Poradnia prawna. Rozwód – pytania i odpowiedzi

Zgodnie z przepisami polskiego prawa, podstawowym i koniecznym warunkiem dopuszczalności rozwodu jest wystąpienie zupełnego i trwałego rozkładu pożycia pomiędzy małżonkami.

 

Rozkład pożycia zostaje uznany za zupełny, jeśli uległy zerwaniu wszelkie więzy między małżonkami:

 • duchowe,

 • fizyczne

 • gospodarcze.

Najbardziej oczywista jest sytuacja, gdy małżonkowie od dawna mieszkają osobno, a także gdy jedna osoba od dłuższego czasu mieszka z nowym partnerem i nie zamierza wracać do swojego małżonka.

 

O spełnienie tej przesłanki z pewnością Sąd zapyta rozwodzących się małżonków.

Jaki sąd jest właściwy do przeprowadzenia mojej sprawy rozwodowej?

Pozew o rozwód składa się zawsze w sądzie okręgowym, właściwym ze względu na ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków, o ile choć jeden z nich w tym okręgu jeszcze mieszka.

W braku takiej podstawy, właściwy jest sąd miejsca zamieszkania pozwanego, a i jeśli tego miejsca nie sposób określić – sąd miejsca zamieszkania powoda.

Jeśli mieszkasz na terenie prawobrzeżnej Warszawy lub okolic, właściwy będzie Sąd Okręgowy dla Warszawy – Pragi w Warszawie mieszczący się przy al. Solidarności 127. Sprawę rozpozna:

I Wydział Cywilny dla dzielnic: Białołęka, Praga Północ, Targówek 
II Wydział Cywilny dla dzielnic: Praga Południe, Rembertów, Wawer, Wesoła
III Wydział Cywilny dla miast: 
• Legionowo (dla miasta Legionowa oraz gmin: Jabłonna, Nieporęt, Serock, Wieliszew),
• Nowy Dwór Mazowiecki (dla miasta Nowy Dwór Mazowiecki oraz gmin: Czosnów, Leoncin, Pomiechówek, Zakroczym),
• Otwock (dla miast Józefów i Otwock oraz gmin: Celestynów, Karczew, Kołbiel, Wiązowna),
• Wołomin (dla miast: Kobyłka, Marki, Ząbki, Zielonka oraz gmin: Dąbrówka, Jadów, Klembów, Poświętne, Radzymin, Strachówka, Tłuszcz, Wołomin).

Co reguluje się w wyroku rozwodowym?

W wyroku rozwodowym orzeka się przede wszystkim o rozwiązaniu małżeństwa. Rozwód może nastąpić bez orzekania o winie w rozkładzie pożycia, z winy obu stron albo z winy jednej ze stron. Jeśli rozwodzący się małżonkowie mają wspólne dzieci poniżej 18 roku życia, wówczas sąd orzeknie również o władzy rodzicielskiej, alimentach oraz kontaktach z dziećmi.

Jeśli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, wówczas sąd ureguluje sposób korzystania z tego lokalu. Podział majątku co do zasady odbywa się w odrębnym postępowaniu. Takie rozwiązanie ma na celu uniknięcie zbędnej zwłoki w rozpoznawaniu sprawy o rozwód.

Jak powinien wyglądać pozew rozwodowy?

Pozew o rozwód powinien spełniać wszelki wymogi pisma procesowego wyznaczone przez przepisy prawa. Jeśli chcesz się rozwieść lub dostałeś odpis pozwu złożony przez Twojego małżonka – skontaktuj się z nami!

Ile kosztuje rozwód?

Opłata sądowa od pozwu o rozwód wynosi 600,00 zł. Należy uiścić ją przelewem bankowym na rachunek bankowy sądu lub za pomocą znaków sądowych.

Czy aby się rozwieść, potrzebuję adwokata?

