogli głośno komentować film, śpiewać, biegać oraz podejmować inne aktywności ułatwiające im obejrzenie seansu

– jedno, stałe miejsce wejścia i wyjścia

– możliwość wniesienia własnego jedzenia

– brak reklam

– kasy czynne pół godziny przed projekcją.

Wszystko po to, by zminimalizować lęk przed zmianą, ułatwić poruszanie się i zachęcić do odwiedzania miejsc publicznych nie tylko osoby z niepełnosprawnością, ale również ich opiekunów, narażonych nieraz na ostracyzm społeczny, wynikający z niezrozumienia zachowania ich podopiecznych.

Dodatkowym ukłonem w stronę rodziców i opiekunów jest specjalny cennik. Dziecko lub dorosły, po okazaniu orzeczenia o niepełnosprawności, orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub wypisu diagnozy, będzie mógł kupić bilet ulgowy, a jeden towarzyszący mu opiekun, otrzyma bezpłatną wejściówkę na film.

W Warszawie projekcie przyjazne sensorycznie odbywać się będą w Cinema City na Sadybie.

Harmonogram seansów:

Dzieci (w projekcjach mogą uczestniczyć również niepełnosprawni dorośli):

27 stycznia, godz. 10:00: „Paddington 2”

24 lutego, godz. 10:00: „Fernando”

17 marca, godz. 10:00: „Pszczółka Maja: Miodowe Igrzyska”

Dorośli:

10 lutego, godz. 10:00: „Cudowny chłopak”

 

Bilety można rezerwować telefonicznie lub e-mailowo. Oto kontakt, pod którym dokonacie rezerwacji: Warszawa Sadyba ul. Powsińska 31, 02-903 Warszawa, (22) 550 33 25 rezerwacje@cinema-city.pl.

Być może nowość, jaką są seanse przyjazne sensorycznie w Polsce, ułatwią rodzicom i opiekunom tych wyjątkowych dzieci i dorosłych przebywanie w miejscach publicznych, ośmielą ich do pokonywania własnych lęków i ograniczeń oraz dadzą przykład innym sieciom kin, że klasyczna oferta nie jest jedyną, która odpowiada na współczesne potrzeby widzów.

Fot. www.cinema-city.pl

 

JK

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.