Targówek bez „obwodnicy”? Brak pieniędzy na przebudowę ul. Ossowskiego, Handlowej i Myszkowskiej

ZDM informuje, że zbliża się przebudowa „obwodnicy” Targówka. Wielkie plany modernizacyjne ul. Ossowskiego, Handlowej czy Myszkowskiej powinny zostać jednak mocno okrojone, patrząc na budżet, którym dysponuje spółka. Dwóch wykonawców chce za realizację zadania kwotę przekraczającą możliwości dzielnicy.

Zgodnie z oświadczeniem Zarządu Dróg Miejskich na przebudowę „obwodnicy” Targówka przeznaczono w kosztorysie inwestycyjnym kwotę w wysokości 27,3 mln zł brutto. W planach inwestorskich była przebudowa skrzyżowań, zmiana organizacji ruchu, wymiana i modernizacja chodników, doświetlenie jezdni, stworzenie miejsc parkingowych oraz ciągów dla pieszych i rowerzystów, stworzenie ścieżek rowerowych i biegowych oraz aranżacja zieleni miejskiej. O szczegółach pisaliśmy w lutym tego roku.

Jednak piękny projekt musi poczekać na realizację, ponieważ na tę chwilę ZDM nie jest w posiadaniu wystarczających środków finansujących budowę „obwodnicy”. Firmy, które zgłosiły się do przetargu, potwierdzają sumy z opracowanego przez ZDM kosztorysu. „Najkorzystniejszą cenowo ofertę przedstawiła firma IDS – BUD S.A., na kwotę 23 923 500,00 zł brutto, drugą – firma Planeta sp. z o.o. na kwotę 29 438 020,70 zł.” Niestety rada miasta widziała przebudowę dużo taniej. W 2016 roku przyznano na ten cel jedynie 10 mln złotych. Dziś kwota zapisana w Wieloletniej Prognozie Finansowej na tą inwestycję wynosi 6,8 mln (po odliczeniu kwoty wydanej na dokumentację projektową). Dlaczego? O odpowiedź postanowiliśmy zapytać rzecznika prasowego Zarządu Dróg Miejskich Panią Karolinę Gałecką. Oto, jaką otrzymaliśmy odpowiedź:

Kosztorys inwestorski, opiewający na kwotę 27 mln zł, został opracowany po ukończeniu kompletnej dokumentacji budowlanej na początku 2018 r. Aby jednak móc w ogóle rozpocząć przygotowania i zlecić wykonanie dokumentacji budowlanej, konieczna była decyzja Rady Warszawy o wpisaniu inwestycji do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Taka decyzja zapadła w sierpniu 2016 r., a więc ok. 1,5 roku temu. Radni przyznali wówczas kwotę 10 mln zł na tę inwestycję. Ta kwota nie wynikała ze szczegółowych kosztorysów, bo wówczas (1,5 roku temu) nie było nawet pewne, jak duży będzie ostatecznie zakres inwestycji. Dzięki decyzji radnych ZDM mógł ogłosić przetarg na dokumentację projektową i rozstrzygnąć go. Dokumentacja (w tym szczegółowy kosztorys) zostały ukończone na początku 2018 r. co pozwoliło ogłosić przetarg na budowę. Oferty złożone w przetargu są teraz analizowane. Na ich podstawie ZDM występuje do Rady Warszawy o przyznanie dodatkowych środków na inwestycję. Decyzja w tej sprawie ma zapaść pod koniec marca. –

Na pytanie, jakie działania zostaną podjęte przez ZDM, jeśli rada miasta nie przychyli się do dofinansowania budowy „obwodnicy”, Pani Gałecka odpowiada – Komentarza w tej sprawie będziemy mogli udzielić po sesji Rady Warszawy. Przebudowa obwodnicy Targówka jest bardzo ważną inwestycją i została wpisana do budżetu miasta z inicjatywy radnych. –  

Czy problem zostanie rozwiązany? Będziemy przyglądać się sprawie.

 

JK

 

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

2 myśli na temat “Targówek bez „obwodnicy”? Brak pieniędzy na przebudowę ul. Ossowskiego, Handlowej i Myszkowskiej

 • 10 marca 2018 o 00:40
  Permalink

  Na Targówek zawsze brakuje pieniędzy… To jest bardzo istotna inwestycja, może w końcu władze dzielnicy powalczą o tak potrzebne fundusze.

  Odpowiedz
 • 13 marca 2018 o 00:35
  Permalink

  Targówek – najbardziej zaniedbana dzielnica Warszawy…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.