PARK BRÓDNOWSKI. Oczekiwania kontra rzeczywistość [VIDEO]

O największym zieleńcu naszej dzielnicy stało się w ostatnim czasie bardzo głośno, a wszystko za sprawą zmian, jakie w Parku Bródnowskim chcą wprowadzić władze Targówka. Czy park potrzebuje mediateki i pawilonów z całoroczną kawiarnią? Według części mieszkańców dzielnicy – nie. A to nie jedyne propozycje, jakie spotkały się z falą krytyki targówczan. Władze bronią swoich koncepcji, przeciwnicy piszą petycje przeciwko zabudowie parku. Czy dojdzie do porozumienia w tej kwestii?

Już niedługo okolica Parku Bródnowskiego doczeka się poważnych zmian. Wszystko za sprawą budowy na Targówku II linii metra. O metamorfozie głównej arterii Bródna pisaliśmy tu. Okazuje się jednak, że nie tylko ul. Kondratowicza przejdzie gruntowny remont, zmiany bowiem obejmą również Park Bródnowski. I to, jak przekonywali jeszcze w grudniu ubiegłego roku urzędnicy, jest konieczne ze względu na rozwój tej części Warszawy. W efekcie tej „konieczności” władze Targówka zorganizowały w 2017 roku konsultacje społeczne, podczas których chciały poznać potrzeby i oczekiwania mieszkańców względem przemiany, jaką miałby przejść w niedalekiej przyszłości Park Bródnowski.

Po kilku spotkaniach, spacerze badawczym oraz po zapoznaniu się z propozycjami mieszkańców otrzymanymi drogą mailową, władze stworzyły koncepcję zmian. Przedstawiciele dzielnicy zaproponowali stworzenie w parku mediateki, czyli popularnego w ostatnich latach obiektu łączącego w sobie funkcje biblioteki oraz przestrzeni do wydarzeń kulturalnych, takich jak wystawy czy spotkania artystyczne. Ponadto park miałby zostać doposażony w pawilony z m.in. całoroczną kawiarnią i publiczną toaletą. Zielona przestrzeń mogłaby według urzędników zyskać dodatkowo wybieg dla psów, stałą scenę czy tor dla rolkarzy.

I tu niestety rozpoczyna się poważna batalia o Park Bródnowski, bowiem wstępna koncepcja nie przypadła do gustu części targówczan.

Pod hasłem Nie dla zabudowy Parku Bródnowskiego powstał profil na Facebooku, ulotki oraz petycja. Wszystko za sprawą aktywistów, którzy dostrzegają w przedstawionych propozycjach władz zbyt dużą, komercyjną ingerencję w charakter tego bródnowskiego zieleńca. Są przeciwni powstaniu mediateki, toru dla rolkarzy, trzech pawilonów oraz kolejnej siłowni plenerowej. Ponadto zwracają uwagę m.in. na to, że istota parku, jaką jest zieleń, potraktowana została po macoszemu, co więcej została zagrożona przez propozycję wycinki drzew od strony ul. Kondratowicza.

Dziś prezentujemy Wam film z jednego ze spotkań przeciwników zmian w Parku Bródnowskim, przygotowany przez naszą redakcję.

Serdecznie zapraszamy również do śledzenia pozostałych materiałów na naszym kanale Info Targówek.  

Kontrowersje wokół propozycji dzielnicy sprawiły, że zaczynamy zastanawiać się nad jakością przeprowadzonych konsultacji społecznych. Czy przy tak dużym proteście (ponad 1000 osób włączyło się do akcji Nie dla zabudowy Parku Bródnowskiego) możemy mówić o powodzeniu rozmów z mieszkańcami? Kanały informacyjne, którymi dzielnica porozumiewała się w sprawie wspólnego dobra, jakim jest Park Bródnowski, okazały się zbyt niszowe dla, jak się okazuje, faktycznie zainteresowanych. Dlaczego nie wykorzystano takich narzędzi jak social media? Co stanęło na przeszkodzie, by w Internecie udostępnić ankietę, badającą preferencje mieszkańców? I dlaczego terminy konsultacji przypadały na czas przedświąteczny, który dla większości z nas bym okresem przygotowań do Świąt?

Protesty przeciwników doprowadziły do tego, że władze dzielnicy zrezygnowały z budowy trzech pawilonów na rzecz jednego, z planów wykluczono również tor dla rolkarzy. Jaka będzie ostateczna koncepcja? Ratusz zaprezentuje ją 24 lutego. Następnie rozpisany zostanie przetarg na projekt, którego realizacja zaplanowana została na cztery lata.

 

JK

2 myśli na temat “PARK BRÓDNOWSKI. Oczekiwania kontra rzeczywistość [VIDEO]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.