Nie, w procesie rozwodowym nie obowiązuje przymus adwokacko – radcowski, co oznacza, że każda ze stron może występować przed sądem samodzielnie.

Ile może trwać cała procedura?

Po złożeniu pozwu do sądu konieczne będzie oczekiwanie: na zarejestrowanie sprawy, na wyznaczenie sędziego, na wyznaczenie terminu pierwszej rozprawy. W Sądzie Okręgowym dla Warszawy – Pragi zwykle na termin pierwszej rozprawy czeka się około 2-3 miesięcy. Kolejne rozprawy wyznaczane są w podobnych odstępach czasu. Jeśli sprawa rozwodowa została dobrze przygotowana już na etapie formalnym (sporządzenie pozwu/odpowiedzi na pozew), to istnieje szansa na uzyskanie rozwodu na pierwszej rozprawie. Nie dotyczy to jednak rozwodów z orzekaniem o winie jednego z małżonków, gdyż te z reguły wymagają kilku spotkań.

Czy od wyroku rozwodowego można się odwołać?

Tak, od wyroku rozwodowego każdej ze stron przysługuje prawo do wniesienia apelacji. Należy wnieść ją w terminie dwóch tygodni od daty doręczenia odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem do sądu apelacyjnego za pośrednictwem sądu okręgowego, który wydał wyrok.

UWAGA! Niezwykle ważną kwestią jest zachowanie terminu do wniesienia apelacji, w przeciwnym razie apelacja podlega odrzuceniu.

Aleksandra Milanowicz

USPP WPiA UKSW

facebook.com/UniwersyteckaStudenckaPoradniaPrawnaUksw

Masz pytania dotyczące rozwodu? – Zgłoś się do Nas!

9 myśli na temat “Poradnia prawna. Rozwód – pytania i odpowiedzi

 • 15 marca 2018 o 10:38
  Permalink

  Zazwyczaj podchodzę z dystansem do tych wszystkich prawnych mądrości ale ten artykuł serio jest pomocny. Ostatnio przeszłam batalię z mężem, nie miał mi kto pomoc szkoda że wcześniej nie trafiłam na ten artykul. Wtedy bym wiedziala co i jak.
  Pani Aleksandro, czy ją mogę jakoś odwołać się od tego wyroku? Bo on wszystk miał już załatwione z sędziom a ja jestem teraz jako nikt.

  Odpowiedz
 • 15 marca 2018 o 12:58
  Permalink

  Mój cały czas się jeszcze ciągnie. Takie sprawy się strasznie rozwlekają…

  Odpowiedz
  • 15 marca 2018 o 14:19
   Permalink

   Szczególnie, jak trwa walka o to kto jest winny 🙁

   Odpowiedz
   • 15 marca 2018 o 14:22
    Permalink

    Niestety sądy są stronnicze i zazwyczaj orzekają, że winny jest mężczyzna ;( Ale trzeba walczyć

    Odpowiedz
 • 15 marca 2018 o 13:03
  Permalink

  Dziękuję za artykuł. Napisany prostym językiem, takie lubię

  Odpowiedz
 • 15 marca 2018 o 14:00
  Permalink

  No i w końcu jakieś treści na poziomie się tu zaczynają pojawiac, a nie tylko jakieś dyrdymały. Oby tak dalej.

  Odpowiedz
 • 15 marca 2018 o 15:34
  Permalink

  Świetnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że mnie to nigdy nie spotka, ale wiem już, do kogo mógłbym zgłosić się po pomoc. Z opinii znajomych wiem, że Wasza poradnia to gwarancja najwyższej jakości za darmo

  Odpowiedz
 • 17 marca 2018 o 23:55
  Permalink

  Oby więcej takich rzeczy na tej stronce.
  Pozdro dla redakcji 🙂 🙂

  Odpowiedz
 • 10 września 2018 o 18:25
  Permalink

  Byłem w poradni i polecam. Bardzo kompetentni.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.